Aparaty cpap – leczenie bezdechu sennego w praktyce.

5 min czytania
Aktualności
Aparaty cpap – leczenie bezdechu sennego w praktyce.

Jeżeli Ty lub osoba z Twojego otoczenia cierpicie na obturacyjny bezdech senny i rozważaliście kiedyś poradzenie sobie z tym problemem, koniecznie przeczytaj ten poradnik. Obturacyjny bezdech senny jest chorobą, która dotyka coraz większą rzeszę osób, jest to nieprzyjemna przypadłość, która może prowadzić do poważnych chorób oraz w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Jednak pomoc jest na wyciągnięcie ręki. W leczeniu OBS pomaga aparat CPAP i o nim właśnie dzisiaj dowiesz się więcej, czytając ten poradnik.

Obturacyjny bezdech senny, czyli problem tkwiący w drogach oddechowych

Nazywamy tak chorobę, charakteryzującą się zatrzymaniami oddechu podczas snu. Może także dojść do znacznego spłycenia oddechu.
Przyczyną tego schorzenia jest opadanie podniebienia miękkiego, co skutkuje zwężeniem dróg oddechowych i utrudnieniem przepływu powietrza. To z kolei powoduje przejściowe niedotlenienie.
Przerwa w oddechu dłuższa niż 10-sekundowa podczas snu, uznawana jest za bezdech. Rozpoznanie tej choroby wymaga określenia liczby bezdechów w ciągu snu i epizodów hiperwentylacji na godzinę snu.
Granicę normy dla OBS uważa się do 5 bezdechów na godzinę snu. Jest to groźna przypadłość, która w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do uduszenia się.

Aparat CPAP — recepta na bezdech senny

Aparat CPAP jest niewielkim urządzeniem stosowanym podczas niewydolności oddechowej, jak również jest to urządzenie niezwykle skuteczne podczas leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Jest to bardzo bezpieczna metoda kuracji i dobra alternatywa dla leczenia farmakologicznego oraz operacji korygujących wady anatomiczne dróg oddechowych.

Czym jest aparat CPAP

Aparaty CPAP są niewielkimi urządzeniami, które należy umieścić obok łóżka. Urządzenie składa się z aparatu pompującego powietrze, oraz maski, która mocowana jest na nos, nos i usta lub całą twarz.
Urządzenie wspomaga oddychanie podczas snu i likwiduje powstawanie bezdechu sennego dzięki temu, że dostarcza powietrze pod ciągłym, dodatnim ciśnieniem. Wartość ciśnienia ustala lekarz. Ustalane jest to indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stopnia choroby oraz występowania jej objawów.

Sprawdź jeden z aparatów.

Jak działa aparat CPAP

Działanie takiego aparatu nie jest szczególnie skomplikowane. Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny, podczas snu doznają częściowego zapadania się podniebienia miękkiego i języka, które prowadzą do bezdechów oraz chrapania.
Powietrze, które aparat dozuje osobie chorej, jest dostarczane pod stałym ciśnieniem oraz podawane jest bezpośrednio do dróg oddechowych. Dodatkowo język i podniebienie miękkie utrzymują się w poprawnej pozycji i nie ulegają zapadnięciu. Drogi oddechowe pozostają otwarte i drożne, co z kolei powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania bezdechów sennych. 

Jakie są rodzaje aparatów CPAP

Wyróżnia się kilka rodzajów aparatów do leczenia bezdechu sennego. Istnieją urządzenia o stałej wartości ciśnienia oraz takie, które posiadają automatyczną regulację ciśnienia, czyli AutoCPAP lub inaczej nazywane APAP. Aparaty automatyczne uznawane są za nowocześniejsze i udoskonalone względem klasycznych aparatów CPAP.
Obecnie praktycznie wszystkie dostępne na rynku modele aparatów leczących OBS posiadają podgrzewane nawilżacze powietrza, dzięki którym błony śluzowe nie wysychają podczas nawiewu.

CPAP — Jest to klasyczny aparat, który dostarcza powietrze pod ciągłym stałym ciśnieniem dostosowanym do potrzeb pacjenta. Bardzo ważne jest, aby maskę dołączoną do aparatu dobrze dopasowywać, aby nie było przecieków powietrza. Urządzenia CPAP wyposażone są w funkcję RAMP, która charakteryzuje się stopniowym podnoszeniem ciśnienia powietrza, aż do momentu zaśnięcia.

APAP (AutoCPAP) – Jest to unowocześniony model aparatu CPAP. Reguluje on automatycznie ciśnienie, z jakim dostarczane jest powietrze, podnosząc je odpowiednio lub obniżając. Ciśnienie regulowane jest na podstawie epizodów obturacyjnych w drogach oddechowych. Zaletą takiego aparatu jest praca na minimalnym ciśnieniu w chwilach świadomego oddychania, czyli przed zaśnięciem albo po przebudzeniu. Ponadto aparat pracuje na minimalnym ciśnieniu jeżeli przez dłuższy czas nie występuje bezdech lub inne problemy związane z obturacją. Aparat posiada funkcję zaprogramowania go na podawanie powietrza o stałym ciśnieniu.

BiPAP (BiLevel) – Jest to urządzenie posiadające wszystkie funkcje aparatu APAP oraz dodatkowo rozróżnia fazę wdechu jak i wydechu. Dzięki temu, ciśnienie w momencie wydychania jest zmniejszane. Aparat ten czasami używa się także do wspomagania wentylacji dróg oddechowych podczas niewydolności oddechowej dzięki temu, że posiada możliwość zaprogramowania częstotliwości oddechów.

Czy o aparaty leczące OBS trzeba dbać

Oczywiście, jak o każdy sprzęt tak i o ten należy odpowiednio dbać. Maskę aparatu w ramach codziennej higieny należy przemywać ciepłą wodą wraz z szarym mydłem, ważne jest, aby nie stosować różnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić delikatne silikonowe elementy maski.
Raz w tygodniu zaleca się wypranie pasków podtrzymujących maskę oraz przepłukanie maski wraz z rurą. Raz na jakiś czas warto wymienić filtry powietrza.
Jeżeli maska ulegnie uszkodzeniu, należy niezwłocznie wymienić ją na nową. Bardzo często uszkodzeniu przy masce ulegają uszczelki, które przylegają do twarzy i zapewniają szczelność.

Kiedy stosować aparaty CPAP

Stosuje się je wtedy, jeżeli zostanie zdiagnozowany OBS u osoby chorej od lekkiego do umiarkowanie ciężkiego stopnia nasilenia. Stopień nasilenia obturacyjnego bezdechu sennego można określić za pomocą parametru AHI. Jest to nic innego jak określanie średniej liczby bezdechów w ciągu godziny snu oraz spłyceń oddechu również w ciągu godziny snu.
Aby go określić, należy poddać pacjenta nocnemu badaniu snu poligraficznemu lub polisomnograficznemu. Jeżeli indeks AHI kształtuje się na poziomie 5 do 15 liczby bezdechów, postać choroby jest lekka, jeżeli natomiast liczba bezdechów kształtuje się na poziomie od 15 do 30 AHI, postać choroby jest umiarkowana. Jeśli liczba bezdechów kształtuje się na poziomie wyższym niż 30 AHI, postać choroby określana jest jako ciężka. Na podstawie wyników badań określa się dla pacjenta odpowiednią wartość ciśnienia, pod jakim będzie tłoczone powietrze.

Wypożyczyć czy kupić

Aparaty leczące OBS możemy kupić lub wypożyczyć. Ceny aparatów kształtują się na poziomie kilku tysięcy złotych, w zależności od modeli i funkcji, jaką dany aparat posiada.
Z racji, że zapewne nie każdego stać na zakup własnego aparatu do leczenia OBS (pomimo częściowej refundacji przez NFZ), z pomocą przychodzi możliwość wypożyczenia takiego sprzętu. Urządzenia można wypożyczyć nawet na dłuższy czas w formie abonamentu.
Wypożyczenie również jest przydatne jeżeli posiadamy własny aparat i oddaliśmy go do serwisu, a nie chcemy przerywać kuracji. Aparaty wypożyczane są bez masek, także można być spokojnym odnośnie higieny takich urządzeń.

Czy aparaty CPAP są standardem w leczeniu OBS

Urządzenia te stają się coraz to bardziej popularne w leczeniu OBS. Wiele osób woli takie kuracje niż farmakologiczne lub operacyjne.  Badania potwierdzają, że aparaty CPAP znacznie poprawiają jakość życia pacjentów oraz znacznie zmniejszają rozwój chorób sercowo-naczyniowych, które zaś bardzo często prowadzą do śmierci.
U pacjentów, którzy leczeni są za pomocą aparatów CPAP, zauważa się zmniejszenie lub brak dziennych objawów obturacyjnych bezdechów sennych. Ponadto zauważalna jest poprawa pamięci jak i koncentracji, zwiększa się tolerancja odnośnie wysiłku fizycznego oraz efektywności pracy, obniża się poziom napięcia psychicznego, lęku oraz depresji.

Korzyści związane z korzystaniem

  • obniża wystąpienie ryzyko zawału serca i udaru,
  • obniża ciśnienie tętnicze — zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia,
  • obniża możliwość rozwoju cukrzycy,
  • rozrzedzenie krwi,
  • obniża wystąpienie nocnego niedokrwienia serca,
  • wspomaga leczenie różnych chorób współistniejących.


Podsumowanie

Aparaty do leczenia OBS, stają się standardem i coraz częściej lekarze zalecają kurację tymi urządzeniami swoim pacjentom. Jak widać po przeprowadzanych badaniach leczenia bezdechu sennego, komfort życia pacjentów wzrasta.
Aparat CPAP można kupić lub wypożyczyć. Warto pamiętać o tym, że jego zakup częściowo jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zatem koszty, jakie poniesiemy, będą niższe od pierwotnych. Jeżeli cierpisz z powodu bezdechu sennego i chcesz się uporać z tą dolegliwością, wybierz się do lekarza, a na pewno zostanie zaproponowany Ci aparat CPAP. Warto powtórzyć, że jest to innowacyjne urządzenie stworzone do leczenia bezdechu sennego.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

88 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościZakażone pielęgniarki

Zakażone pielęgniarki - najnowsze dane ministerstwa.

1 min czytania
Bieżące informacje o zakażonych pielęgniarkach Ministerstwo zdrowia udostępniło nowe dane dotyczące zakażeń koronawirusem personelu medycznego od początku pandemii do 6 grudnia 2021…
Aktualności

Zachęty dla pielęgniarek w wieku emerytalnym.

3 min czytania
Zespół Trójstronny o pielęgniarkach i położnych Jak zwiększyć wykorzystanie potencjału zawodowego pielęgniarek i położnych w obszarze obowiązujących rozwiązań prawnych – to główny przedmiot…
AktualnościDodatki

Niesprawiedliwe dodatki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Dodatki covidowe dla personelu pielęgniarskiego Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie dodatku finansowego dla pracowników medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom chorującym…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Dodatek dla pielęgniarki za licencjat – 580,24 PLN.