Studia pomostowe dla pielęgniarek w Collegium Medicum w Bydgoszczy dofinansowane z UE. Ale tylko pierwszy semestr. Pieniądze – 1,7 mln zł uczelnia pozyskała z Unii Europejskiej.

1 min czytania
Aktualności

– Studia mogą rozpocząć osoby, które pracują na terenie naszego województwa – mówi Barbara Przybylska, kierownik sekcji zarządzania funduszami strukturalnymi w CM. – Podczas rekrutacji będziemy wymagali zaświadczenia od pracodawcy, że pielęgniarka faktycznie jest zatrudniona i wykonuje swój zawód. Projekt przeznaczony jest dla absolwentek liceów i zawodowych szkół medycznych.

Osoby, które zostaną objęte programem, mogą liczyć na bezpłatne zakwaterowanie, jeśli pochodzą z miejscowości odległych od Bydgoszczy; uczelnia zapewnia także podstawowe podręczniki. Studia pomostowe trwają od trzech do pięciu semestrów. – Wszystko zależy od kompetencji osób studiujących – tłumaczy Edyta Matuszewska, kierownik projektu. – Jeśli trafi do nas ktoś, kto do 1989 r. skończył szkołę medyczną, jego edukacja potrwa pięć semestrów. Te osoby mają największe braki w edukacji.

Absolwenci studiów pomostowych uzyskają tytuł licencjata. Nauka pozwoli zdobyć im umiejętności w zakresie organizacji opieki pielęgniarskiej, zwiększy szanse rozwoju zawodowego. Studenci zapoznają się z nowymi możliwościami technicznymi wykorzystywanymi w pielęgniarstwie. Jest to też szansa kształcenia zawodowego osób w trudnej sytuacji materialnej, bo pozwoli zaoszczędzić 1,5 tys. zł – tyle kosztuje jeden semestr na pielęgniarstwie. – Pierwsze osoby rozpoczęły studia we wrześniu ubiegłego roku, w maju ogłaszamy kolejną rekrutację. Mam miejsce dla 120 studentów. W sumie chcemy ich wykształcić 378 – mówi Matuszewska. Projekt będzie realizowany do marca 2008 r.

at www.gazeta.pl

Zobacz także:

Regulacje Prawne – Studia Pomostowe

Informator Gazety Pielęgniarki i Położnej – STUDIA POMOSTOWE

Ogólnopolska baza uczelni posiadających akredytację, prowadzących kształcenie na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo

Studia – wysokość czesnego

Studia pomostowe za darmo z Funduszu ZPORR

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8878 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki – sąd o zakresach czynności osób z wykształceniem średnim i specjalizacją, oraz tych, które obok specjalizacji miały licencjat czy studia wyższe.

2 min czytania
Sąd także ocenił zakres odpowiedzialności pielęgniarek z grupy 2 oraz 5 i 6. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje fragment wyroku…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka z wyższym wykształceniem zarabia więcej niż lekarz – twierdzi związek lekarzy. 

1 min czytania
Związek lekarzy – „lekarze specjaliści zarabiają mniej niż niektórzy przedstawiciele zawodów medycznych [pielęgniarki] z przelicznikiem 1,29”. Redakcja pielegniarki.info.pl przedstawia kolejną wypowiedz, która…
Aktualności

Grasiczak (tymoma) – objawy, które warto znać i kiedy skonsultować się z lekarzem

2 min czytania
Grasiczak, czyli inaczej tymoma, jest rzadkim nowotworem, pojawiającym się w przednim śródpiersiu przy grasicy – narządzie układu odpornościowego. Może prowadzić on do…
Komentarze