54% absolwentów kierunku pielęgniarstwo nie podejmuje aktywności zawodowej. Natomiast w ciągu 2-3 miesięcy znajdują zatrudnienie poza ochroną zdrowia.

1 min czytania
AktualnościStudia pomostowe
54% absolwentów kierunku pielęgniarstwo nie podejmuje aktywności zawodowej. Natomiast w ciągu 2-3 miesięcy znajdują zatrudnienie poza ochroną zdrowia.

…………………………………..

W odpowiedzi na interpelację poselską Lena Kolarska-Bobińska – minister nauki i szkolnictwa wyższego napisała, cytuję:

"Wg danych Ministerstwa Zdrowia w roku akademickim 2007/2008 liczba absolwentów studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo wyniosła 3138 osób, a w roku 2011/2012 – 7132. Zjawiskiem bardziej niepokojącym jest natomiast niskie zainteresowanie wśród pielęgniarek podejmowaniem aktywności zawodowej w publicznej służbie zdrowia. Z danych ujętych w raporcie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych („Analiza liczby zarejestrowanych i zatrudnionych pielęgniarek i położnych w roku 2011 oraz prognoza liczby zarejestrowanych i zatrudnionych pielęgniarek i położnych na lata 2015–2035”, kwiecień 2013 r.) wynika, że liczba osób, które uzyskały po raz pierwszy prawo wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza w latach 2010–2012 wynosi 10 962, co stanowi ok. 54% absolwentów tego kierunku z lat 2010–2012. Problem zdaje się zatem leżeć nie po stronie kształcenia, ale atrakcyjności ofert pracy w sektorze publicznym. Tezę tę potwierdzają również dane z urzędów pracy wskazujących, iż pielęgniarki znajdują zatrudnienie poza sektorem lecznictwa publicznego w ciągu 2–3 miesięcy po zakończeniu kształcenia, nie powiększając szeregów osób bezrobotnych."

Powyższą odpowiedź opublikowano na stronie internetowej sejmu w dniu 9 stycznia 2014 roku.

.

Mariusz Mielcarek

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8455 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

„Pielęgniarki powinny mieć prawo nie tylko do urlopu zdrowotnego, ale także darmową rehabilitację.”

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek napisała: Pracując 15 lat na OIOM i dorobiłam się kręgosłupa, jak u 80-latki (słowa lekarza). 3…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: Pielęgniarki z grupy 2 nie wykonują takiej samej pracy jak z grupy 6, gdyż kalibrują glukometry.

5 min czytania
Dyrektor pozwanego szpitala zeznała, iż prace personelu pielęgniarskiego różnią się między sobą oraz, że osoby z tytułem magistra zostały przydzielone dodatkowe zadania…
AktualnościPielęgniarki w liczbach

Ile jest pielęgniarek ze średnim wykształceniem. Ile z nich posiada specjalizację?

2 min czytania
Grupy pielęgniarek dotyczy bardzo duże zróżnicowanie, w zakresie wykształcenia, czego nie ma w przypadku innych zawodów medycznych… Publikujemy fragmenty wypowiedzi podsekretarz stanu…
Komentarze