50 tys. pielęgniarek ukończyło ten kurs. Zapisują się następne.

3 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
50 tys. pielęgniarek ukończyło ten kurs. Zapisują się następne.

Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek i położnych

Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych, dla pielęgniarek i położnych to kurs specjalistyczny, którego celem jest przygotowanie pielęgniarki, położnej do wykonania u osoby dorosłej, badania elektrokardiograficznego w spoczynku oraz do udziału w badaniach diagnostycznych oraz monitorowaniu pacjenta z wykorzystaniem zapisu elektrokardiograficznego, a także do interpretacji składowych prawidłowego zapisu czynności bioelektrycznej serca oraz rozpoznania cech elektrokardiograficznych wybranych stanów chorobowych, w tym stanów zagrożenia życia i zdrowia.

Po odbyciu tego kursu EKG pielęgniarki i położne potrafią:

  • przygotować pacjenta oraz stanowisko do wykonania standardowego badania EKG;
  • wykonać spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne;
  • ocenić zapis EKG pod kątem stanów zagrożenia życia i zdrowia pacjentów;
  • przygotować pacjenta do badania wysiłkowego EKG oraz do badania EKG metodą Holtera;
  • monitorować zapis EKG pacjenta na kardiomonitorze;
  • ocenić poprawność wykonanego zapisu EKG.

Staż praktyczny odbywa się w pracowniach EKG, na oddziałach kardiologicznych lub na oddziałach chorób wewnętrznych (z pododdziałem kardiologicznym).

Z danych opublikowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie wynika, że kurs EKG, w latach 2016 – 2022 ukończyło 50 752 pielęgniarek i położnych, co plasuje go na drugim miejscu najchętniej wybieranych kursów specjalistycznych, zaraz po resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Zobacz także:

Literatura – EKG dla pielęgniarek i położnych

Zachęcamy do zapoznania się z pozycjami, które są dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych:

1. Interpretacja EKG. Kurs podstawowy. M. Kurpesa, B. Szafran, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Publikacja ta jest pierwszym po wielu latach nowoczesnym podręcznikiem sztuki interpretacji EKG na poziomie podstawowym, uwzględniającym wszystkie zmiany w nazewnictwie elektrokardiograficznym, a także nowe zasady rozpoznawania „starych” chorób i niedawno wykrytych schorzeń. Powstała pod patronatem Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Autorami poszczególnych rozdziałów są wybitni polscy elektrokardiolodzy, którzy w czytelny sposób przekazali umiejętność interpretacji tego jednego z najprostszych, ale wciąż najważniejszych badań współczesnej kardiologii. Liczne ilustracje w postaci rzeczywistych zapisów EKG pomogą zastosować przedstawioną wiedzę w codziennej praktyce.

Podręcznik ten skierowany jest głównie do internistów, lekarzy rodzinnych oraz osób rozpoczynających specjalizację z kardiologii. Będzie również przydatny dla ratowników medycznych, pielęgniarek, zainteresowanych kardiologią studentów i wszystkich, którzy chcieliby wkroczyć na trudną drogę zdobywania biegłości w sztuce interpretacji EKG.

2. Pielęgniarstwo kardiologiczne, D. Kaszuba, A. Nowicka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Podręcznik dotyczący zagadnień pielęgniarstwa kardiologicznego. Zawiera praktyczną wiedzę z zakresu zapobiegania, rozpoznawania, opieki pielęgniarskiej, udziału pielęgniarki w postępowaniu terapeutycznym oraz rehabilitacji w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego.
Ze względu na dynamiczny rozwój kardiologii interwencyjnej i elektroterapii, opisano przebieg wybranych procedur specjalistycznych, m.in. koronarografii, cewnikowania serca, stymulacji elektrycznej serca, zabiegów kardiochirurgicznych.

Powszechność schorzeń układu krążenia oraz ich przewlekły charakter uzasadniają umieszczenie w publikacji informacji istotnych dla samoopieki i samokontroli pacjenta po zakończeniu hospitalizacji.

Liczba pielęgniarek, które zgłosiły się do organizatorów szkoleń, aby odbyć kurs specjalistyczny wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych

W Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych zamieszczono informacje o liczbie zainteresowanych pielęgniarek i położnych, odbyciem kursu EKG. Poniżej publikujemy te liczby, z podziałem na województwa.

Województwo:Liczba pielęgniarek, które zgłosiły swój udział w kursie
dolnośląskie205
kujawsko-pomorskie228
lubelskie160
lubuskie100
łódzkie90
małopolskie40
mazowieckie271
opolskie70
podkarpackie97
podlaskie77
pomorskie212
śląskie311
świętokrzyskie105
warmińsko-mazurskie78
wielkopolskie420
zachodniopomorskie150
Razem:2 614
(dane na dzień na dzień 22 czerwca 2023 roku)

źródło danych: smk2.ezdrowie.gov, ckppip.edu.pl

Opracowanie: Daria Krajewska pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1080 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - czy studia pomostowe to był dobry pomysł?