Z redakcyjnej poczty: Czy po 01.01.2007r położne zatrudnione na stanowisku dyspozytora medycznego, po kursie dyspozytorskim, nadal będą mogły wykonywać tą pracę?

1 min czytania
Aktualności

Czy po 01.01.2007 położne zatrudnione na stanowisku dyspozytora medycznego, po kursie dyspozytorskim, nadal będą mogły wykonywać tą pracę?
Problem ten dotyczy wielu położnych dla których nie ma innych stanowisk w ZOZ-ach, a które swego czasu dostały propozycję nie do odrzucenia.Ustawa nie przewiduje zatrudniania na tych stanowiskach położnych , ale co z tymi , które pracują?

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zajrzyjmy do nowej ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2007 roku:

Art. 26

2. Dyspozytorem medycznym może być osoba, która:
1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
2) posiada wykształcenie wymagane dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu lub ratownika medycznego;
3) przez okres co najmniej 5 lat była zatrudniona przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala.

Natomiast zgodnie z art. 58 punkt 3 wyżej cytowanej ustawy:

’Osoba zatrudniona na stanowisku dyspozytora medycz­ne­go w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, NIESPEŁNIAJĄCA wymagania określonego w art. 26 ust. 2 pkt 2 może pełnić tę funkcję po tym dniu.’

Wniosek:

Dyspozytorem medycznym po 1 stycznia 2007 roku może być położna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz była zatrudniona przez okres co najmniej 5 lat przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala. Osoba ta nie musi spełniać wymogów kwalifikacyjnych dla pielęgniarki systemu pod warunkiem, że ’była zatrudniona na stanowisku dyspozytora medycz­ne­go w dniu wejścia w życie ustawy’.

Natomiast pielęgniarki zatrudniane na stanowisku dyspozytora medycznego 'po dniu wejścia w życie ustawy’, będą musiały spełniać wymogi kwalifikacyjne zawarte w artykule 26 oraz  art. 3 punkt 6.

Należy dodać, że zgodnie z ustawą osoba ta ma obowiązek doskonalenia zawodowego. Projekt rozporządzenia ministra zdrowa w opracowaniu.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Pielęgniarka w ratownictwie

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8189 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: same to sobie robimy.

1 min czytania
Pielęgniarki o decyzji minister zdrowia w sprawie siatki płac pielęgniarek i położnych… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia…
Aktualności

Innowacyjne sposoby na poprawę higieny rąk

2 min czytania
Pracownicy ochrony zdrowia są narażeni na częsty kontakt z patogenami – poprzez przebywanie z pacjentami, dotykanie newralgicznych powierzchni np. klamek czy poręczy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister zdrowia chce pomóc dyrektorom szpitali w klasyfikacji stanowisk pielęgniarek w siatce płac.

1 min czytania
Wiceminister zdrowia o opracowaniu standardu klasyfikacji stanowisk pracy pielęgniarek do danej grupy siatki płac… Publikujemy wypowiedź wiceministra zdrowia pana Marka Kos na…
Komentarze