Związek lekarzy – „lekarze specjaliści zarabiają mniej niż niektórzy przedstawiciele zawodów medycznych [pielęgniarki] z przelicznikiem 1,29”.
Redakcja pielegniarki.info.pl przedstawia kolejną wypowiedz, która padła podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia w dniu 3 czerwca 2025 r. Pierwszą część wypowiedzi pana posła zacytowaliśmy w artykule pt. Pielęgniarki generalnie tego nie zaakceptują. Natomiast drugą część wypowiedzi pana posła przedstawiliśmy w artykule pt. Pielęgniarki – propozycja kwoty dodatku za wykształcenie. W kolejnym artykule z dnia 3 lipca 2025 roku poruszyliśmy kwestie opinii wygłoszonych przez przewodniczącą OZZPiP panią Krystynę Ptok. Szczegóły – Związek pielęgniarek w sejmie o siatce płac. Poważnie?
Natomiast poniżej przytaczamy wypowiedź przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Lekarzy, którą wygłosiła na posiedzeniu powyższej sejmowej podkomisji.
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Grażyna Cebula-Kubat:
(…) Jeżeli chodzi o ustawę, proszę państwa, to lekarze specjaliści na umowie o pracę na jednym etacie zarabiają mniej niż lekarze rezydenci. Zwłaszcza rezydenci, którzy są po drugim roku specjalizacji priorytetowej, jeszcze mają dodatek, po prostu mają więcej od specjalisty. Na pewno jest to deprymujące dla lekarza specjalisty, żeby pracować w publicznej ochronie zdrowia, a rezydenci często mówią, że trzeba jak najbardziej tę rezydenturę wydłużać. Wiadoma sprawa, że mogą 5 lat i potem muszą zdawać egzamin. Teraz już obowiązuje nowa ustawa, że jeżeli tego nie zrobią, to potem w ogóle będą mieć problem, żeby zdać egzamin specjalizacyjny, ale tak to wygląda.
Następna sprawa. Lekarze specjaliści zarabiają mniej niż niektórzy przedstawiciele zawodów medycznych z przelicznikiem 1,29. To mówił pan dyrektor przed chwilą. Ale chodzi nie tylko o pielęgniarki, bo tam jest siedem innych zawodów, proszę państwa – pełniący funkcje kierownicze lub koordynatora. Lekarze bez specjalizacji zarabiają mniej niż inne grupy zawodowe.
Na przykład stażysta zarabia mniej niż niektóre niemedyczne oraz mniej niż inne zawody medyczne wymagające wyższego wykształcenia. (…)
źródło: sejm.gov.pl