4,5 tys. pielęgniarek zainteresowanych odbyciem szkolenia specjalizacyjnego z pediatrii.

3 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
4,5 tys. pielęgniarek zainteresowanych odbyciem szkolenia specjalizacyjnego z pediatrii.

Specjalizacja dla pielęgniarek

Szkolenie specjalizacyjne w zakresie pielęgniarstwa pediatrycznego przygotowuje pielęgniarki do samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki nad dzieckiem zdrowym i chorym, w tym:

  • rozpoznawania problemów zdrowotnych, planowania oraz sprawowania opieki nad dzieckiem z uwzględnieniem jego potrzeb biologicznych i psychologicznych;
  • edukacji zdrowotnej dziecka i rodziny;
  • współdziałania z rodziną, szkołą oraz innymi instytucjami i organizacjami społecznymi.

Zobacz także:

Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie tę specjalizację, w latach 2002 – 2023 (pierwsze półrocze) ukończyło 4 238 pielęgniarek.

Efekty kształcenia

Aby uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, pielęgniarka jest zobowiązana do poszerzenia swojej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w tym zakresie. Czego dokładnie uczy się uczestnik szkolenia ze specjalizacji pediatrycznej?

Wiedza: Pozyskuje specjalistyczną wiedzę w zakresie procesów komunikowania interpersonalnego w relacji z pacjentem, rodziną i członkami zespołu opieki zdrowotnej. Wiedzę na temat zastosowania epidemiologii w praktyce zawodowej pielęgniarki i położnej; z zakresu specyfiki zarządzania w podsystemie pielęgniarstwa w kontekście polityki zdrowotnej i zdrowia publicznego.

Informacje dotyczące znaczenia krytycznej analizy wyników badań naukowych i ich
wykorzystania w rozwoju praktyki zawodowej; znajomość regulacji prawnych i norm etycznych odnoszących się do wykonywanych specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, a także specjalistyczną wiedzę w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego do sprawowania opieki nad dzieckiem zdrowym i chorym oraz planowania, koordynowania i nadzorowania tej opieki.

Umiejętności: Pielęgniarka, która ukończy szkolenie specjalizacyjne, zyska m.in. umiejętność diagnozowania problemów moralnych, pojawiające się w pracy pielęgniarki. Potrafi:

  • komunikować się z pacjentem, rodziną i współpracownikami;
  • stosować w praktyce zawodowej pielęgniarki i położnej niezbędne elementy zapobiegania oraz zwalczania zakażeń szpitalnych;
  • opracowywać i wdrażać założenia polityki kadrowej zgodnie z zapotrzebowaniem pacjentów na opiekę pielęgniarską;
  • korzystać z aktualnej wiedzy dla zapewnienia jakości opieki w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego;
  • udzielać świadczeń specjalistycznych obejmujących planowanie, realizowanie i ocenę w zakresie pielęgniarstwa pediatrycznego;
  • wykonywać świadczenia specjalistyczne w zakresie pielęgniarstwa pediatrycznego zgodnie z aktualnym poziomem wiedzy, regulacjami prawnymi, zasadami etyki zawodu oraz poszanowaniem praw pacjenta;
  • monitorować i interpretować dane z różnych źródeł wynikające z choroby, leczenia i podejmować decyzje o dalszym działaniu;
  • podejmować decyzje zapewniające bezpieczeństwo opieki i poprawę jakości pielęgniarskich świadczeń zdrowotnych oraz bezpieczeństwa pracy personelu pielęgniarskiego;
  • podejmować działania na rzecz rozwoju własnego i członków zespołu;
  • wykorzystywać wyniki badań naukowych do praktyki pielęgniarskiej

Kompetencje społeczne: Uczestnik zdobywa kompetencje społeczne, na które składają się takie kwestie jak: szanowanie godności i autonomii pacjenta bez względu na jego wiek, płeć, niepełnosprawność, orientację seksualną oraz pochodzenie narodowe i etniczne; gwarantuje warunki organizacyjne procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, metody
opieki nad pacjentami objętymi opieką w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego; podejmuje decyzje w rozdzielaniu (delegowaniu) zadań pracownikom; krytycznie analizuje kompetencje własne i członków zespołu oraz ocenia potrzeby w zakresie doskonalenia.

Liczba pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego

NFZ podaje, że w 2022 roku zatrudnionych było około 3,3 tys. pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego. Natomiast w roku 2018 – około 2400. Średnia wieku pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa wynosi 52,2 lat. Natomiast 2,2 tys. jest w wieku powyżej 50 lat. W wieku do 40 lat jest tylko 300 osób.

Pielęgniarstwo pediatryczne – wykaz literatury 

W Sklepie Pielęgniarek i Położnych dostępne są pozycje, które sprawdzą się w przygotowaniach do odbycia przedmiotowej specjalizacji.

B. Pawlaczyk: Pielęgniarstwo pediatryczne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007 (dodruk 2022)

Zespół autorski tworzą specjaliści praktycy – wykładowcy z wydziałów pielęgniarskich z różnych ośrodków akademickich w Polsce. Dzięki temu w całej publikacji aspekty pielęgniarskie łączą się z elementami klinicznymi.

Autorzy określają jakże ważną rolę pielęgniarki w systemie opieki zdrowotnej oraz omawiają oczekiwania społeczne w stosunku do tej grupy zawodowej. Kładą nacisk na zagadnienia komunikowania się pielęgniarki z małymi pacjentami, ich rodzicami i opiekunami oraz szczegółowo opisują proces pielęgnowania dzieci.

D. Zarzycka, A. Emeryk: Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020 (dodruk 2022)

„Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne” zawiera informacje niezbędne w codziennej praktyce. Będzie doskonałym źródłem wiedzy przede wszystkim dla studentów pielęgniarstwa, położnictwa oraz pielęgniarek i położnych – specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, rodzinnego, w tym pielęgniarek realizujących praktykę w środowisku nauczania i wychowania oraz dla innych osób sprawujących opiekę nad dzieckiem (żłobki, przedszkola).

Liczba pielęgniarek, które chcą odbyć szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego

Z danych zamieszczonych w SMK wynika, że liczba zainteresowanych pielęgniarek odbyciem specjalizacji w zakresie pielęgniarstwa pediatrycznego to prawie 4 600 osób.

Poniżej publikujemy szczegółowe dane z podziałem na województwa.

Województwo:Liczba pielęgniarek, które zgłosiły swój udział w kursie
dolnośląskie345
kujawsko-pomorskie430
lubelskie255
lubuskie145
łódzkie120
małopolskie65
mazowieckie601
opolskie80
podkarpackie245
podlaskie255
pomorskie30
śląskie415
świętokrzyskie135
warmińsko-mazurskie95
wielkopolskie775
zachodniopomorskie601
Razem:4 592
(dane na dzień na dzień 25 lipca 2023 roku)

źródło danych: smk2.ezdrowie.gov.

Opracowanie: Daria Krajewska pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1050 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

O pielęgniarkach działacz izby lekarskiej: pielęgniarki wykonują polecenia lekarzy.

3 min czytania
Działacz izby lekarskiej o wydawaniu poleceń pielęgniarkom… Posiedzenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej w dniu 11 kwietnia 2024 roku: Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Klaudiusz…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki uzyskały tytuł specjalisty w 3 dziedzinach pielęgniarstwa.

1 min czytania
Sesja wiosenna egzaminów pielęgniarek i położnych Od 8 kwietnia pielęgniarki i położne zmagają się ze specjalizacyjnymi egzaminami państwowymi. Do tej pory odbyło…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Ile pielęgniarek jest zaszeregowanych w grupie 2?

3 min czytania
Procent pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 2 przez pracodawców… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment wypowiedzi pani Iwony Borchulskiej członka Zarządu…
Komentarze
×
Aktualności

Ile kosztuje tłumaczenie medyczne?