Członkowie izby o nieefektywnej pracy samorządu zawodowego.

3 min czytania
Aktualności
Członkowie izby o nieefektywnej pracy samorządu zawodowego.

Poseł pyta o działalność izby

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych zamieszcza poniżej treść interpelacji poselskiej w sprawie funkcjonowania jednej z izb samorządu zawodowego. Jej treść skłania się do zastanowienia się czy izby samorządów zawodowych podlegają pod jakąkolwiek kontrolę ze strony instytucji państwowych.

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie funkcjonowania Krajowej Izby Fizjoterapeutów

Szanowny Panie Ministrze,

niniejszą interpelację składam w związku z sygnałami, jakie napływają do mnie odnośnie do funkcjonowania Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Na stronie internetowej izby czytamy:

„Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF) jest samorządem zawodowym, zrzeszającym wszystkich polskich fizjoterapeutów z prawem wykonywania zawodu. Aby uzyskać Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty należy spełnić kryteria formalne określane w ustawie z dnia 25 września 2015r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2018 r. poz. 505, z późn. zm.).

Głównymi zadaniami KIF jest reprezentowanie osób wykonujących zawód fizjoterapeuty i sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem tego zawodu w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.

KIF publikuje »Głos Fizjoterapeuty« – biuletyn skierowany do fizjoterapeutów. »Głos Fizjoterapeuty« wydawany jest w formie papierowej oraz elektronicznej, w postaci pliku pdf. Dostęp do niego jest bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych osób.

Physiotherapy Review to czasopismo naukowe Krajowej Izby Fizjoterapeutów wydawane kwartalnie. Publikowanie artykułów oraz dostęp do nich w formule Open Access jest darmowy. Pismo jest punktowane: 140 MEiN, IC 75.86.

KIF rozwija szereg nowoczesnych serwisów i aplikacji, wspierających pracę fizjoterapeutów: Portal Fizjoterapeuty portal.kif.info.pl, aplikację do prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej Finezjo finezjo.pl, wyszukiwarkę fizjoterapeutów Znajdź Fizjoterapeutę znajdzfizjoterapeute.pl oraz stronę promującą fizjoterapię wśród pacjentów Fizjoterapia Porusza: www.fizjoterapiaporusza.pl

Od 1 stycznia 2020 roku do końca 2022 roku Krajowa Izba Fizjoterapeutów była członkiem Światowej Konfederacji Fizjoterapii World Physiotherapy. Od 2019 roku wspieramy także PEDro Physiotherapy Evidence Database, platformę stworzoną ponad 20 lat temu, której celem jest wspieranie praktyki fizjoterapii opartej na wiarygodnych i aktualnych publikacjach naukowych.

Samorząd zawodowy fizjoterapeutów liczy ponad 76 tysięcy członków. Zrzesza fizjoterapeutów z tytułem zawodowym w stopniu magistra, licencjata, a także technika. Członkami KIF są zarówno fizjoterapeuci wykonujący zawód w podmiotach związanych umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i poza systemem świadczeń gwarantowanych.

KIF prowadzi Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, który jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych osób w zakresie imienia, nazwiska, stopnia naukowego i tytułu naukowego, a także nazwy pracodawcy, łącznie z informacją o statusie aktywności zawodowej.

W Polsce fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym. Polscy pacjenci mają prawo do uzyskania usług fizjoterapeutycznych. Zarówno tytuł, jak i funkcje fizjoterapeuty są prawnie zdefiniowane. Fizjoterapeuta ponosi odpowiedzialność prawną za swoje działania zawodowe.

Powyższe zasady określa ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty.

Fizjoterapeutów można spotkać we wszystkich sektorach opieki zdrowotnej w Polsce. Fizjoterapeuci wykonują zawód również w szkolnictwie, pomocy społecznej, administracji, a także zajmują się profilaktyką i prowadzą działalność badawczą.

Fizjoterapeuci mogą wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej w formie:

-jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna, indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład;
-spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej jako grupowa praktyka fizjoterapeutyczna”.

Nieefektywna praca izby

Część fizjoterapeutów ma jednak poważne zastrzeżenia co do działalności izby. Podnoszone są między innymi takie zarzuty jak:

  • nieefektywna praca izby;
  • brak przejrzystości w doborze specjalistów prowadzących kursy finansowane ze składek fizjoterapeutów;
  • nieudzielanie fizjoterapeutom odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania izby oraz jej sprawozdań finansowych;
  • brak odpowiedniej ochrony zawodu fizjoterapeuty – liczba osób bez odpowiednich uprawnień, które wykonują zawód fizjoterapeuty rośnie w lawinowym tempie.

W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi:

  1. Czy ministerstwo otrzymuje podobne sygnały dotyczące funkcjonowania Krajowej Izby Fizjoterapeutów?
  2. Jak resort odniesie się do przedstawianych zarzutów związanych z funkcjonowaniem KIF?
  3. Czy przeprowadzone zostaną odpowiednie kontrole w tymże organie?
  4. Jakie inne działania może podjąć ministerstwo w celu pomocy fizjoterapeutom oraz ochrony ich zawodu?

Paweł Szramka, Poseł na Sejm RP 8 sierpnia 2023 r.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

"Uzupełniamy braki w personelu oraz dbamy o godne warunki pracy pielęgniarek".