Liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie pielęgniarstwa nie wzrasta. 

1 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie pielęgniarstwa nie wzrasta. 

94% pielęgniarek w tej dziedzinie pielęgniarstwa wykonuje zawód w szpitalach

1,8 tysiąca – czyli około 0,9% czynnych zawodowo pielęgniarek, zatrudnionych w podmiotach leczniczych mających umowę z NFZ, posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa kardiologicznego. 

W roku 2018 specjalistów w tej dziedzinie pielęgniarstwa było 1800 osób. Wobec powyższego, w ciągu 5 lat liczba specjalistów w tej dziedzinie uległa zmianie. Dlaczego? Specjalizacja ta została zlikwidowana w 2013 roku.  Dlatego w latach 2019 – 2023 liczba specjalistów w tej dziedzinie pielęgniarstwa kształtowała się na niezmiennym poziomie.

W roku 2018 osoby w  wieku 50 lat i więcej stanowiły 27,0% osób posiadających tę specjalizację. Obecnie około 1,1 tys. pielęgniarek z tą specjalizacją osiągnęło 50 lat i więcej. To oznacza wzrost do 61% osób posiadających tę specjalizację, które ukończyły 50 lat i więcej. Natomiast około 100 pielęgniarek osiągnęło wiek emerytalny.  W 2023 roku 1,7 tys. (94%) czynnych zawodowo specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa kardiologicznego wykonywało praktykę zawodową w zakresie świadczeń zdrowotnych w rodzaju leczenie szpitalne. Natomiast około 100 świadczenia w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1248 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze