Argumenty pielęgniarek przeciw pobieraniu krwi przez opiekunów.

4 min czytania
Aktualności
Argumenty pielęgniarek przeciw pobieraniu krwi przez opiekunów.

Nowe kompetencje opiekunów medycznych – pielęgniarki argumentują przeciw takiemu rozwiązaniu

W dniu 31 stycznia 2022 r. poruszyliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych kwestię poszerzania kompetencji zawodowych opiekunów medycznych, w zakresie m.in. pobierania krwi żylnej i włośniczkowej. Ministerstwo zdrowia stoi na stanowisku, że zwiększenie kwalifikacji opiekunów medycznych jest konieczne ze względu na epidemiologiczno-demograficzne potrzeby kraju. Więcej w tej sprawie przeczytasz w artykule w linku poniżej. 

Powyższe zagadnienia spotkało się z bardzo wieloma opiniami wśród pielęgniarek i położnych. Pod postem na fanpage portalu zamieszczono ponad 300 komentarzy. Za i przeciw. 

W dniu wczorajszym opublikowaliśmy artykuł z opiniami pielęgniarek, które uważają, że to dobre rozwiązanie aby rozszerzyć kompetencje zawodowe opiekunów. Z argumentacją powyższych pielęgniarek można zapoznać się w artykule w linku poniżej. 

Natomiast w dniu dzisiejszym publikujemy wybrane komentarze zamieszczone przez użytkowników pielegniarki.info.pl, które przedstawią drugą stronę medalu i uważają, że opiekunowie medyczni nie powinni przejmować obowiązków pielęgniarek i położnych, m.in. pobierania krwi.

Pielęgniarka: Jeśli chodzi o pobieranie krwi przez opiekunów medycznych, to nie jestem przekonana

 • Nie podoba mi się pomysł ze zwiększeniem kompetencji opiekuna. Uważam, że wystarczy, aby opiekunowie robili to, co do tej pory. Nie rozumiem jednak komentarzy pielęgniarek i pielęgniarzy. Ciągle się słyszy jak to dużo pracy, ciągle w biegu, nie ma czasu na kanapkę i na kawę, a jak jest pomysł, żeby Was ktoś wyręczył w pewnych czynnościach to źle. O co tu chodzi ? Ja pracuję teraz jako opiekun i sanitariusz (dwa w jednym) i nie mogę się skarżyć, bo mam transport pacjenta w zakresie obowiązków, Jestem jednak bardzo wdzięczna i zadowolona, gdy czasami przyjdzie sanitariusz z innego oddziału i mi pomoże a gdyby chcieli zatrudnić go na naszym oddziale to byłabym szczęśliwa. Na pewno bym nie marudziła, że będzie wykonywał moje czynności, miałabym wtedy więcej czasu na opiekę nad pacjentami.
 • Strach mnie ogarnia na myśl, że jakaś opiekunka ma mi krew pobierać. U mnie mają problemy doświadczone pielęgniarki.
 • Pobieranie krwi jest działaniem medycznym i nie bardzo widzę ukłucie pacjenta w pachwinę celem pobrania RKZ przez opiekuna medycznego. Niech się lepiej zajmą tym, co mają w nazwie.
 • Myślę, że opiekunki powinny posiadać wiedzę i umiejętności praktycznie przydatne, np. pobieranie krwi włośniczkowej i kontrola glikemii gleukometrem, podawanie insuliny czy nawet heparyn drobnocząsteczkowych, skoro takie zabiegi pacjent może wykonywać nawet sam. To ułatwiłoby pracę opiekunek w wielu miejscach. Jeśli chodzi o pobieranie krwi to nie jestem przekonana.

Jedno jest pewne, na pewno nie wyjdzie to na dobre pacjentom

 • Oj chyba brakuje pielęgniarek do masowego pobierania krwi w laboratoriach diagnostycznych i po to ta ustawa została zrobiona. Jedno jest pewne, na pewno nie wyjdzie to na dobre pacjentom.
 • Niech opiekun zajmie się porządną toaletą przeciwodleżynową ,kamieniem, higieną i wymianą pampersów na czas. Niech zawiezie na badania do zakładu radiologii, dopilnuje rehabilitacji i badań i zabiegów poza oddziałem. To wystarczy, żeby odciążyć pielęgniarki. Jak widać tworzący te wszystkie obowiązki nie mają pojęcia co trzeba wykonać przy chorym i na czym polega praca w oddziale szpitalnym.
 • Gdzie są nasze Izby Pielęgniarskie, które powinny dbać o to, aby nie zabierano naszych kompetencji. Szczepienia aptekarze, lekarze i inni … opiekunowie pobierać będą krew, a panie magisterki będą pielęgnować i nosić baseny i kaczki lub siedzieć przy komputerze i wypełniać tony dokumentacji. Nasz samorząd bierze kasę i nie pilnuje naszych interesów. Pozdrawiam

Opiekun medyczny – tak, ale bez uprawnień w ingerencję w ciało pacjenta. Iniekcje, cewniki, sondy, wzierniki – nie dla opiekunów

 • Co niektórzy opiekunowie niech się zajmą swoją pracą – a pobieranie krwi i inne zabiegi pielęgniarskie zostawią osobom wykwalifikowanym w tym kierunku.
  
 • Ja szanuje zawód opiekunek. Pytanie tylko czy jak dojdzie im większy zakres obowiązków to czy na swoją dotychczasową pracę będą miały na tyle siły i czasu, aby wykonywać je na tym samym poziomie. Pobranie krwi to nie jest jedyna zmiana. Proszę zobaczyć sobie nowy zakres od września 2021r
  
 • To będzie musiał się opiekun pod tym podbić i podpisać.
  
 • Tu nie chodzi o samą technikę pobierania krwi. Pielęgniarki mają szeroką wiedzę (wprawdzie ogólną, ale jednak), dotyczącą wielu różnych dziedzin takich jak: czystość mikrobiologiczna, sterylność, komunikacja z pacjentem, umiejętność radzenia ze stresem i wiele innych. Opiekun medyczny – tak, ale bez uprawnień w ingerencję w ciało pacjenta. Iniekcje, cewniki, sondy, wzierniki – nie dla opiekunów.
  
 • Pielęgniarki musiały ciężko pracować na to, by móc wykonywać te wszystkie czynności: studia, kursy itd. A tu zwiększa się ot tak kompetencje innego zawodu, gdzie nie trzeba studiów, takich staży. No i to boli, że my musimy nie raz za własne pieniądze, za swój prywatny czas zdobywać certyfikaty, by móc wykonywać pewne czynności. A tu zwiększa się kompetencje bez żadnych dodatkowych kursów.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 83

Bądź pierwszym, który oceni wpis

389 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Kilka ofert pracy dla pielęgniarek.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek w szpitalach Przeglądy ofert pracy, jakie prezentujemy na Portalu są dla pielęgniarek i położnych źródłem informacji. Zbiór kilku ofert,…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Eleganckie żakiety medyczne dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Niedawno w Sklepie Pielęgniarek i Położnych pojawił się nowy model pięknego fartuszka/tuniki, który ma dłuższy krój…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
Komentarze
×
AktualnościBrak pielęgniarek

Naczelna pielęgniarka – nie przedłużę umów z pielęgniarkami emerytkami.