9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

2 min czytania
AktualnościOferty pracy
9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

Praca dla pielęgniarki – różne rodzaje umów

W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła analizę ofert pracy zamieszczonych w ostatnich dniach w Centralnej Bazie Ofert Pracy na stronie praca.gov.pl. Przegląd ofert pracy dla pielęgniarek został dokonany pod kątem wywiązywania się potencjalnych pracodawców z zapisów ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, wprowadzającej nową siatkę płac pielęgniarek. Po szczegóły odsyłamy czytelników pielegniarki.info.pl do artykułu pt. “Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.”

Praca dla pielęgniarki – umowa o pracę i cywilnoprawna

Pracodawcy zamierzający zatrudnić pielęgniarki, przedstawiają różne sposoby zatrudnienia – umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna. Zdarza się, że ten sam podmiot leczniczy zamierzający zatrudnić pielęgniarki, przedstawia dwie oferty pracy. Jedną – z możliwością zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, drugą – na podstawie umowy cywilnoprawnej. W tym przypadku kwoty wynagrodzenia zdecydowanie się różnią. Jeden z pracodawców podaje wynagrodzenie brutto od 4400 PLN, w przypadku umowy o pracę oraz 8800 dla umowy cywilnoprawnej. Warto jeszcze podkreślić, że pielęgniarka zatrudniona w podmiocie leczniczym, na podstawie umowy o pracę, ma status pracownika. W tym przypadku wysokość wynagrodzenia podlega pod regulacje zawarte w ustawie o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Przedmiotowa ustawa określa najniższe wynagrodzenie zasadnicze należne pielęgniarce i w tym zakresie jest wiążąca dla pracodawcy.
Natomiast pielęgniarka zatrudniona w podmiocie leczniczym w oparciu o umowę cywilnoprawną nie ma statusu pracownika. Dlatego w jej przypadku, przedmiotowa ustawa (siatka płac) nie ma zastosowania.

Praca dla pielęgniarki – koniecznie stawka godzinowa

Przeanalizujmy ofertę pracy dla pielęgniarki w oparciu o umowę cywilnoprawną. Potencjalny zleceniodawca określa kwotę wynagrodzenia na 8800 PL. Kwota ta robi wrażenie. Tak wrażenie…
Wynagrodzenie dla pielęgniarki zatrudnionej na umowie cywilnoprawnej podaje się jako wysokość stawki godzinowej. Oferta pracy podająca np. kwotę 16000 PLN nic nie mówi o danej ofercie pracy. W jednym przypadku aby pracodawca wypłacił pielęgniarce takie wynagrodzenie musi wypracować 300 godzin. W drugim 500 godzin. Podkreślam, w obu przypadkach mówimy o 16000 PLN. W pierwszym przypadku stawka godzinowa wynosi 53 PLN, w drugim 32 PLN. Za to samo 16 tys. PLN.

Dlatego podawanie przez pracodawcę kwoty 8800 PLN nic nie mówi. Gdyż nie wiadomo ile godzin trzeba przepracować, aby takie wynagrodzenie wypłacił zleceniodawca. Gdyby przyjąć, że pielęgniarka musi przepracować dla osiągnięcia takiego dochodu 160 godzin miesięcznie, to stawka godzinowa wynosi wtedy 55 złotych.

Dodam jeszcze, że liczne pielęgniarki kontaktujące się– w wielu sprawach – z redakcją Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podają, że ich obecne wynagrodzenie godzinowe, w przypadku umowy zlecenia wynosi 25 zł.
Wnioski nasuwają się same…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 115

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8320 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
Komentarze
×
Aktualności

Izba pielęgniarek – tańsze zabiegi pielęgnacyjne.