Pielęgniarka a kwestia „przytrzymania” pacjenta.

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarka a kwestia „przytrzymania” pacjenta.

„Panie pielęgniarki zabiegowe i w ogóle pielęgniarki dostały, podpisywały nawet takie zobowiązanie, że nie mogą przytrzymywać pacjenta”.

Posiedzenie Komisji Zdrowia – podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego w dniu 8 lipca 2025 r. rozpatrzenie informacji na temat przeciwdziałania nasilającym się w społeczeństwie postawom i zachowaniom agresywnym wobec pracowników ochrony zdrowia.

Poseł Joanna Wicha (Lewica) – spoza składu podkomisji:

(…) Jest taki przepis, to znaczy był jeszcze w czasach, kiedy ja pracowałam w szpitalu, czyli dokładnie dwa lata temu, że w ramach tzw. poprawności i nietykalności pacjenta – mówię akurat o pacjentach pediatrycznych, bo pracowałam na oddziale dziecięcym – nie można wobec pacjenta użyć siły fizycznej, w takim grubym cudzysłowie. Oczywiście jest to absolutnie zrozumiałe, że nie wolno siły fizycznej używać, ale chodzi o przytrzymanie pacjenta w czasie pobierania krwi. W którymś momencie panie pielęgniarki zabiegowe i w ogóle pielęgniarki dostały, podpisywały nawet takie zobowiązanie, że nie mogą przytrzymywać pacjenta. Ja teraz pytam, jak pobrać krew u dziecka, które się wyrywa, które po prostu nie chce tego pobierania krwi, bo się boi, a jednocześnie nie można tego pacjenta w żaden sposób przytrzymać?

Kiedyś było tak, że po prostu sadzało się dziecko na kolanach i się go przytrzymywało – jedna pielęgniarka przytrzymywała, druga pobierała krew. Teraz to jest niemożliwe,

proszę państwa. To znaczy za zgodą rodzica, jeśli rodzic wyrazi zgodę – tak, ale jeśli rodzic nie wyrazi zgody i zobaczy taką sytuację, może podać personel medyczny do sądu, zaskarżyć takie zachowanie jako przemoc wobec ich dziecka. Jest to o tyle trudne, że bardzo często ci rodzice, tacy, którzy najbardziej chcą takie rzeczy zgłaszać, sami założą rękę na rękę i tylko obserwują, co się dzieje. Nie pomogą, ale mają bardzo wielkie pretensje o to, że ta cała procedura odbywa się źle. Ja to mówię po prostu z doświadczenia, bo wiem, jak to wyglądało. (…) 

źródło: sejm.gov.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9400 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Zbadano paznokcie pielęgniarek - żelowy lakier nie ma negatywnego wpływu na obciążenie bakteryjne.

2 min czytania
Badania na personelu medycznym W najnowszym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy sprawę wyników badań przeprowadzonych na personelu medycznym dotyczących obciążenia…
Aktualności

Pielęgniarka o wymogach w zakresie przymusu bezpośredniego. "Niech sami pracują z pacjentem agresywnym".

1 min czytania
Pielęgniarki o przymusie bezpośrednim wobec pacjenta W artykule pt. Pielęgniarka: Nie używa się pasów do unieruchomienia pacjentów. Nigdy. zamieściliśmy wypowiedź pielęgniarki pracującej…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – zbadano w 2023 roku obciążenie bakteryjne na paznokciach lakierowanych i nielakierowanych.

2 min czytania
Badanie przeprowadzono wśród pielęgniarek i lekarzy.  Personel medyczny z trzech oddziałów medycznych, dwóch oddziałów intensywnej opieki medycznej i dwóch placówek opieki dziennej…
Komentarze