Pielęgniarki – znakomita większość będzie zarabiać 12 tys. PLN.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarki – znakomita większość będzie zarabiać 12 tys. PLN.

Siatka płac pielęgniarek i położnych zostanie tylko na papierze

W sytuacji kiedy to Sądy Pracy wydają wyroki w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, to siatka płac stanowiąca załącznik do ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych zostanie tylko na papierze.

Natomiast realne płace pielęgniarek i położnych już kształtują wyroki sądowe.

Z jednej strony zdegradowane pielęgniarki i położne pozywają szpitale za zmiany w zakresie stanowiska pracy. Dyrektorzy szpitali cały czas wykazywali do NFZ, że grupa pielęgniarek i położnych jest zatrudniona na stanowiskach pracy, na których jest wymagany tytuł magistra oraz specjalisty. Teraz wyrażają stanowisko, że jednak na tych stanowiskach pracy nie ma takich wymogów i dlatego „degradują” osoby na nich zatrudnione do niższych grup siatki płac.

Gdyby przyjąć stanowisko dyrektorów w tej sprawie, to do szpitala powinien wejść prokurator i postawić dyrektorowi szpitala zarzut wyłudzenia środków finansowych z NFZ. Dlaczego wykazywał, że na jakiś stanowiskach pracy jest wymóg posiadania kwalifikacji zawodowych zapisanych w grupie 2 siatki płac? Mało tego! Powinien oddać do NFZ pieniądze, które brał od NFZ wprowadzając Fundusz w błąd.

Sytuacji zdegradowanych pielęgniarek i położnych poświęciliśmy cały nr 2/2023 wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych pielegniarki.info.pl. Zapraszamy do lektury tego wydania gazety, poprzez kliknięcie w poniższą grafikę.

Z drugiej strony pielęgniarki i położne zaszeregowane przez pracodawców do grupy 6 słusznie składają pozwy o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wzór pisma do dyrektora podmiotu leczniczego, które jest krokiem rozpoczynającym procedurę uzyskania odszkodowania. Warto zatem zaznajomić się z artykułem pt. Ważne dla pielęgniarek. Wzór pisma do dyrektora.

Reasumując obecne realia w zakresie wynagradzania pielęgniarek i położnych – to Sądy Pracy ukształtują zasady wynagradzania personelu pielęgniarskiego. Wszystko się sprowadza do tego co postulowała od lat redakcja pielegniarki.info.pl – jedna grupa oraz jeden współczynnik pracy w siatce płac pielęgniarek.

Debata sejmowa w dniu 13 lipca 2023 roku pokazała, że posłowie bujają w obłokach. Nie mają kompletnie świadomości o obecnych uwarunkowaniach w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Wykorzystali okazję aby pielęgniarkom powiedzieć, że „jesteście zajebiste”. Wszak idzie kampania wyborcza… Sami uchwalili ustawę dyskryminującą doświadczone pielęgniarki a teraz mienią się ich obrońcami. Nie mają pojęcia o skutkach finansowych bubla, który uchwalili w 2021 roku.

Dobrze, że niektórzy zaczęli zdawać sobie sprawę, że realnie pielęgniarki i położne na skutek wyroków sądowych będą zatrudnione w znakomitej większości na wynagrodzeniu zasadniczym należnym grupie 2 siatki płac.

Na potwierdzenie powyższego publikujemy fragment listu otwartego do ministra zdrowia autorstwa Polskiej Federacji Szpitali.

Polska Federacja Szpitali zwraca uwagę na niepokojące informacje dotyczące sytuacji polskich szpitali, w tym szczególnie na:

Rozstrzygnięcia sądów powszechnych w sprawach roszczeń płacowych pielęgniarek i położnych; w przypadku kolejnych korzystnych orzeczeń sądów na rzecz w/w grup zawodowych, może dojść do sytuacji, w której wynagrodzenie znakomitej większości pielęgniarek i położnych składające się z ustawowo określonej kwoty, powiększonej o dodatek stażowy oraz dodatek za pracę w godzinach nocnych, wynosić będzie około 12 000 zł brutto.

źródło: pfsz.org.pl

Jeszcze jedno. Redakcja pielegniarki.info.pl prosi o ocenę naszego artykułu. Poprzez kliknięcie jednej z gwiazdek w sekcji – oceń artykuł. W skali od jednej do pięciu gwiazdek. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 780

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - wydanie czerwiec 2024 r.

2 min czytania
Czerwcowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Aktualności

Wyczerpanie nerwowe

2 min czytania
W języku potocznym mówi się, że ktoś jest wyczerpany po ciężkim dniu w pracy, długiej podróży czy nieprzespanej nocy. Jednak nie zawsze…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór uzasadnienia pozwu.

3 min czytania
Uzasadnienie pozwu sądowego pielęgniarki przeciwko pracodawcy w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu… W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - niższe zainteresowanie kursem kwalifikacyjnym niż specjalizacją.