Baza wiedzy dla rodziców wcześniaków i personelu medycznego.

2 min czytania
Aktualności

Portal edukacyjny dla rodziców wcześniaków

Rozmowa z pacjentami i ich bliskimi to jeden z ważnych elementów pracy pielęgniarki i położnej. Przekazujemy wiedzę o chorobach, sposobach pielęgnacji, wspieramy, doradzamy. Szczególną grupą, z którą mamy kontakt w codziennej pracy są rodzice wcześniaków. Zaskoczeni przedwczesnym porodem, do którego nie sposób się przygotować,  potrzebują informacji o zdrowiu ich maleństwa, o możliwych wyzwaniach w opiece i sposobach radzenia sobie z nimi. Rozmowy z personelem medycznym, nawet te najdłuższe, mogą nie być wystarczające, dlatego rodzice wcześniaków często poszukują dodatkowych, uzupełniających informacji w Internecie. Ważne, aby korzystali z serwisów, które przekazują rzetelną wiedzę. Portalem godnym polecenia w tym zakresie jest portal www.wczesniaki.org.pl.  

Wiarygodne źródło wiedzy

Strona www.wczesniaki.org.pl to baza wiedzy dla rodziców wcześniaków, która została przygotowana pod czujnym okiem eksperta medycznego – dr n. med. Krystyny Bober-Olesińskiej, neonatologa z Kliniki Neonatologicznej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

Porady dotyczące zdrowia wcześniaków są opisane w artykułach szczegółowo, ale przystępnym językiem. Zostały pogrupowane w 4 bloki:

  1. Pierwsze chwile po porodzie – o tym, co dzieje się z ich dzieckiem w pierwszych minutach życia i do czego służą urządzenia na oddziale intensywnej terapii;
     
  2. Zdrowie wcześniaka – o tym, czym może skutkować niedojrzałość poszczególnych układów i jak zapobiegać powikłaniom zdrowotnym u wcześniaków;
     
  3. Najczęstsze problemy zdrowotne u wcześniaków – opisy wybranych problemów, z którymi najczęściej borykają się dzieci urodzone przedwcześnie;
     
  4. Wcześniak w domu – o tym, jak przygotować dom i najbliższą rodzinę na przywitanie wcześniaka.

Filmy edukacyjne i instruktażowe

Oprócz treści do przeczytania, rodzice wcześniaków mogą znaleźć na stronie filmy edukacyjne
i instruktażowe, które mogą być doskonałym uzupełnieniem lub przypomnieniem instruktażu przekazywanego na oddziale neonatologicznym. Pokazują, jak kangurować wcześniaka, jak przystawiać go do piersi, jak podnosić, przewijać, przebierać, jak się bawić, aby wspierać jego rozwój. Z filmu dotyczącego pierwszej pomocy można dowiedzieć się, jak zareagować w przypadku niebezpiecznych zdarzeń – zadławienia, oparzenia czy bezdechu.

Mapa ośrodków immunizujących

Dbając o bezpieczeństwo wcześniaka trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu go przed infekcjami.
Na stronie www.wczesniaki.org.pl można przeczytać, co zrobić, aby wzmocnić odporność wcześniaków oraz jak zabezpieczyć dziecko przed groźnymi wirusami i bakteriami. Na stronie znajduje się również interaktywna mapa ośrodków, które realizują program bezpłatnej profilaktyki zakażeń wirusem RS. To bardzo ważne i pomocne narzędzie, zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności.  

Wiedzy nigdy za wiele

Poród przedwczesny to niespodziewany i stresujący moment dla rodziców. Pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Nasza obecność przy rodzicach na oddziałach neonatologicznych i rozmowy są dla nich bardzo ważne i najbardziej wartościowe. Mogą być jednak niewystarczające, aby uspokoić i odpowiedzieć na wszystkie pojawiające się pytania. Portal www.wczesniaki.org.pl może być uzupełnieniem wiedzy przekazywanej przez personel medyczny – neonatologów i pielęgniarki. Dlatego zachęcamy do jego odwiedzenia i informowania o nim rodziców wcześniaków.

PL-NEON-190018

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7392 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

1 min czytania
Produkty dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych dostępne są przede wszystkim produkty dedykowane pielęgniarkom i położnym. Początkowo w asortymencie…
Aktualności

Od kiedy urlop dla poratowania zdrowia pielęgniarki?

3 min czytania
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pielęgniarek i położnych Sprawa urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych to kwestia, która jest często poruszana przez użytkowników…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

3,5 tys. pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł specjalisty.

2 min czytania
Pielęgniarki – państwowy egzamin specjalizacyjny Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco przekazuje informacje na temat wyników egzaminów specjalizacyjnych z różnych dziedzin pielęgniarstwa….
Komentarze