Chciałam zasięgnąć informacji czy pielęgniarki pracujące na oddziale anestezji i intensywnej terapii mogą starać sie o dodatkowe wynagrodzenie za ciężka i specyficzna prace na takim oddziale?

1 min czytania
Aktualności

Witam! Chciałam zasięgnąć informacji czy pielęgniarki pracujące na oddziale anestezji i intensywnej terapii mogą starać sie o dodatkowe wynagrodzenie za ciężka i specyficzna prace na takim oddziale, czy robi sie coś w tym kierunku, ponieważ są duże braki pielęgniarek pracujących na takich oddziałach, ponadto pielęgniarki niechętnie podejmują prace na takim oddziale tzw: nazywany oddział 'karny’, czy to nieliczne grono może spodziewać sie jakiejś  zmian dodatku finansowego?

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zagadnienia związane wynagradzaniem pielęgniarek i położnych regulują zakładowe regulaminy wynagradzania zakładów opieki zdrowotnej. Z powyższego wynika, że poszczególne zoz mogą w odmienny sposób kształtować omawiane powyżej zagadnienia. Rolą przedstawicieli naszej korporacji zawodowej w zakładach pracy, czyli samorządu i związku zawodowego pielęgniarek i położnych jest dbanie o korzystne zapisy w regulaminie wynagradzania dla naszej grupy zawodowej. Szczegóły

Rozumiem, że Pani pytanie wynika z przekonania, że płace pielęgniarek zatrudnionych na oddziałach OIOM powinny być zwiększone poprzez procentowy dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. Byłoby to dobre rozwiązanie. Ale w zestawieniu z informacjami dotyczącymi regulacji prawnych w zakresie wynagradzania pracowników zakładów opieki zdrowotnej przedstawionymi powyżej, trudne do przeprowadzenia, gdyż poszczególne zoz mogą w odmienny sposób kształtować omawiane powyżej zagadnienia w zakładowych regulaminach wynagradzania. Takie maja prawo wynikające z Kodeksu Pracy. Przyznanie ustawowego dodatku za pracę na OIOM było by rozwiązaniem najprostszym w kierunku zwiększenia płac. Takie rozwiazanie było by prawnie możliwe. Przykładem może być tutaj zapowiedź ministerstwa zdrowia, przyznania 30% dodatku dla lekarzy anestezjologów. Natomiast podobne rozwiaząnie przyjęto w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej w stosunku do pracowników zoz, pracujących w zespołach wyjazdowych pogotowia ratunkowego (30% dodatek stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego) i pomocy doraźnej (20%).

Najszybszą drogą do uzyskania takiego dodatku jest 'wywalczenie’ odpowiednich zapisów w zakładowym regulaminie wynagradzania, przez przedstawicieli naszej korporacji zawodowej w poszczególnych zakładach pracy, czyli samorządu i związku zawodowego pielęgniarek i położnych.  

Mariusz Mielcarek

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze