Pielęgniarki – czy studia pomostowe to był dobry pomysł?

4 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Pielęgniarki – czy studia pomostowe to był dobry pomysł?

Zdaniem redakcji pielegniarki.info.pl

W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszyliśmy temat wykształcenia pielęgniarek. W poprzednim systemie kształcenia pielęgniarek zasadniczym poziomem wykształcenia zawodowego było szkolnictwo średnie. Absolwenci liceum medycznego oraz studium medycznego uzyskiwali dyplom szkoły pielęgniarskiej, a następnie prawo wykonywania zawodu pielęgniarki.

Ostatni nabór do szkół pielęgniarskich w ramach szkolnictwa średniego odbył się w roku 1991. Natomiast ostatni absolwenci liceów medycznych uzyskali dyplom pielęgniarki w roku 1996.

W odpowiedzi na interpelację poselską ministerstwo zdrowia informowało 16 kwietnia 2008 roku: „Od połowy lat 90. w związku z planowanym przystąpieniem Polski do UE rozpoczęła się transformacja kształcenia w zawodach pielęgniarki i położnej w celu dostosowania polskich regulacji prawnych do dyrektyw Rady Wspólnot Europejskich. Zmiany dotyczące kształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych zostały zapoczątkowane w Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej z dnia 5 lipca 1996 r. (Dz.U. Nr 91, poz. 410, z późn. zm.), a następnie jej nowelizacji z dnia 3 lutego 2001 r. (Dz.U. Nr 16, poz. 169).

Największe zmiany w systemie kształcenia pielęgniarek i położnych w kraju dokonały się od roku 2000 i były ukierunkowane na podniesie nie poziomu edukacji zawodowej pielęgniarek i położnych oraz pełne dostosowanie kształcenia w tych zawodach do europejskich standardów. Istotą tych przemian było odejście od kształcenia w 2,5-letnich szkołach pomaturalnych na rzecz kształcenia w uczelniach medycznych oraz uczelniach zawodowych. Celem transformacji polskiego systemu kształcenia było upowszechnienie wyższego wykształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych, umożliwienie rozwoju naukowego, podniesienie rangi i pozycji społecznej tych zawodów, a także spowodowanie możliwości automatycznego uznania kwalifikacji zawodowych absolwentów w państwach członkowskich Unii Europejskiej”.

źródło: sejm.gov.pl

Należy stanowczo podkreślić, że absolwenci LM oraz SM z powodzeniem uzyskiwali uznanie kwalifikacji zawodowych w krajach Unii Europejskiej. Nie odbywało się to na zasadzie automatycznego uznawania kwalifikacji, ale systemu ogólnego. Przykładem są tu takie kraje, jak Włochy oraz Wielka Brytania. Nie było wymogu posiadania wykształcenia wyższego!

Dlatego o tym piszemy, żeby obalić krążący do tej pory mit, że pielęgniarki absolwentki LM oraz SM musiały ukończyć studia licencjackie w dziedzinie pielęgniarstwa, aby uzyskać możliwość podjęcia pracy na terenie UE.

Niestety, polskie pielęgniarki wmanewrowano w historię pt. tzw. „studia pomostowe”. Najlepszym przykładem na co najmniej kontrowersyjną zasadność ich wprowadzenia jest sprawa czasu kształcenia.

Studia pomostowe dla pielęgniarek – absolwentek liceów medycznych

W roku 2004 uznano, że studia dla absolwentek liceum medycznego, które rozpoczęły naukę wcześniej niż w roku szkolnym 1980/81 muszą trwać 5 semestrów, gdy zwykłe studia licencjackie trwają 6 semestrów. To świadczy o potraktowaniu absolwentek LM tak, jakby nie ukończyły szkoły pielęgniarskiej. Inaczej patrząc na to zagadnienie, uznano, że 5-letnie liceum medyczne zrównoważyło 1 semestr na studiach licencjackich. To jakiś kompletny absurd…, że pielęgniarka LM musiała odbyć 5 semestrów.

Co dziwniejsze, w roku 2010 minister zdrowia zdecydował, że absolwentki LM mogą ukończyć studia pomostowe trwające… 2 semestry.

Czy powyższe fakty nie świadczą o tym, że instytucja studiów pomostowych to totalna pomyłka? Jak można było uznać, że ma to być pięć semestrów, a potem, że wystarczą dwa?

Więcej w tej sprawie przeczytasz w czerwcowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Tematy bieżącego wydania Gazety

Poniżej prezentujemy tematy czerwcowego wydania Gazety, które dotyczą orzecznictwa sądowego.

Klęska wizerunkowa związku pielęgniarek

Zobaczyliśmy naocznie, jakie są skutki polityki płacowej prowadzonej przez OZZPiP wobec personelu pielęgniarskiego. W manifestacji 10 września 2015 r. brało udział ponad 13 tysięcy pielęgniarek i położnych. Natomiast w manifestacji związku pielęgniarek w dniu 23 maja 2023 r. pod Sejmem wzięły udział 2 tysiące osób.

Zarobki w izbie PiP 442 tysiące PLN rocznie

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wielokrotnie podnosiła kwestię zarobków działaczy izby pielęgniarskiej. Horrendalnie wysokie wynagrodzenia były szokiem dla pielęgniarek i położnych i spotkały się z totalną krytyką. Przedstawiamy, jakie zarobki osiągnął pan Sebastian Irzykowski.

Pracodawcy ordynarnie pomiatają pielęgniarkami

„Pielęgniarki miałyby zgodzić się na degradację zawodową, porzucenie ścieżki kariery zawodowej poprzez rezygnację z zajmowanych stanowisk oraz na zaszeregowanie do niższej grupy zawodowej – z grupy 2 ze współczynnikiem 1,29 do grupy 5 ze współczynnikiem 1,02”.

Radosne pomysły na normy zatrudnienia

Publikujemy radosną propozycję Zarządu Związku Województw RP, aby w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego zmienić sposób ustalenia zatrudnienia pielęgniarek.

Pielęgniarki LM i SM walczą o godność

Szpital zachowuje się w taki sposób, jakby chciał pielęgniarkom powiedzieć: minister zdrowia was upokorzył i odarł z godności zawodowej, przyznając wynagrodzenia o 30% mniejsze niż innym pielęgniarkom, ale my wam pomożemy i trochę mniej będziemy was upokarzać i odzierać z godności zawodowej.

Liczba pielęgniarek z dwoma dyplomami

W artykule redakcyjnym ukazujemy w pełni absurdalność „wymuszania” na pielęgniarkach odbywania studiów licencjackich. Teraz te osoby mają dwa dyplomy pielęgniarki i te same uprawnienia zawodowe, jakie miały przed odbyciem studiów pomostowych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 25

Bądź pierwszym, który oceni wpis

836 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

2 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 września 2023 r. w sprawie rekomendacji…
Komentarze
×
Aktualności

Nowotwór w rodzinie - jakie badania warto wykonać?