Badanie nasienia – pierwszy krok w weryfikacji płodności

2 min czytania
Aktualności
Badanie nasienia – pierwszy krok w weryfikacji płodności

Badanie nasienia jest kompleksowym procesem diagnostycznym, skierowanym do mężczyzn, którzy chcą sprawdzić swoją zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Niniejsza analiza najczęściej przeprowadzana jest w celu sprawdzenia skuteczności wazektomii lub monitorowania leczenia niepłodności.

Główne cele badania nasienia

Badanie nasienia (inaczej seminogram lub spermiogram) ma na celu ocenę zdolności do zapłodnienia komórki jajowej. Wśród kluczowych parametrów poddanych analizie znajdują się:

  • Ocena liczby plemników – pozwala określić, ile plemników jest obecnych w jednej próbce nasienia. Niska liczba, znana jako oligozoospermia, może utrudniać lub uniemożliwiać zapłodnienie.
  • Ocena ruchliwości plemników – określa zdolność plemników do aktywnego poruszania się w kierunku komórki jajowej.
  • Ocena morfologii plemników – sprawdza, czy plemniki mają prawidłową budowę. W przypadku nieprawidłowości męskie gamety mogą mieć trudności z penetracją komórki jajowej.
  • Pojemność ejakulatu – określa objętość nasienia w jednej ejakulacji. Obniżona objętość ejakulatu, nazywana hipospermią, może wpłynąć na zmniejszoną zdolność do zapłodnienia.
  • Koncentracja nasienia – ocenia, ile plemników jest obecnych w jednostce objętości nasienia. Ich wyższa koncentracja zwiększa szanse na zapłodnienie.
  • Parametry biochemiczne – badanie nasienia może także ocenić poziomy substancji takich jak fruktoza.
  • Ocena stresu oksydacyjnego – brak równowagi między wytwarzaniem reaktywnych form tlenu a układem antyoksydacyjnym organizmu, odpowiedzialnym za ich neutralizację i usuwanie, ma duży wpływ na upośledzenie funkcji rozrodczych u mężczyzn. W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się testy MIOXSYS, które oferuje m.in. Klinika Leczenia Niepłodności TFP Fertility.

Porady przed wykonaniem badania nasienia

Aby uzyskać najbardziej dokładne wyniki badania nasienia, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. W tym celu warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, takich jak:

  • Wstrzemięźliwość seksualna – przed badaniem zaleca się okres wstrzemięźliwości seksualnej, który zwykle wynosi od 2 do 5 dni. Zbyt krótki lub zbyt długi okres może wpłynąć na wyniki badania.
  • Unikanie alkoholu i substancji psychoaktywnych – alkohol, narkotyki i papierosy mogą negatywnie wpłynąć na jakość nasienia.
  • Komfort psychiczny – ważne jest, aby pacjent czuł się komfortowo podczas pobierania próbki, ponieważ stres i niepokój mogą mieć negatywny wpływ na wyniki.

Procedura badania nasienia

Badanie jest stosunkowo proste i nieinwazyjne. Oddanie nasienia odbywa się zazwyczaj w klinice, w której przetrzymuje się próbkę. Jest ona przechowywana w kontrolowanych warunkach zanim zostanie podjęta analizie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek - wiceminister zdrowia poprze podwyżki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia: będę głosował za ustawą, którą do sejmu skierował związek pielęgniarek Obecny wiceminister zdrowia pan Waldemar Kraska, podczas wywiadu udzielonego w…
Aktualności

Czy zamrażanie tkanki tłuszczowej działa?

3 min czytania
W klinikach medycyny estetycznej jest dostępnych coraz więcej zabiegów wspomagających proces odchudzania. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów podstawą są oczywiście dieta i odpowiednia…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek - dlaczego większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek?

3 min czytania
Sejmowa debata nad ustawą autorstwa związku pielęgniarek ukazuje znaczącą zmianę w podejściu do projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek W pierwszym artykule redakcyjnym…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla sześciu pielęgniarek w szpitalu. Różne oddziały.