Związek pielęgniarek wnioskuje o kontrole.

2 min czytania
Aktualności
Związek pielęgniarek wnioskuje o kontrole.

Wnioski o kontrole podmiotów leczniczych…

Publikujemy stanowisko OZZPiP w sprawie kontroli podmiotów leczniczych, które degradują i dyskryminują pielęgniarki.

10 lutego 2025 roku Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przyjęło dwa stanowiska w kwestii wyrażenia stanowczego sprzeciwu wobec łamania prawa przez dyrekcje Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie oraz Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie prowadzącego do degradacji i dyskryminacji pielęgniarek.

Kształtowanie warunków wynagradzania pielęgniarek i położnych zostało określone w Ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Akt ten jednak, a szczególnie dowolność uznawania kwalifikacji pielęgniarkom i położonym przez pracodawców prowadzi do nagminnego łamania prawa przez zarządzających.

Dowolność uznawania kwalifikacji przez pracodawców i brak znajomości realizowanych czynności przez kadry pielęgniarek i położnych stoi w jawnym konflikcie z obowiązkiem działania przez pielęgniarki i położne zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą.

Z jednej strony obecne brzmienie załącznika do Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego (…) przyjmuje, że podstawą ustalenia współczynnika pracy na danym stanowisku jest wymagane wykształcenie lub specjalizacja, choć nie precyzuje kto ma te wymagane kwalifikacje weryfikować i na jakiej podstawie prawnej, a żaden akt prawny nie wskazuje organu uprawnionego do ich weryfikacji. Skutkiem tego jest to, że coraz więcej pielęgniarek i położnych zatrudnionych w podmiotach leczniczych otrzymuje wynagrodzenie niższe, niż wynika to z ich faktycznych kwalifikacji zawodowych i wykonywanych czynności zawodowych.

Z drugiej strony w art. 12 ust. 1 Ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (t.j. Dz.U. z 2024r. poz. 814) znajduje się zapis, iż pielęgniarki i położne są zobowiązane zgodnie z posiadanymi, a nie wymaganymi przez podmiot leczniczy kwalifikacjami zawodowymi, do udzielania pomocy w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Działania dyrekcji obu jednostek wskazują, iż takie łamanie prawa staje się powszechnym procederem.

Brak personelu zatrudnionego na właściwych stanowiskach oraz z odpowiednimi kwalifikacjami uniemożliwia wykonywanie szeregu świadczeń i procedur medycznych.

Skierowano wnioski o kontrolę do:

  • ministra zdrowia,
  • Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia,
  • Najwyższej Izby Kontroli,
  • do podmiotów tworzących obie jednostki

oraz do wojewody lubelskiego i wojewody śląskiego.

Jednocześnie stanowiska trafiły do Prezesa Rady Ministrów w związku z apelem o właściwą reakcję rządu i rzetelną kontrolę w polskich szpitalach, która powinna obejmować realnie wykonywane czynności, kwalifikacje i doświadczenie oraz przestrzeganie norm zatrudnienia i standardów opieki pielęgniarskiej. Obecnie rząd brakiem działań niejako „przyzwala” na łamanie prawa. Fakt, iż w szpitalach dochodzi do nagminnego łamania prawa potwierdza rosnąca liczba pozytywnych dla pielęgniarek i położnych wyroków sądowych.

źródło: ozzpip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

830 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: ja podnosiłam, dźwigałam. A teraz jestem po operacjach.

2 min czytania
Sprawa pielęgniarki trafiła do sądu. Pacjent uważał, że pielęgniarka odmówiła podniesienia go, wskazując, iż nie chce sobie uszkodzić kręgosłupa. W jednym z…
Aktualności

Polecamy książki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Książki dla pielęgniarek W pracy pielęgniarki kluczowe jest nie tylko posiadanie odpowiednich umiejętności praktycznych, ale także ciągłe poszerzanie wiedzy teoretycznej. Współczesne podręczniki…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka przetoczyła krew. Lekarz nie był obecny.

2 min czytania
Lekarz nie dokonał identyfikacji biorcy krwi oraz kontroli dokumentacji medycznej przed zabiegiem przetoczenia, który zlecił pielęgniarce… Sąd Rejonowy stwierdził:  (…) lekarz pełniąc…
Komentarze