Nie tyko pazerne, ale i leniwe? Oj, pielęgniarki i położne, nieładnie! Zbyt mała "ilość" z was "wykwalifikowała się w poszczególnych dziedzinach kształcenia".

2 min czytania
Aktualności

       

Poniżej prezentujemy projekt okładki najbliższego wydania (kwietniowego) Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych – nakład 30 tysięcy egzemplarzy – wydawnictwo bezpłatne.


Tzw. mapy zdrowotne

W dokumencie zamieszczonym na stronie ministerstwa zdrowia pt: LECZNICTWO SZPITALNE W UJĘCIU OGÓLNOPOLSKIM czytamy:

"Analiza zasobów kadrowych pielęgniarek i położnych w kraju, wykazała, iż z uwagi na wysoki wiek prawie połowy z nich, istnieje konieczność szybkiego zwiększenia ogólnej liczby pielęgniarek i położnych, kładąc nacisk na „odmłodzenie” tej grupy zawodowej. Biorąc pod uwagę liczbę osób po 50 roku życia wśród pielęgniarek i położnych, najgorzej sytuacja wygląda w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim. Jednocześnie, najmniejszą liczbę pielęgniarek w przeliczeniu na 100 tys. ludności wykazuje województwo pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie, zaś najmniejszą liczbę położnych w przeliczeniu na 100 tys. kobiet w wieku rozrodczym wykazuje województwo warmińsko-mazurskie, pomorskie, opolskie i mazowieckie. Dodatkowo należy zauważyć, iż zbyt mała ilość pielęgniarek i położnych wykwalifikowała się w poszczególnych dziedzinach kształcenia, gdyż jest to zaledwie ok. 10% ogólnej liczby pielęgniarek i położnych."
 
Wybrał: Mariusz Mielcarek
 
P.S. Zawsze myślałem, że w kontekście pielęgniarek i położnych można mówić o pewnej ich liczbie, a nie ilości. Ale autorzy map zdrowotnych wiedzą swoje…
 
Także otwartą kwestią pozostaje, co autorzy map zdrowotnych mieli na myśli pod pojęciem "wykwalifikowała się"? O to zapytam pisemnie w poniedziałek ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. 
 
I jeszcz taki mały szczególik – w raporcie pisze się o zbyt małej liczbie i położnych, które się wykwalifikowały. Czyli jak nie patrzeć to one czegoś nie zrobiły. Natomiast jak się pisze o lekarzach w kontekście omawianego zagadnienie, w przedmiotowym raporcie? "Należy stwierdzić, iż istnieje znaczny niedobór wśród specjalistów…".
 
Mariusz Mielcarek  

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8878 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki – sąd o zakresach czynności osób z wykształceniem średnim i specjalizacją, oraz tych, które obok specjalizacji miały licencjat czy studia wyższe.

2 min czytania
Sąd także ocenił zakres odpowiedzialności pielęgniarek z grupy 2 oraz 5 i 6. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje fragment wyroku…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka z wyższym wykształceniem zarabia więcej niż lekarz – twierdzi związek lekarzy. 

1 min czytania
Związek lekarzy – „lekarze specjaliści zarabiają mniej niż niektórzy przedstawiciele zawodów medycznych [pielęgniarki] z przelicznikiem 1,29”. Redakcja pielegniarki.info.pl przedstawia kolejną wypowiedz, która…
Aktualności

Grasiczak (tymoma) – objawy, które warto znać i kiedy skonsultować się z lekarzem

2 min czytania
Grasiczak, czyli inaczej tymoma, jest rzadkim nowotworem, pojawiającym się w przednim śródpiersiu przy grasicy – narządzie układu odpornościowego. Może prowadzić on do…
Komentarze