Co z zembalowym dla pielęgniarek po 1 stycznia 2021 roku.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek brutto brutto po nowemu
Co z zembalowym dla pielęgniarek po 1 stycznia 2021 roku.


Zembalowe – historia z dodatkami dla pielęgniarek

Instytucja zembalowego dla pielęgniarek sięga roku 2015, kiedy to izba i związek pielęgniarek podpisały z ministrem zdrowia oraz prezesem NFZ porozumienie. Na mocy tego porozumienia ustalono, że pielęgniarki dostaną nie podwyżki wynagrodzenia ale …. dodatki. Przez cztery lata. 

Wysokość ustalonych dodatków? Jałmużna! Jałmużna według definicji słownikowej to: datek dla biednych i potrzebujących". Więcej czytaj w artykule pt.: Mariusza Mielcarka kilka refleksji o zembalowym dla pielęgniarek.

W kolejnym porozumieniu z 2018 roku ustalono, że przedmiotowe dodatki zostaną włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Z jakim skutkiem? O tym też kilka zdań w powyższym artykule. 

Następnie w roku 2019 ministerstwo zdrowia zapowiada, że zmieni sposób przekazywania środków finansowych do konkretnych placówek ochrony zdrowia. Na czym ma polegać zmiana?  

Otóż przedmiotowe środki finansowe na dodatki nie będą przekazywane np. do szpitali na konkretne pielęgniarki i położne, a dyrektor musiał szczegółowo wykazać ich rozdysponowanie do NFZ. Teraz ministerstwo chce te środki włączyć do ogólnej wyceny świadczeń medycznych. Jak to zrobić technicznie? Konia z rzędem temu kto to ogarnie. Z drugiej strony pielęgniarki mają  podpisane umowy o pracę, zawierające kwoty wynikające z włączenia dodatków do wynagrodzenia zasadniczego. Niektóre tylko aneksy obowiązujące na czas obowiązywania dotychczasowych przepisów płacowych (1200 PL do podstawy).

Wniosek: pielęgniarce i położnej po zmianie sposobu przekazywania pieniędzy na dodatki przez NFZ nic się nie będzie należało! To co dostanie będzie zależało od dobrej woli pracodawcy. 

Pierwszą próbę zmiany sposobu przekazywania pieniędzy na "dodatki" minister zdrowia podjął w roku 2019. Miała ono wejść w życie w 2020 roku. 

Teraz minister zdrowia w roku 2020 (o zgrozo! w okresie pandemii) kolejny raz wraca do tematu zmiany mechanizmu przekazywania środków finansowych na dodatki dla pielęgniarek. To są miliardy złotych, które chętnie po swojemu rozdysponują dyrektorzy jednostek ochrony zdrowia. 

I teraz bomba! 

Należy zadać sobie pytanie. Na jakiej podstawie minister zdrowia występuje z propozycją zmiany przedmiotowego mechanizmu przekazywania środków finansowych?

Otóż w porozumieniu z 2018 roku związki zawodowe zgodziły się na zapis:

"Strony przystąpią do prac nad projektem ustawy, który zastąpi regulacje zawarte w rozporządzeniach dotyczących ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w zakresie określonym w § 1 ust. 1, w marcu 2019 r.".

Ciąg dalszy nastąpi…

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze