Ważne dla pielęgniarek. Wzór pisma do dyrektora.

2 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Ważne dla pielęgniarek. Wzór pisma do dyrektora.

Pielęgniarki – jak rozpocząć procedurę uzyskania od pracodawcy odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu

W związku z wieloma telefonami oraz zapytaniami na skrzynkę pocztową Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikujemy wzór pisma do pracodawcy, które dotyczy wniosku o podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego oraz uzyskania odszkodowania.

Pismo dotyczy roszczeń za okres 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2023.

Pismo należy złożyć w biurze podawczym podmiotu leczniczego, od którego domagamy się roszczeń z tytułu nierównego traktowania w zatrudnieniu. Na kopii poniższego pisma musimy uzyskać potwierdzenie przyjęcia oraz podpis osoby upoważnionej do odbioru korespondencji. W przypadku odmowy przyjęcia pisma wysyłamy je pocztą za potwierdzeniem odbioru, wypełniając na poczcie żółty druczek.

Dlaczego piszemy do pracodawcy poniższy wniosek? Sądy Pracy orzekające w sprawach pracowniczych zwracają uwagę na fakt czy pracownik podejmował próbę mediacji z pracodawcą. Nie ma prawnego wymogu aby pielęgniarka występowała z poniższym wnioskiem do pracodawcy. Natomiast jest to dobrze widziane przez Sądy Pracy. Dlatego piszemy poniższe pismo, uzyskujemy potwierdzenie jego odbioru i zachowujemy, aby stanowił załącznik do pozwu sądowego o odszkodowanie.

Co zrobi pracodawca, który otrzyma nasz wniosek nie ma żadnego znaczenia. Interesuje nas tylko przyjęcie powyższych roszczeń przez pracodawcę.

Tak naprawdę nie oczekujemy na żadną odpowiedź ze strony pracodawcy. Jest ona nam kompletnie zbędna. Jej brak nie stanowi żadnej przeszkody, aby kontynuować rozpoczętą procedurę uzyskania odszkodowania i podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego.

Dajemy pracodawcy czas na reakcję 14 dni. Po tym terminie podejmujemy kolejny krok. Też nie ma formalnego wymogu na jego wykonanie. Ale warto go podjąć. Jest nim PRZEDSĄDOWE WEZWANIE DO ZAPŁATY. Warto ten kolejny krok wykonać, gdyż z dniem wpływu WEZWANIA do biura podawczego podmiotu leczniczego biegnie okres naliczania odsetek od sumy wnioskowanego odszkodowania. (!)

Dlatego teraz składamy poniższy wniosek do pracodawcy, czekamy 14 dni. W przypadku braku jakiejkolwiek reakcji po 15 dniach możemy składać przedsądowe WEZWANIE do zapłaty. Jego wzór opublikujemy 16 sierpnia.

Czas nas nie goni. Mamy 3 lata na zgłoszenie roszczeń w przedmiotowej sprawie.

Jeszcze jedno. Redakcja pielegniarki.info.pl prosi o ocenę naszego artykułu. Poprzez kliknięcie jednej z gwiazdek w sekcji – oceń artykuł. W skali od jednej do pięciu gwiazdek. Dziękujemy.

Pielęgniarki – wzór wniosku o odszkodowanie i podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego

Miejscowość, dnia

Dane osobowe

Pan/i
Dyrektor
Nazwa podmiotu leczniczego

Wniosek

Zwracam się z wnioskiem o:

1 . podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego do wysokości wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek wykonujących taką samą pracę,

2. wypłatę odszkodowania.

Wnioskuje o podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego w następujący sposób:

  1. Do kwoty 5 478 PLN od dnia 1 lipca 2021 roku,
  2. Do kwoty 7 304 PLN od dnia 1 lipca 2022 roku.

Wniosek motywuję horrendalnym zróżnicowaniem przez pracodawcę wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, które jest naruszeniem zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Skutkiem powyższego jest należne odszkodowanie za okres od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2023 roku – na samym wynagrodzeniu zasadniczym – w wysokości 44 256 PLN.

Natomiast w przypadku uznania powyższego roszczenia wysokość odszkodowania wzrośnie o środki finansowe wynikające z należnych dodatków: stażowego, za pracę w porze nocnej oraz w niedziele i święta oraz dni wolne od pracy.

Podpis

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 210

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Sejm: Te pielęgniarki zasługują na podziękowanie, a nie na upokorzenie.