Położna pielęgniarką. Stanowisko izby.

1 min czytania
AktualnościPołożna pielęgniarką?
Położna pielęgniarką. Stanowisko izby.


Położna z kompetencjami pielęgniarki – zdecydował sejm

NIPiP-NRPiP-DS.015.144.2020

Warszawa, 31 lipca 2020 r.

Pani
Beata Małecka-Libera

Przewodnicząca Komisja Zdrowia
Senatu RP

Szanowna Pani Przewodnicząca,

W związku z planowanym na dzień 3 sierpnia 2020 r. posiedzeniem Komisji Zdrowia Senatu RP, którego przedmiotem będzie rozpatrzenie ustawy z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu (druk senacki nr 169) Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zwraca się z wnioskiem o wykreślenie pkt 1 w art. 13 powyższej ustawy.

Należy wskazać, iż w art. 13 ww. ustawy, w pkt 1 wprowadzono istotną zmianę do ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 562 ze zm.). W art. 5 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej dodano bowiem nowy ust. 1a, w którym wprowadzono nowe i nigdy wcześniej nie funkcjonujące kompetencje zawodowe położnej na czas ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Nowe przypisane kompetencje położnej są de facto kompetencjami właściwymi dla zawodu pielęgniarki. W opinii NRPiP przyznanie położnym możliwości udzielenia świadczeń zdrowotnych na zasadach analogicznych jak w przypadku pielęgniarek należy uznać jednak za nieuzasadnione nawet w sytuacji szczególnej, którą jest stan zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Należy wskazać bowiem, iż zawody pielęgniarki i położnej są samodzielnymi i odrębnymi zawodami medycznymi, które mają odmienny zakres kompetencji i zadań zawodowych. Samodzielność zawodu pielęgniarki i zawodu położnej jest również wprost wyrażona w art. 2 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Ponadto należy zaznaczyć, iż proces kształcenia w zawodzie położnej i zdobyte umiejętności zawodowe w opinii NRPiP nie pozwalają na przyjęcie, iż położna może udzielać świadczeń zdrowotnych w proponowanym zakresie tak jak pielegniarka.

W związku z powyższym NRPiP wnioskuje o wykreślenie pkt 1 w art. 13 powyższej ustawy.

Z wyrazami szacunku,
Ewa Janiuk
Wiceprezes NRPiP

Czytaj więcej w sprawie w artykule pt: Sejm przyznał położnym kompetencje pielęgniarek.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze