Pielęgniarki – 7 dni pracy / 7 dni odpoczynku.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Pielęgniarki – 7 dni pracy / 7 dni odpoczynku.


Pielęgniarka/Pielęgniarz – organizacja pracy 

Ministerstwo zdrowia wprowadziło przepisy dotyczące pracy w jednym miejscu…
Więcej w sprawie czytaj w aktualnościach w dziale pt. Pielęgniarki – praca w jednym miejscu
 
Natomiast coraz częściej publikowane są opinie w kontekście organizacji pracy pielęgniarek. 
 
Jedną z takich opinii wyraziło ministerstwo zdrowia na twitterze w dniu 29 kwietnia 2020 roku. 

W dniu 26 kwietnia 2020 roku infromowaliśmy na portalu, że w dniu w dniu 23 kwietnia 2020 roku Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała dokument pt. Zalecenia w COVID-19 Polskie zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne oraz organizacyjne w zakresie opieki nad osobami zakażonymi lub narażonymi na zakażenie SARS-CoV-2

W powyższym dokumencie zapisano między innymi:

Zaleca się opracowanie systemu pracy zmianowej na Oddziałach

(…) W ramach systemu pracy zmianowej można rozważyć pracę w okresach tygodniowych (tydzień pracy/tydzień przerwy). Taka sama organizacja pracy może dotyczyć też personelu pielęgniarskiego i pomocniczego. W tygodniu przerwy personel nie powinien dyżurować. Zmiana cyklu powinna być w miarę możliwości zaplanowana na środek tygodnia. Przed powrotem do pracy po przerwie można rozważyć wykonywanie testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. 

Czytaj dalej poniżej…

Więcej w sprawie czytaj w artykule pt. Pielęgniarki – nowa organizacja pracy i "postojowe".

Natomiast w dniu 25 marca POlskie Towarzystwo Pielęgniarskie wydało Rekomendacje dotyczącą zmiany organizacji pracy personelu pielęgniarskiego w podmiotach leczniczych oraz wprowadzenia rozwiązań ograniczających przemieszczania

W powyżym dokumencie czytamy między innymi:

(…) Powyższe dotyczy również dyżurów medycznych – po wyrażeniu na to zgody przez pracowników na piśmie, możliwe jest zobowiązanie ich do pracy przekraczającej normy tygodniowe; w tym przypadku również możliwe jest przedłużenie okresu rozliczeniowego.

(…) W celu ograniczenia ryzyka narażenia personelu medycznego w drodze do i z pracy rekomendujemy rozważenie przygotowania dla zainteresowanych pracowników miejsc do odpoczynku pomiędzy wykonywaną pracą/dyżurami lub zapewnienie czasowego zakwaterowania w bezpośredniej okolicy podmiotu leczniczego w celu ograniczenia przemieszczania się, co można zastosować pod warunkiem wyrażenia zgody przez personel, którego ta sytuacja dotyczy.

Więcej w sprawie czytaj w artykule pt. Czasowe zakwaterowanie pielęgniarek w szpitalach.

Zobacz także: Pielęgniarka/Pielęgniarz – 5 tys. za zakażenie 100 tys. za zgon.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także działy w aktualnościach:

 



Zobacz także:

Dodatki za covid: lekarz 4 tys., pielęgniarka 2, reszta 1 tys.

Pielęgniarki – nowa organizacja pracy i "postojowe".

Dyrektor do pielęgniarek: "wróćcie na pole walki i wypełnijcie przyrzeczenie."


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8190 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – sąd: postawa pracodawcy wobec pielęgniarek była naganna.

10 min czytania
Sąd: pracodawca z pielęgniarkami postępował nagannie… Poniżej publikujemy fragmenty orzeczenia Sądu Okręgowego z lutego 2024 roku, który rozpatrywał odwołanie od wyroku Sądu…
Aktualności

Pielęgniarka: same to sobie robimy.

1 min czytania
Pielęgniarki o decyzji minister zdrowia w sprawie siatki płac pielęgniarek i położnych… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia…
Aktualności

Innowacyjne sposoby na poprawę higieny rąk

2 min czytania
Pracownicy ochrony zdrowia są narażeni na częsty kontakt z patogenami – poprzez przebywanie z pacjentami, dotykanie newralgicznych powierzchni np. klamek czy poręczy…
Komentarze