Co minister zdrowia powiedział o planowanym wzroście wynagrodzeń pielęgniarek i położnych? Równie dobrze mógł podać datę, kiedy pierwsza polska pielęgniarka poleci w kosmos!

2 min czytania
Aktualności
Co minister zdrowia powiedział o planowanym wzroście wynagrodzeń pielęgniarek i położnych? Równie dobrze mógł podać datę, kiedy pierwsza polska pielęgniarka poleci w kosmos!

 

Minister zdrowia spotkał się z przedstawicielami izby i związku pip w dniu 30 kwietnia. 

Komunikaty zaprezentowane przez izbę i związki pip są następujące:

 

"OZZPiP informuje, że w dniu 30 kwietnia 2015r odbyło się spotkanie  OZZPiP  i NRPiP z Kierownictwem Ministerstwa Zdrowia na czele z  Ministrem Zdrowia  P. Bartoszem Arłukowiczem  i Prezesem NFZ- P.Tadeuszem Jędrzejczykiem. Minister Zdrowia  odczytał prezentację multimedialną, która przedstawiała enigmatyczną propozycję dla środowiska pielęgniarek i położnych w kolejnych latach, natomiast nie zawierała żadnych rozwiązań dla zgłaszanych wcześniej postulatów  przez OZZPiP."

Źródło informacji: strona internetowa związku pip

 

"Minister Zdrowia przedstawił propozycje zmian finansowania świadczeń zdrowotnych w poszczególnych rodzajach realizowanych przez pielęgniarki i położne. Zmiany między innymi dotycząc wprowadzenia nowych produktów, zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, opiece długoterminowej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej jak i w lecznictwie zamkniętym. Grażyna Rogala-Pawelczyk Prezes NRPiP zawnioskowała do Ministra Zdrowia o przekazanie dokumentu celem zapoznania się przez członków samorządu i przedstawienia opinii w tej sprawie. Po otrzymaniu materiałów z Ministerstwa Zdrowia członkowie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych bezzwłocznie otrzymają dokument z propozycjami zmian."

Źródło informacji: strona internetowa izby pip

 

Natomiast więcej informacji możemy dowiedzieć się z komunikatu Polskiej Agencji Prasowej.

Agencja cytuje słowa ministra zdrowia, które wypowiedział po spotkaniu: "Zaproponowaliśmy to, aby pielęgniarka i położna znalazły się w rozporządzeniu koszykowym – co jest jednym z kluczowych postulatów środowiska – żeby spełnić pewne wymogi dotyczące liczby pielęgniarek na poszczególnych oddziałach, które byłyby gwarantowane możliwością uzyskania kontraktu np. przez szpital", (…) a resort chce stworzyć specjalne mechanizmy finansowania pracy pielęgniarek i tym samym częściowo uniezależnić ich wynagrodzenia od "czystych pensji etatowych"*.

Powyższe działania mają  w "perspektywie czasowej doprowadzić do wzrostu wynagrodzeń". Według wyliczeń resortu docelowo na kontraktowanie świadczeń pielęgniarskich mogłaby zostać przeznaczona kwota ok. 1,5 mld zł rocznie – począwszy od roku 2017.

Zobacz komunikat PAP, z którego zaczerpnięto powyższą informację.

 

* Ciekawe co minister zdrowia rozumie poprzez: "uniezależnienie wynagrodzenia od "czystych pensji etatowych".

 

Zobacz komentarze na facebooku

 

 

 

Zobacz także:

Minister zdrowia wie co mówi (?), bowiem pamięta:

Na co się umówiły władze izby i związków pip z ministerstwem zdrowia na spotkaniu w dniu 6 marca 2015 roku!

 

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7917 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

2 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 września 2023 r. w sprawie rekomendacji…
Komentarze