Czas pracy a szkolenia. 14 KOMENTARZY.

1 min czytania
AktualnościListy i pytania do redakcji

W szpitalu są organizowane szkolenia dla pielęgniarek i położnych, raczej ogólne niż specjalistyczne np. alkoholizm, mobbing itp. oraz zebrania z oddziałową. Mam pytanie odnośnie rozliczania godzin spędzanych na szkoleniach i zebraniach, ponieważ odbywają się one w moim czasie wolnym od pracy i na polecenie przełożonego-obecność obowiązkowa. Kodeks pracy określa tylko szkolenie bhp i formy szkolne np studia. Czy czas spędzony na takim szkoleniu wewntrzoddziałowym jest czasem pracy czy nie?

Dane adresowe autora listu do wiadomości redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Oczywiście takie szkolenia /polecenie służbowe uczestnictwa/ jest czasem pracy. Kodeks Pracy dział Szósty art. 128 reguluje, że ’czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy’. Warto podkreślić, że musi być wydane polecenie służbowe uczestnictwa w szkoleniu, aby był to czas pracy. Po bardziej szczegółowe informacje w przedmiotowej sprawie proszę o kontakt z prawnikiem.

Taki pogląd jest zgodny z orzecznictwem sądownictwa. również polskiego w zakresie stosowania Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy.
 

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Z redakcyjnej poczty: Od około 6 miesięcy zostajemy po dyżurach nocnych po 40-50 minut. Powód-oddziałowa zadecydowała, aby czytać na głos raporty oraz plany pielęgnacji pacjentów. Czy jest to zgodne z prawem, aby po godzinach zostawać w pracy? Zaznaczam, że oddziałowa nie zwraca nam godzin ani nie mamy płatne za nadgodziny, które od kilku miesięcy wykonujemy zostając po dyżurach. Narasta w nas bunt, a boimy się cokolwiek z tym zrobić. Jak jest rozwiązany ten problem w waszych miejscach pracy? 32 komentarze.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8190 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Czy pielęgniarki i lekarze są gotowi na nowe uprawnienia pielęgniarek?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem zamieszczony na naszym Facebooku,…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wyniki kolejnego egzaminu specjalizacyjnego.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek Od 2006 roku ponad 3 tys. pielęgniarek uzyskało kwalifikacje potrzebne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – sąd: postawa pracodawcy wobec pielęgniarek była naganna.

10 min czytania
Sąd: pracodawca z pielęgniarkami postępował nagannie… Poniżej publikujemy fragmenty orzeczenia Sądu Okręgowego z lutego 2024 roku, który rozpatrywał odwołanie od wyroku Sądu…
Komentarze