Co z zembalowym dla pielęgniarek po 1 stycznia 2021 roku.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek brutto brutto po nowemu
Co z zembalowym dla pielęgniarek po 1 stycznia 2021 roku.


Zembalowe – historia z dodatkami dla pielęgniarek

Instytucja zembalowego dla pielęgniarek sięga roku 2015, kiedy to izba i związek pielęgniarek podpisały z ministrem zdrowia oraz prezesem NFZ porozumienie. Na mocy tego porozumienia ustalono, że pielęgniarki dostaną nie podwyżki wynagrodzenia ale …. dodatki. Przez cztery lata. 

Wysokość ustalonych dodatków? Jałmużna! Jałmużna według definicji słownikowej to: datek dla biednych i potrzebujących". Więcej czytaj w artykule pt.: Mariusza Mielcarka kilka refleksji o zembalowym dla pielęgniarek.

W kolejnym porozumieniu z 2018 roku ustalono, że przedmiotowe dodatki zostaną włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Z jakim skutkiem? O tym też kilka zdań w powyższym artykule. 

Następnie w roku 2019 ministerstwo zdrowia zapowiada, że zmieni sposób przekazywania środków finansowych do konkretnych placówek ochrony zdrowia. Na czym ma polegać zmiana?  

Otóż przedmiotowe środki finansowe na dodatki nie będą przekazywane np. do szpitali na konkretne pielęgniarki i położne, a dyrektor musiał szczegółowo wykazać ich rozdysponowanie do NFZ. Teraz ministerstwo chce te środki włączyć do ogólnej wyceny świadczeń medycznych. Jak to zrobić technicznie? Konia z rzędem temu kto to ogarnie. Z drugiej strony pielęgniarki mają  podpisane umowy o pracę, zawierające kwoty wynikające z włączenia dodatków do wynagrodzenia zasadniczego. Niektóre tylko aneksy obowiązujące na czas obowiązywania dotychczasowych przepisów płacowych (1200 PL do podstawy).

Wniosek: pielęgniarce i położnej po zmianie sposobu przekazywania pieniędzy na dodatki przez NFZ nic się nie będzie należało! To co dostanie będzie zależało od dobrej woli pracodawcy. 

Pierwszą próbę zmiany sposobu przekazywania pieniędzy na "dodatki" minister zdrowia podjął w roku 2019. Miała ono wejść w życie w 2020 roku. 

Teraz minister zdrowia w roku 2020 (o zgrozo! w okresie pandemii) kolejny raz wraca do tematu zmiany mechanizmu przekazywania środków finansowych na dodatki dla pielęgniarek. To są miliardy złotych, które chętnie po swojemu rozdysponują dyrektorzy jednostek ochrony zdrowia. 

I teraz bomba! 

Należy zadać sobie pytanie. Na jakiej podstawie minister zdrowia występuje z propozycją zmiany przedmiotowego mechanizmu przekazywania środków finansowych?

Otóż w porozumieniu z 2018 roku związki zawodowe zgodziły się na zapis:

"Strony przystąpią do prac nad projektem ustawy, który zastąpi regulacje zawarte w rozporządzeniach dotyczących ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w zakresie określonym w § 1 ust. 1, w marcu 2019 r.".

Ciąg dalszy nastąpi…

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze