Sejm – Pielęgniarki, które zarabiają dwa razy mniej niż inne pielęgniarki.

2 min czytania
Oferty pracyWynagrodzenia pielęgniarek
Sejm – Pielęgniarki, które zarabiają dwa razy mniej niż inne pielęgniarki.

W sejmie o pielęgniarkach

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 25 stycznia 2024 roku.

Poseł Joanna Wicha:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Proszę państwa, żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, coraz więcej osób potrzebuje opieki i wsparcia. Tymczasem domy pomocy społecznej zostały wykluczone z podwyżek, które objęły pracowników ochrony zdrowia.

Pielęgniarka w DPS zarabia dwa razy mniej niż pielęgniarka pracująca w szpitalu. Jest to głęboko niesprawiedliwe. Praca w DPS jest tak samo ciężka, wymagająca emocjonalnie i fizycznie i obejmuje też pracę w nocy w systemie zmianowym. Dlatego nie dziwi mnie, że pielęgniarki nie chcą podejmować tej pracy za tak nędzne pieniądze. Proszę państwa, pensjonariusze DPS-ów z tego powodu są pozbawieni opieki.

Tak nie może być. Te płace powinny zostać wyrównane, dlatego że pielęgniarki są tak samo potrzebne zarówno w szpitalach, jak i w domach pomocy społecznej. Trzeba skończyć z tą dyskryminacją płacową pielęgniarek z domów pomocy społecznej i pracowników, którzy są zatrudnieni przez niedofinansowane samorządy. Dziękuję bardzo.

źrodło: sejm.gov.pl

Komisja Unii Metropolii Polskich ds. Społecznych dostrzega konieczność dokonania zmian systemowych mających na celu poprawę sytuacji finansowej samorządowych domów pomocy społecznej (dalej: dps). Proponuje między innymi:

(…) Pracownicy dps nie są objęci zasadami zatrudniania i wynagradzania obowiązującymi pracowników ochrony zdrowia. Prowadzi to znacznego zróżnicowania płac osób wykonujących podobne czynności.

Pracownicy samorządowi są objęci przepisami ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 530), a także rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. poz. 1960 z późn. zm.), które zawiera wykaz stanowisk i minimalne kwoty wynagrodzeń na nich.

Nie ma do nich zastosowania ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2139), gdyż dps nie są podmiotami leczniczymi. Ponadto nie stosuje się do nich ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 991 z późn. zm.), która zawiera gwarancje dotyczące m. in. czasu pracy pracowników wykonujących zawody medyczne, a także niektórych uprawnień płacowych (do dodatku za wysługę lat, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalno-rentowej).

W rezultacie pielęgniarki zatrudnione w podmiotach leczniczych otrzymują wyższe wynagrodzenie (finansowane przez NFZ) niż pracujące w dps (których wynagrodzenie pochodzi z budżetu samorządów). Ponadto pielęgniarki w dps nie są objęte gwarancjami corocznych podwyżek wynagrodzenia, jak te zatrudnione w podmiotach leczniczych.

Nierówności w wynagradzaniu pielęgniarek zatrudnionych w dps w porównaniu z pracującymi w ochronie zdrowia, skutkują olbrzymimi problemami w pozyskiwaniu do pracy w dps. Uważamy, że pracownicy o podobnych zakresach obowiązków i kwalifikacjach powinni otrzymywać wynagrodzenie na zbliżonym poziomie. Działania doraźne, jak np. 600 złotych dodatku lub nagrody dla pracowników domów pomocy społecznej wypłacone w 2023 r. są niewystarczające. Brak trwałości rozwiązania prowadzi do frustracji pracowników i sprzyja skłonności do zmiany pracy – najczęściej do placówek ochrony zdrowia. Dlatego trzeba zastanowić się nad systemowym rozwiązaniem w powyższym zakresie. (…)

źródło: metropolie.pl – 25 stycznia 2024 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 118

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8209 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – ministerstwo o 4 krokach.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia o etapach wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje wypowiedzi z posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, które dotyczą…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 6-10 tys. zł brutto/mies.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Klinika w Bielsko-Białej zatrudni pielęgniarkę. Proponowana wysokość wynagrodzenia to 6-10 tys. zł brutto/mies. Twój zakres obowiązków Wymagania: Oferowane:…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Szpital – pielęgniarki z grupy 2 zorganizowały piknik, dlatego powinny więcej zarabiać...

4 min czytania
Szpitale uzasadniając zasadność ogromnego zróżnicowania wynagrodzeń pielęgniarek uciekają się do egzotycznych argumentów… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z tytułem magistra.