Związek pielęgniarek autorem złego prawa.

Ustawa autorstwa OZZPiP

W bieżącym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy temat projektu ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego przesłanego do Sejmu przez Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych.

W czasie, kiedy rozkręca się fala pozwów pielęgniarek i położnych o odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, związek kieruje do Sejmu projekt ustawy, który ma zasadniczą wadę: nierówno traktuje pielęgniarki w zatrudnieniu.

Bardzo kiepsko OZZPiP wychodzi rola „obrońców pielęgniarek”. Sam związek podzielił pielęgniarki w roku 2016 na grupy, co jest sprzeczne z realiami wykonywania zawodu. Teraz związek w walce o prawa pracownicze pielęgniarek napisał ustawę, która odziera z godności zawodowej i upokarza rzesze pielęgniarek. Trudno pojąć, dlaczego pani przewodnicząca Krystyna Ptok w taki oryginalny sposób prowadzi związek.

Należy podkreślić, że związek ponosi kolejną klęskę wizerunkową. Ustawa, którą skierował do Sejmu, miała wejść w życie z dniem 1 lipca. Od samego początku historii pt. „Związek pielęgniarek złe prawo zmienia złym prawem” było wiadomo, że ustawa nie ma szans wejść w życie z dniem 1 lipca. Zatem po co związek podjął się samobójczej misji? Teraz zapadła decyzja, że na posiedzeniu Sejmu w dniach 11- 13 lipca odbędzie się pierwsze czytanie związkowego projektu. Pani Krystyna Ptok będzie przedstawiała go z sejmowej mównicy.

Co do samej treści ustawy, to ponad 3,3 tys. osób podpisało petycję pt. Nie dla projektu ustawy związku OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. W petycji wskazano: „Sprzeciw motywuję brakiem akceptacji dla dalszego nierównego traktowania w zatrudnieniu ponad stu tysięcy pielęgniarek i położnych. (…)

Jest rzeczą niedopuszczalną, żeby związek zawodowy pielęgniarek gwałcił regulacje zawarte w Kodeksie pracy, dotyczące jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę. Zasadność powyższych zarzutów potwierdzają wyroki sądowe w sprawie odszkodowań dla pielęgniarek, które za pracę o takiej samej wartości otrzymują wynagrodzenie mniejsze o 30%”.

Całość artykułu przeczytasz w lipcowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 50

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1053 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wynagrodzenia pielęgniarek – spotkanie w sprawie podwyżek.

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia dalej prowadzi grę w sprawie podwyżek dla pielęgniarek… Gra na skłócenie strony społecznej? 14 maja br. w Centrum Partnerstwa Społecznego…
Aktualności

Profesjonalny gabinet trychologiczny. Jak wygląda praca pielęgniarki?

4 min czytania
Rola pielęgniarki w gabinecie trychologicznym jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie ona odpowiada za szereg zadań, które przyczyniają się do poprawy jakości…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Czy pielęgniarka na chirurgii może zarabiać mniej niż na OIOM? Wyrok Sądu Najwyższego.

4 min czytania
Sąd Najwyższy – pielęgniarka stała na stanowisku, że jej wynagrodzenie zasadnicze, jest zaniżone w stosunku do wynagrodzeń otrzymanych przez pielęgniarki pracujących na…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Mile widziane ukończone liczne szkolenia.