Liczba wakatów na stanowiskach pielęgniarskich.

3 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Liczba wakatów na stanowiskach pielęgniarskich.


LICZBA WAKATÓW NA STANOWISKACH PIELĘGNIARSKICH

Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie rosnących problemów z zapewnieniem obsady pielęgniarskiej

w polskiej służbie zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,

od dłuższego czasu w Polsce wskazuje się rosnące braki personalne jako jeden z najważniejszych, najbardziej dokuczliwych problemów w służbie zdrowia. Rozmaite prognozy i raporty już kilka lat temu wskazywały na to, że ten problem wystąpi i będzie się pogłębiał. Jednocześnie dotyczy on newralgicznego obszaru działania placówek służby zdrowia, bo np. pielęgniarki lub personel pomocniczy w szpitalach odgrywają bardzo istotną rolę w procesie leczenia i opieki.

W maju 2019 r. braki w obsadzie personelu pielęgniarskiego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej sprawiły, że realne stało się ryzyko zamknięcia jednego z oddziałów szpitala. Wówczas brakowało aż 12 pielęgniarek, bez których klinika nie mogła funkcjonować poprawnie. Sytuacja ta, szeroko omawiana w mediach, skłoniła wiele osób do zgłoszenia się do pracy w klinice, co na jakiś czas uspokoiło sytuację. Mamy jednak do czynienia z działaniem doraźnym, natomiast omawiamy problem wymaga rozwiązania za pomocą spójnej, wdrożonej tak szybko, jak tylko to możliwe strategii przyjętej przez administrację rządową.

Należy podkreślić, że problem braku w obsadzie pielęgniarskiej występuje w szpitalach w całej Polsce. Kierownictwo szpitali próbuje szukać rozwiązań. Często jednak – głównie z powodów budżetowych oraz z powodu braku możliwości spełnienia norm określonych przez Ministerstwo Zdrowia – decydują się na działania, które wpływają negatywnie na pacjentów, czyli likwidację łóżek szpitalnych.

Problem braków kadrowych wśród tzw. białego personelu (czyli pielęgniarek i położnych) w polskiej służbie zdrowia narasta od lat. Wiele wskazuje na to, że sytuacja z poważnej przeradza się w krytyczną. Dlatego Ministerstwo Zdrowia oraz podległe mu instytucje publiczne odpowiedzialne za zarządzanie służbą zdrowia w Polsce powinny podjąć natychmiastowe działania, aby zachować stabilność działania systemu publicznej opieki zdrowotnej.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jaka jest liczba wakatów na stanowiskach pielęgniarskich w szpitalach we Wrocławiu, wg stanu z czerwca 2019 r.?
     
  2. Jaka jest liczba wakatów na stanowiskach pielęgniarskich w szpitalach na Dolnym Śląsku, wg stanu z czerwca 2019 r.?
     
  3. Jaka jest liczba wakatów na stanowiskach pielęgniarskich w innych województwach niż województwo dolnośląskie? Proszę o podanie dokładnych liczb dla każdego z województw w Polsce.
     
  4. Jaka jest liczba zatrudnionych obecnie pielęgniarek i położnych w polskich szpitalach, które w ciągu maksymalnie 5 lat od czerwca 2019 r. zyskają uprawnienia emerytalne? Czy ewentualne przejście na emeryturę tych przedstawicielek tzw. białego personelu w szpitalach nie pogorszy i tak już trudnej sytuacji kadrowej w tym obszarze polskiej służby zdrowia?
     
  5. Czy w związku z brakami w obsadzie pielęgniarskiej w polskiej służbie zdrowia istnieje zagrożenie dla stabilności funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz dla oddziałów pediatrycznych, łącznie z ich czasowym zamykaniem?
     
  6. Jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia do końca roku 2019 i jakie działania są planowane na rok 2020, aby zwiększyć liczbę personelu pielęgniarskiego w szpitalach w Polsce?

Z wyrazami szacunku
Aldona Młyńczak
Poseł na Sejm RP

Alicja Chybicka
Poseł na Sejm RP

13 czerwca 2019 r.

źródło: www.sejm.gov.pl


Zobacz także:


Oberzyj piąty pielęgniarski live z dnia 26 czerwca 2019 roku – "Dwie petycje i inne sprawy…"

Zobacz także poprzednie odcinki pielęgniarskiego live'a…

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8184 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Praktyka pielęgniarek - Sąd: chora w obecności pielęgniarki spadła z kozetki w gabinecie zabiegowym. Zobacz wyrok Sądu Apelacyjnego.

8 min czytania
Pielęgniarka obecna w tym czasie w gabinecie zdołała chwycić pacjentkę za rękę, ale nie była w stanie jej utrzymać… W dniu dzisiejszym…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki: pobieranie krwi, wlewy witaminowe, kroplówki.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna klinika medyczna poszukuje do pracy pielęgniarek – obsługa pacjentów niemieckojęzycznych. Miejsce pracy: Częstochowa – nowopowstająca klinika medyczna…
AktualnościNowa siatka płacPraktyka zawodowa

Senat: Starsze pielęgniarki nie chcą wprowadzać nowych pielęgniarek. Powód – różnica w zarobkach.

2 min czytania
Dyskusja w senacie o realiach wykonywania zawodu pielęgniarki… Na stronie internetowej senatu poinformowano, że dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu…
Komentarze