850 pielęgniarzy ma tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
850 pielęgniarzy ma tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa.

Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki

Szkolenie specjalizacyjne to rodzaj kształcenia, który ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz tytułu specjalisty w tej dziedzinie.

Poniżej przyjrzymy się bliżej szkoleniu, w zakresie którego liczba wydanych dyplomów uzyskania tytułu specjalisty w latach 2002-2021 jest największa, a mianowicie – pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki.

Cel kształcenia

Pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki obejmuje specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym oraz prowadzi specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami w oddziale intensywnej terapii.

Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu szkolenia specjalizacyjnego w kontakcie z wykładowcą, opiekunem stażu wynosi 979 godzin dydaktycznych:

  • zajęcia teoretyczne – 330 godz.;
  • zajęcia praktyczne – 649 godz.

Liczba pielęgniarek, która uzyskała tytuł specjalisty w ostatnich latach

Jak podaje Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w latach 2002 – 2021, dyplom uzyskania tytułu specjalisty otrzymało 13 417 pielęgniarek. W ciągu ostatnich czterech lat liczby wydanych dyplomów w tej dziedzinie kształtowały się następująco:

RokLiczba
20211 373
20201 136
20192 000
20181 016

Warto także zwrócić uwagę na rozkład danych z lat 2002-2021, z uwzględnieniem tytułu zawodowego. 12 560 wydanych dyplomów zostało przekazanych na ręce pielęgniarek, natomiast 857 pielęgniarzom.

Z danych udostępnionych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych wynika, że największe liczby pielęgniarek, zdobywających tytuł specjalisty w powyższej dziedzinie zamieszkuje województwa: mazowieckie (2 122), śląskie (1 633), a także małopolskie (1 240).

Wyniki egzaminów pielęgniarek i położnych

W aktualnie trwającej sesji wiosennej, egzamin w zakresie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki odbędzie się 5 kwietnia 2022 r. Jak zwykle, będziemy informować o wynikach na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Wyniki kilku pierwszych egzaminów tej sesji prezentowaliśmy na Portalu. Aby dowiedzieć się więcej w tej sprawie, kliknij w poniższy link.

Nowe dyplomy pielęgniarek i położnych

W związku z trwaniem sesji egzaminacyjnej, przypominamy, że dnia 21 marca w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Rozporządzenie określa nowy wzór dyplomu uzyskania tytułu specjalisty. W związku z powyższym, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych podkreśla, że dotychczas wydane dyplomy uzyskania tytułu pielęgniarki specjalisty i dyplomu uzyskania tytułu położnej specjalisty zachowują ważność i nie wymagają wymiany.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem od sesji jesiennej 2022 r. dyplomy będą wydawane na nowych wzorach. Obie wersje dyplomów zachowują równoważny status.

źródło: ckppip.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 11

Bądź pierwszym, który oceni wpis

560 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Jestem pielęgniarką w wieku 67 lat. Do pracy chodzę na 80 godzin.

1 min czytania
Pielęgniarka o realiach wykonywania zawodu Przytaczamy jeden z komentarzy na pielegniarki.info.pl do artykułu pt. Ile pielęgniarek zmarło w 2022 roku? Zgadzam się,…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i położne o konsekwencjach nocnych dyżurów.

2 min czytania
Dyżury nocne pielęgniarek i położnych Zapytaliśmy na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na Facebooku, jak czują się pielęgniarki i położne, gdy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Do 12 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prestiżowa Klinika Medycyny Estetycznej z siedzibą we Wrocławiu, w związku z dynamicznym rozwojem poszukuje do pracy pielęgniarek. umowa…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek o wynagrodzeniach od 1 lipca 2022 roku.