Związek pielęgniarek autorem złego prawa.

Ustawa autorstwa OZZPiP

W bieżącym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy temat projektu ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego przesłanego do Sejmu przez Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych.

W czasie, kiedy rozkręca się fala pozwów pielęgniarek i położnych o odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, związek kieruje do Sejmu projekt ustawy, który ma zasadniczą wadę: nierówno traktuje pielęgniarki w zatrudnieniu.

Bardzo kiepsko OZZPiP wychodzi rola „obrońców pielęgniarek”. Sam związek podzielił pielęgniarki w roku 2016 na grupy, co jest sprzeczne z realiami wykonywania zawodu. Teraz związek w walce o prawa pracownicze pielęgniarek napisał ustawę, która odziera z godności zawodowej i upokarza rzesze pielęgniarek. Trudno pojąć, dlaczego pani przewodnicząca Krystyna Ptok w taki oryginalny sposób prowadzi związek.

Należy podkreślić, że związek ponosi kolejną klęskę wizerunkową. Ustawa, którą skierował do Sejmu, miała wejść w życie z dniem 1 lipca. Od samego początku historii pt. „Związek pielęgniarek złe prawo zmienia złym prawem” było wiadomo, że ustawa nie ma szans wejść w życie z dniem 1 lipca. Zatem po co związek podjął się samobójczej misji? Teraz zapadła decyzja, że na posiedzeniu Sejmu w dniach 11- 13 lipca odbędzie się pierwsze czytanie związkowego projektu. Pani Krystyna Ptok będzie przedstawiała go z sejmowej mównicy.

Co do samej treści ustawy, to ponad 3,3 tys. osób podpisało petycję pt. Nie dla projektu ustawy związku OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. W petycji wskazano: „Sprzeciw motywuję brakiem akceptacji dla dalszego nierównego traktowania w zatrudnieniu ponad stu tysięcy pielęgniarek i położnych. (…)

Jest rzeczą niedopuszczalną, żeby związek zawodowy pielęgniarek gwałcił regulacje zawarte w Kodeksie pracy, dotyczące jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę. Zasadność powyższych zarzutów potwierdzają wyroki sądowe w sprawie odszkodowań dla pielęgniarek, które za pracę o takiej samej wartości otrzymują wynagrodzenie mniejsze o 30%”.

Całość artykułu przeczytasz w lipcowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 50

Bądź pierwszym, który oceni wpis

836 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka nie będzie musiała być członkiem izby pielęgniarskiej.

5 min czytania
Proponowane zmiany powinny objąć także izby pielęgniarek i położnych Do sejmu wpłynął w dniu 5 lipca 2023 roku projekt ustawy, która między…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Mile widziane ukończone liczne szkolenia.