(4) Ustawa o poz a grupa zawodowa pielęgniarek i położnych. Zobacz jak w projekcie ustawy o poz uregulowano kwestię deklaracji wyboru pielęgniarki i położnej poz.

2 min czytania
AktualnościUstawa o poz a pielęgniarka i położna poz
(4) Ustawa o poz a grupa zawodowa pielęgniarek i położnych. Zobacz jak w projekcie ustawy o poz uregulowano kwestię deklaracji wyboru pielęgniarki i położnej poz.

 

       

      

 

 

Minister zdrowia w dniu 30 grudnia opublikował projekt ustawy o poz. Zapisano w nim wymogi kwalifikacyjne dla pielęgniarki i położnej poz. Pisaliśmy o tym na portalu tutaj. O "docelowych kwalifikacjach" pisaliśmy tutaj. Natomiast o przepisach przejściowych w przedmiotowej kwestii pisaliśmy tutaj

Dziś zajmiemy się kwestią "deklaracji wyboru"

W projekcie ustawy o poz zapisano:

"Art. 8. 1. Świadczeniobiorca  ma prawo wyboru świadczeniodawcy, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, 1807, 1860 i 1948), zwanego dalej „świadczeniodawcą”, udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, spośród świadczeniodawców, którzy zawarli umowy o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem art. 56b i art. 69b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1534 i 2138), art. 153 ust. 7a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1643, 1948 i 1955) i art. 115 § 1a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. poz. 557, z późn. zm.2)).

2. Świadczeniobiorca, dokonując wyboru, o którym mowa w ust. 1, dokonuje jednocześnie wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ. 
3. Świadczeniobiorca, dokonując wyboru, o którym mowa w ust. 1, może wybrać:
1) lekarza POZ, pielęgniarkę POZ lub położną POZ u tego samego świadczeniodawcy albo u różnych  świadczeniodawców albo
2) lekarza POZ, pielęgniarkę POZ lub położną POZ będących świadczeniodawcami.

(…)

8. Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji wyboru, uwzględniając możliwość wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ oraz położnej POZ udzielających świadczeń u tego samego świadczeniodawcy lub u różnych świadczeniodawców albo będących świadczeniodawcami oraz konieczność zapewnienia przejrzystości danych zawartych w deklaracji wyboru.

Natomiast w uzasadnieniu do ww. projektu ustawy zapisano:

"Zasady dotyczące prawa wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej pozostawiono bez zmian w stosunku do obowiązujących regulacji w tym zakresie. Oświadczenia woli pacjentów o wyborze świadczeniodawcy, lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ, złożone przed dniem wejścia w życie ustawy, zachowują ważność.

Realizując rekomendację Zespołu do opracowania strategii rozwiązań systemowych w zakresie POZ powołanego zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 4 stycznia 2016 r. (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 1, 17, 34 i 54), dotyczącą konieczności zintegrowania opieki nad pacjentem przyjęto, że każdy pacjent będzie objęty opieką zespołu podstawowej opieki zdrowotnej (zespół POZ), w skład którego wchodzą lekarz POZ, pielęgniarka POZ i położna POZ. Zespół POZ, niezależnie od formy organizacyjno-prawnej, będzie pracował w oparciu o zasadę niezależności zawodowej swoich członków, ze wskazaniem podziału środków na ich działania i wynagrodzenia. Jednocześnie zostanie utrzymana możliwość prowadzenia działalności w ramach POZ różnych podmiotów leczniczych (przedsiębiorcy: osoby fizyczne lub prawne, organizacje pozarządowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej) oraz praktyk zawodowych (indywidualne i grupowe; lekarskie, pielęgniarskie lub położnych). W ramach udzielania świadczeń opieki zdrowotnej lekarz POZ, pielęgniarka POZ, położna POZ współpracować będą ze sobą, w ramach zespołu POZ."

Cdn.

Wybrał Mariusz Mielcarek 

 

 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8426 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek - przyganiał kocioł garnkowi.

5 min czytania
Pielęgniarka Krystyna Ptok w coraz lepszej formie… Pani przewodnicząca związku pielęgniarek nie przestaje zaskakiwać. Obserwator, który być może przyleciał z innej galaktyki,…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Izby pielęgniarek – jak dorobić do gigantycznego wynagrodzenia setki tysięcy złotych.

4 min czytania
Izba pielęgniarek zrealizowała projekt szkoleniowy za 112 milionów złotych. Czy działacze izbowi mający sowite wynagrodzenia realizowali przedmiotowy projekt nie pobierając wynagrodzenia? Pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płacSkładki ściągane przez izbęWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – ustawa o wynagrodzeniach została zamrożona.

2 min czytania
Poseł w sejmie o poczynaniach koalicji rządowej w kontekście ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek – „To jest wstyd i hańba”… Pielęgniarki i położne…
Komentarze