Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.

2 min czytania
AktualnościOferty pracy
Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.

Praca dla pielęgniarek – wysokość wynagrodzeń w ofertach pracy

Publikujemy przegląd ofert pracy dla pielęgniarek, zamieszczonych w Centralnej Bazie Ofert Pracy na stronie praca.gov.pl. Szczególne zainteresowanie redakcji pielegniarki.info.pl dotyczy ofert pracy składanych przez podmioty lecznicze, po wejściu w życie z dniem 1 lipca 2021 roku, nowej siatki płac pielęgniarek.

Zaoszczędzić na pracy pielęgniarki

Najnowsza oferta pracy dla pielęgniarki, z dnia 1 sierpnia 2021 roku, dotyczy pracy w oparciu o “Umowa zlecenie / Umowa o świadczenie usług”. Jest to szpital powiatowy. Pracodawca podaje wynagrodzenie brutto od 3 780 PLN. Wymagane jest wykształcenie wyższe. Sama wysokość wynagrodzenia nic nie mówi. Bowiem nie wiadomo jaka liczba godzin musi zostać przepracowana, aby uzyskać kwotę 3 780 PLN brutto. Gdyby przyjąć, że kwota 3 780 dotyczy wymiaru etatu, czyli 168 godzin, to wynagrodzenie brutto za jedną godzinę będzie wynosiło 22,50 PLN.

Natomiast należy zauważyć, że w nowej siatce płac, pielęgniarka z wykształceniem wyższym, ma grupę 8 – czyli minimum 4 186 PL wynagrodzenia zasadniczego. I jest to praca w oparciu o umowę o pracę. Dlatego powyższa oferta pracy dla pielęgniarki jest bardzo niekorzystna. Ewidentnie pracodawca chce zaoszczędzić na wynagrodzeniu pielęgniarki, poprzez ominięcie przepisów powyższej ustawy, zatrudniając na umowę zlecenia. Wtedy pielęgniarka nie ma statusu pracownika i nie podlega pod zapisy ustawy wprowadzającej nową siatkę płac pielęgniarek.

Praca dla pielęgniarek – kwota wynagrodzenia “od”

Kolejna oferta pracy, także z dnia 1 sierpnia, została złożona przez szpital powiatowy. W tym przypadku pracodawca proponuje umowę o pracę, dla pięciu pielęgniarek. Co do minimalnych wymogów w zakresie wykształcenie – średnie zawodowe.

  • Wysokość wynagrodzenia brutto: od 3800,00 zł
  • Liczba godzin w miesiącu: 151 h 40 minut
  • Liczba godzin tygodniowo: 37 godzin 55 minut
  • Praca w godzinach 7:00- 9:00, 19:00-7:00

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki ze średnim wykształceniem zawodowym – grupa 9, w nowej siatce płac wynosi 3 772 zł. Do tego należy doliczyć dodatki za pracę w niedziele i święta, porze nocnej. Samo ministerstwo zdrowia szacuje, że pielęgniarka w grupie 9 osiągnie miesięczne wynagrodzenie w kwocie 5 509 PLN brutto. Jak do tej kwoty ma się 3 800 PLN w powyższej ofercie pracy? Trudno określić. Bowiem trudno zinterpretować magiczne “od” przed kwotą wynagrodzenia.

Kolejna oferta pracy na jedną zmianę dla 3 pielęgniarek. Szpital powiatowy. Umowa o pracę. Wynagrodzenie: od 4 185 PLN. Brutto. Do uzgodnienia. W tym przypadku widać, że powyższy pracodawca ma świadomość, że z dniem 1 lipca 2021 roku, weszła w życie nowa siatka płac pielęgniarek. Natomiast magiczne “od” powoduje, że trudno ocenić realnie jakie wynagrodzenie ostatecznie zaproponuje pracodawca konkretnej pielęgniarce.

Praca dla pielęgniarki – pracodawcy sobie, ustawa sobie

Oferta pracy dla 2 pielęgniarek, z dnia 28 lipca 2021 roku, została złożona przez poradnię lekarza rodzinnego. Wymagane wykształcenie średnie zawodowe. Umowa o pracę. Co do wynagrodzenia – od 3 500 do 4 500 PLN. Brutto. W kontekście wyliczeń dotyczących dwóch pierwszych ofert pracy, oferta pracy dla pielęgniarki “od 3 500 PL” nie spełnia wymogów ustawowych.

Następna oferta pracy dla pielęgniarki, z dnia 28 lipca 2021 roku, została złożona przez specjalistyczną przychodnię lekarską. Umowa o pracę – na 1/2 etatu. Wymagania: wykształcenie średnie zawodowe. Wynagrodzenie od 1 400 PL. Brutto. Ta oferta pracy łamie zapisy ustawy o wynagrodzeniach pracowników ochrony zdrowia.

Podmiot leczniczy udzielający świadczeń w zakresie opieki długoterminowej złożył ofertę pracy dla 5 pielęgniarek. Umowa o pracę. Wysokość wynagrodzenia – od 3 772,25 do 5 477,51 PLN. Brutto. Powyższe kwoty stanowią minimalne wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 7 i 9 nowej siatki płac. Praca jest zmianowa. Dlatego pracodawca podając kwotę 3 772,25 PLN łamie ustawę o siatce płac pielęgniarek, gdyż do wynagrodzenia brutto należy wliczyć dodatki za pracę w niedziele i święta, porze nocnej.

Kolejny przegląd ofert pracy dla pielęgniarek wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 30

Bądź pierwszym, który oceni wpis

422 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek: osoba z kwalifikacjami grupy 2, nie musi być zaszeregowana w grupie 2.

2 min czytania
Zaszeregowanie pielęgniarek w siatce płac z kwalifikacjami z grupy 2   Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza komunikat zamieszczony na stronie…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarkom nie dałam 7300 PLN. Nie mogę dawać jednym, kosztem drugich.

1 min czytania
Dyrektor szpitala o wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek z grupy 2 W dniu 11 sierpnia 2022 roku na starachowicka.pl ukazał się wywiad z dyrektorem…
AktualnościNowa siatka płacSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarka: Moralnie nie mogę się z tym pogodzić.

1 min czytania
Jak siatka płac pielęgniarek nie przystoi do realiów wykonywania praktyki pielęgniarskiej  Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejną korespondencję otrzymaną na redakcyjną…
Komentarze
×
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o upuście na stacjach paliw.