Brak pielęgniarek – nadciąga katastrofa.

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Brak pielęgniarek – nadciąga katastrofa.


Pielęgniarek w Polsce zabraknie 

W ostatnich dniach na stronie TVP3 Wrocław ukazał się materiał dotyczący braku pielęgniarek na rynku pracy. Problemem poruszanym w filmie jest prawdopodobne zmniejszenie liczby pielęgniarek. Ponad połowa z nich jest w wieku emerytalnym i w niedalekiej przyszłości zakończy swoją pracę zawodową.

Więcej pielęgniarek odchodzących niż rozpoczynających pracę 

Pielęgniarek odchodzących na emeryturę jest więcej niż nowych chętnych do pracy w tym zawodzie. W tej sprawie odbyła się ostatnio konferencja w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej, w której wzięły udział środowiska lekarskie, samorządowe i akademickie. Jak zaznacza Rektor Szkoły, Izby Pielęgniarskie od wielu lat sygnalizują, iż może wydarzyć się sytuacja, w której zabraknie osób do wykonywania tego zawodu.

Średnia wieku pielęgniarki to ponad 50 lat

"Średnia wieku w Okręgowej Izbie Pielęgniarek w Jeleniej Górze to jest 55 lat dla pielęgniarki i 53 dla położnej" – mówi przewodnicząca tejże izby. Z tego faktu wynika, iż istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na młodych członków kadr.

Pielęgniarki poszukiwane na rynku pracy 

Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej podaje, że jest w stanie zatrudnić 20-30 osób na pełen etat. Największe braki są wśród położnych, istnieje duże zapotrzebowanie na nowych pracowników w tej grupie zawodowej.

Brak pielęgniarek – lekarstwem wyższe wynagrodzenia 

Chcąc zahamować zmniejszanie kadr pracowniczych wprowadzono dodatek ministerialny i uwolnienie pensji związanej z ustawą o wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Pensje magistrów ze specjalizacją, będących na szczycie drabiny zarobkowej mogą osiągać podstawę wysokości nawet 5000 zł.

Zachęcić młode osoby do studiowania pielęgniarstwa

Samorząd Województwa Dolnośląskiego postanowił w tym celu uruchomić Stypendium Marszałkowskie. W praktyce jest to 1000 zł miesięcznie dla osób będących na trzecim roku, decydujących się na podjęcie pracy w dolnośląskich szpitalach.

Pielęgniarki w  wieku emerytalnym

Szacuje się, iż w ochronie zdrowia pracuje obecnie ok. 230 tyś. pielęgniarek i ponad 28 tyś. położnych. W najbliższych latach ponad 100 tyś. z nich nabędzie uprawnienia emerytalne. Czy grozi nam katastrofa z powodu braku pielęgniarek

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7791 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Ministerstwo przeniosło pielęgniarki z licencjatem do innej grupy na wniosek izby i związku.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy fragment interpelacji do ministra zdrowia w sprawie realizacji Polityki Wieloletniej Państwa na Rzecz…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 90 PLN/godz. Wymagana specjalizacja i studia.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Klinika, która oferuje zabiegi z zakresu: ortopedii, chirurgii plastycznej, laryngologii poszukuje do pracy pielęgniarki anestezjologicznej. Praca na część…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki - minister dookreśli kompetencje z uwzględnieniem poziomu wykształcenia.

2 min czytania
Ministerstwo prowadzi prace mające na celu dookreślenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych Dnia 14 kwietnia 2023 r. Posłowie RP – Marcelina Zawisza,…
Komentarze