Adaptacja pielęgniarek z Ukrainy do realiów polskiego pielęgniarstwa.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy
Adaptacja pielęgniarek z Ukrainy do realiów polskiego pielęgniarstwa.

Grant na projekt dotyczący pielęgniarek z Ukrainy

Jak pomóc pielęgniarkom-uchodźczyniom z Ukrainy w adaptacji zawodowej do naszego systemu ochrony zdrowia? To pytanie jest punktem wyjścia dla projektu, który realizowany będzie na WUM z grantu interwencyjnego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

Projekt wystartuje 1 stycznia 2023 roku. Zatytułowano go ”Efektywna adaptacja zawodowa i społeczno-kulturowa pielęgniarek uchodźczyń i pielęgniarzy uchodźców z Ukrainy jako wyzwanie i szansa dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Analiza strategiczna kluczowych barier i określenie polityki długoterminowej”. Projekt realizowany będzie w Zakładzie Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu WNoZ. Pokieruje nim prof. Joanna Gotlib, kierownik Zakładu, a w skład zespołu wejdą dr hab. Mariusz Panczyk, dr hab. Mariusz Jaworski oraz mgr Ilona Cieślak. W projekcie wezmą też udział greccy naukowcy z International Hellenic University pod kierownictwem profesora Dimitriosa Theofanidisa, który posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu kryzysem uchodźczym.

Skąd wziął się pomysł na projekt wyjaśnia prof. Joanna Gotlib: – Po ataku Rosji na Ukrainę nastąpił największy kryzys uchodźczy w Polsce. Zarówno jeśli chodzi o liczbę uchodźców, jak i krótki czas ich przybycia. Do Polski trafiło 6 390 000 osób. Wśród nich dominują kobiety, również grupa z wykształceniem medycznym, pracujące w ochronie zdrowia na Ukrainie. Tymczasem w Polsce brakuje 50 000 lekarzy i 70 000 pielęgniarek. Efektywna adaptacja zawodowa i społeczno-kulturowa pielęgniarek uchodźczyń i pielęgniarzy uchodźców z Ukrainy mogłaby stanowić próbę rozwiązania kryzysu kadr w ochronie zdrowia w Polsce. Poza tym może również być początkiem kształcenia liderów pielęgniarstwa, którzy będą budować system ochrony zdrowia już po wojnie, w czasie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Ważne jest również bezpieczeństwo i komfort rosnącej liczby pacjentów z Ukrainy, napływających zarówno wskutek migracji, jak i kryzysu uchodźczego. Zatrudnienie uchodźców z Ukrainy może być początkiem tworzenia wielokulturowych miejsc pracy, także w ochronie zdrowia – podkreśla kierowniczka projektu.

Nasi naukowcy przy wsparciu ekspertów z Grecji przeprowadzą analizę barier oraz czynników ułatwiających podejmowanie pracy przez pielęgniarki i pielęgniarzy z Ukrainy w Polsce. Zostaną również opracowane wskazówki, które pomogą stworzyć efektywny program adaptacji zawodowej i społeczno-kulturowej. W badaniach zastosowana będzie metoda mieszana (dane ilościowe i jakościowe) oraz integracja danych. Natomiast rezultatem projektu będzie opracowanie zaopiniowanej przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie oraz Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych długofalowej strategii adaptacji zawodowej i społeczno-kulturowej pielęgniarek i pielęgniarzy-uchodźców z Ukrainy do polskiego systemu ochrony zdrowia.

Kwota dofinansowania z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej wynosi 86 510 zł.

źródło: wum.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 11

Bądź pierwszym, który oceni wpis

628 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – nie będzie zmiany siatki płac. Tak rzecze działacz PiS.

3 min czytania
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko wykonuje dobrą propagandową robotę Była wiceminister zdrowia, posłanka, pielęgniarka odwiedza w ostatnim czasie media i wypowiada się w sprawie…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

NIK o wynagrodzeniach pielęgniarek.