9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

2 min czytania
AktualnościOferty pracy
9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

Praca dla pielęgniarki – różne rodzaje umów

W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła analizę ofert pracy zamieszczonych w ostatnich dniach w Centralnej Bazie Ofert Pracy na stronie praca.gov.pl. Przegląd ofert pracy dla pielęgniarek został dokonany pod kątem wywiązywania się potencjalnych pracodawców z zapisów ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, wprowadzającej nową siatkę płac pielęgniarek. Po szczegóły odsyłamy czytelników pielegniarki.info.pl do artykułu pt. “Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.”

Praca dla pielęgniarki – umowa o pracę i cywilnoprawna

Pracodawcy zamierzający zatrudnić pielęgniarki, przedstawiają różne sposoby zatrudnienia – umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna. Zdarza się, że ten sam podmiot leczniczy zamierzający zatrudnić pielęgniarki, przedstawia dwie oferty pracy. Jedną – z możliwością zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, drugą – na podstawie umowy cywilnoprawnej. W tym przypadku kwoty wynagrodzenia zdecydowanie się różnią. Jeden z pracodawców podaje wynagrodzenie brutto od 4400 PLN, w przypadku umowy o pracę oraz 8800 dla umowy cywilnoprawnej. Warto jeszcze podkreślić, że pielęgniarka zatrudniona w podmiocie leczniczym, na podstawie umowy o pracę, ma status pracownika. W tym przypadku wysokość wynagrodzenia podlega pod regulacje zawarte w ustawie o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Przedmiotowa ustawa określa najniższe wynagrodzenie zasadnicze należne pielęgniarce i w tym zakresie jest wiążąca dla pracodawcy.
Natomiast pielęgniarka zatrudniona w podmiocie leczniczym w oparciu o umowę cywilnoprawną nie ma statusu pracownika. Dlatego w jej przypadku, przedmiotowa ustawa (siatka płac) nie ma zastosowania.

Praca dla pielęgniarki – koniecznie stawka godzinowa

Przeanalizujmy ofertę pracy dla pielęgniarki w oparciu o umowę cywilnoprawną. Potencjalny zleceniodawca określa kwotę wynagrodzenia na 8800 PL. Kwota ta robi wrażenie. Tak wrażenie…
Wynagrodzenie dla pielęgniarki zatrudnionej na umowie cywilnoprawnej podaje się jako wysokość stawki godzinowej. Oferta pracy podająca np. kwotę 16000 PLN nic nie mówi o danej ofercie pracy. W jednym przypadku aby pracodawca wypłacił pielęgniarce takie wynagrodzenie musi wypracować 300 godzin. W drugim 500 godzin. Podkreślam, w obu przypadkach mówimy o 16000 PLN. W pierwszym przypadku stawka godzinowa wynosi 53 PLN, w drugim 32 PLN. Za to samo 16 tys. PLN.

Dlatego podawanie przez pracodawcę kwoty 8800 PLN nic nie mówi. Gdyż nie wiadomo ile godzin trzeba przepracować, aby takie wynagrodzenie wypłacił zleceniodawca. Gdyby przyjąć, że pielęgniarka musi przepracować dla osiągnięcia takiego dochodu 160 godzin miesięcznie, to stawka godzinowa wynosi wtedy 55 złotych.

Dodam jeszcze, że liczne pielęgniarki kontaktujące się– w wielu sprawach – z redakcją Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podają, że ich obecne wynagrodzenie godzinowe, w przypadku umowy zlecenia wynosi 25 zł.
Wnioski nasuwają się same…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 116

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7537 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Na każdym oddziale chirurgii powinna być taka pielęgniarka.

3 min czytania
Rola pielęgniarek stomijnych Posiedzenie sejmowej podkomisji stałej do spraw onkologii w dniu 15 listopada 2022 roku. Poseł Jerzy Hardie-Douglas (KO): (…) Zacząłem…
AktualnościPraktyka zawodowa

Polska pielęgniarka z najważniejszą w USA nagrodą za prace pielęgniarki.

2 min czytania
Prestiżowa nagroda dla pielęgniarki Zuzanny Cepowskiej pracującej w CSK UM Szanowni Państwo, Mamy zaszczyt poinformować, że pielęgniarki z Polski otrzymały najważniejszą w…
Aktualności

Jakim człowiekiem powinna być pielęgniarka oddziałowa?

1 min czytania
Cechy osobowości pielęgniarki oddziałowej Zadaliśmy pytanie użytkownikom Portalu, jakie powinny być określone wymogi w zakresie wykształcenia i kwalifikacji pielęgniarki oddziałowej? Wśród najczęściej…
Komentarze
×
Aktualności

Izba pielęgniarek – tańsze zabiegi pielęgnacyjne.