Kogo reprezentuje pani Małas? Rząd czy pielęgniarki?

2 min czytania
Aktualności


KOGO REPREZENTUJE PANI MAŁAS?

RZĄD CZY PIELĘGNIARKI?

Na stronie internetowej NIPiP czytamy komunikat z dnia 11 czerwca 2019 roku, cytuję poniżej fragment przedmiotowego komunikatu:

Zmiany do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

Procedowany w Sejmie RP projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej przewiduje dwie zasadnicze zmiany: możliwość kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo również na studiach pierwszego stopnia w prowadzonych w formie niestacjonarnej, Kształcenie przeddyplomowe w zawodzie pielęgniarki i w zawodzie położnej obecnie jest prowadzone na studiach pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym i drugiego stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Kierunek pielęgniarstwo i kierunek położnictwo  mieszczą się w obszarze kształcenia z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Studia na tych kierunkach mają profil praktyczny i trwają nie krócej niż 6 semestrów i nie mniej niż 4720 godzin.

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Stanowiskiem z dnia 15 maja 2018 r. wniosło o pozostawienie obecnych zapisów w ustawie, aby studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i na kierunku położnictwo były prowadzone wyłącznie w trybie stacjonarnym. W ocenie samorządu zawodowego zaproponowane zmiany systemu kształcenia w przypadku studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i na kierunku położnictwo ze stacjonarnego na niestacjonarny w są niedopuszczalne z uwagi na brak możliwości spełnienia przez podmioty prowadzące kształcenie w zawodzie pielęgniarki, położnej określonych wymagań. W szczególności nie gwarantują one odbycia zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w ciągłości, które są niezbędne dla osiągnięcia przypisanych efektów kształcenia a w konsekwencji mogą prowadzić do obniżenia jakości tego kształcenia. (…)

źródło: NIPiP

Natomiast w artykule prasowym z dnia 6 czerwca 2019 roku zamieszczonym na prawo.pl czytamy, cytuję:

Na początku byliśmy sceptyczni do pomysłu utworzenia studiów niestacjonarnych, ale teraz jesteśmy za wprowadzeniem takiego rozwiązania – mówiła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. – Ze względu na duże braki w zawodzie, konieczne jest utworzenie takiej formy kształcenia. Teraz tylko ważne jest, by jakość kształcenia była na odpowiednim poziomie – dodała.

źródło: prawo.pl 

Kogo reprezentuje pani Małas? Rząd czy pielęgniarki?

Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8190 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wyniki kolejnego egzaminu specjalizacyjnego.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek Od 2006 roku ponad 3 tys. pielęgniarek uzyskało kwalifikacje potrzebne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – sąd: postawa pracodawcy wobec pielęgniarek była naganna.

10 min czytania
Sąd: pracodawca z pielęgniarkami postępował nagannie… Poniżej publikujemy fragmenty orzeczenia Sądu Okręgowego z lutego 2024 roku, który rozpatrywał odwołanie od wyroku Sądu…
Aktualności

Pielęgniarka: same to sobie robimy.

1 min czytania
Pielęgniarki o decyzji minister zdrowia w sprawie siatki płac pielęgniarek i położnych… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia…
Komentarze