Czy pielęgniarki nie potrafią samodzielnie walczyć o swoje prawa? Jest nas prawie 300 tysięcy!!! Znów z kimś. Po co? Razem… A potem podwyżki dostają lekarze. Z jednej strony "nasi przedstawiciele" wywalczyli ewenement w skali światowej – dodatki "brutto brutto". Z drugiej strony, widać wyraźnie, że "meblowanie nowego systemu ochrony zdrowia" następuje z korzyścią tylko dla lekarzy. Dlatego NIE JEST NAM PO DRODZE!!! Czy tak to trudno wyartykułować! …

3 min czytania
AktualnościTzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych

 

                                 *Kliknij po więcej informacji

 

 

       Warszawa, 14 marca 2016 r.
 

Pani
Beata Szydło
Prezes Rady Ministrów RP

Szanowna Pani Premier,
Jako przedstawiciele 
dziewięciu ogólnokrajowych związków zawodowych, skupiających poszczególne – wszystkie zawody medyczne, informujemy Panią, że nasze związki porozumiały się ze sobą i ustaliły wspólne postulaty dotyczące wynagrodzeń pracowników medycznych, zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia. Wspólnie też będziemy dążyć do ich zrealizowania.

Problem płac w opiece zdrowotnej jest w Polsce nierozwiązany od lat. Jest to jeszcze spuścizna PRL, kiedy służbę zdrowia traktowano jako gorszy, bo nieprodukcyjny dział gospodarki, a jej pracowników jako osoby będące „na utrzymaniu” społeczeństwa. Sytuacji tej nie zmieniła reforma z roku 1999. Miała ona wprowadzić mechanizmy rynkowe do ochrony zdrowia, ale to „urynkowienie” jest jedynie fragmentaryczne i wybiórcze. Nie mają rynkowego charakteru ceny za refundowane świadczenia zdrowotne. Są one ustalane dowolnie przez państwowego płatnika i w ogromnej większości są zaniżone w stosunku do rzeczywistych kosztów świadczeń. Dyrektorzy szpitali, aby nie dopuścić do ich upadku, zmuszeni są redukować koszty ich funkcjonowania, przekraczając wszelkie granice. Dotyczy to zwłaszcza kosztów osobowych, bo na nie dyrektorzy mają największy wpływ. Doprowadziło to do nadmiernej redukcji personelu medycznego, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa chorych oraz do drastycznego zaniżenia wynagrodzeń pracowniczych.

W Polsce publiczna ochrona zdrowia funkcjonuje tylko „dzięki” wyzyskowi ekonomicznemu swoich pracowników. Nie ma żadnych „pokojowych”, negocjacyjnych mechanizmów kształtowania wynagrodzeń pracowników medycznych. Ich pensje rosną jedynie „od strajku do strajku”. Nie godzimy się na takie rozwiązanie. Chcemy się porozumieć, nie strajkować. Nie pozwolimy jednak, aby rządzący zmuszali nas moralnym szantażem do rezygnacji z naszych uzasadnionych postulatów.

W sytuacji, gdy nie ma rynkowych, wolnych cen za świadczenia zdrowotne finansowane ze środków publicznych, nie może być też mowy o rynkowym kształtowaniu płac. Wobec powyższego wyrażamy poparcie dla propozycji Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła aby ustalić drogą ustawową minimalne wartości wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych grup zawodów medycznych w publicznej służbie zdrowia. W załączeniu przedstawiamy nasze – uzgodnione – postulaty dotyczące tych wynagrodzeń.

Rozumiejąc, że decyzje w tej sprawie musi podjąć Rząd, a nie tylko Minister Zdrowia, zwracamy się do Pani Premier o spotkanie z nami, w czasie którego przedstawimy bliżej nasze stanowisko. Liczymy, że zaowocuje ono podjęciem odpowiednich decyzji przez Rząd i przedstawieniem rządowego projektu odpowiedniej ustawy. 

Nie będzie dobrej służby zdrowia dla Polaków bez spokoju społecznego wśród jej pracowników.

Z wyrazami szacunku,

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii
Przewodnicząca – Grażyna Musiałkiewicz
Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego
Przewodniczący Wojciech Werbicki
Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii
Przewodniczący ZG – Cezary Staroń
Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii
Przewodniczący Zarządu Krajowego – Jacek Zingler
Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych
Przewodnicząca – Iwona Kozłowska
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii
Przewodniczący: Tomasz Dybek
Ogólnopolski Związek Zawodowy Fizjoterapia,
Przewodniczący – Marek Rajkiewicz
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych
Przewodnicząca ZK OZZPiP – Lucyna Dargiewicz
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy
Przewodniczący Zarządu Krajowego – Krzysztof Bukiel

 

Zobacz także:

Ministerstwo zdrowia wyjaśnia kwestię dodatku wypłacanego w ramach tzw. podwyżek, a dana pielęgniarka ma L4.

Wiceminister zdrowia, któremu podlega Departament Pielęgniarek i Położnych: tzw. podwyżki dla pielęgniarek "będą kontynuowane w 2016 r., na dotychczasowych zasadach, do czasu…"

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek w praktyce. Dyrektor przyznał je w wysokości 231,95 zł. Natomiast odebrał pielęgniarkom regulaminową premię, którą podzielił na resztę personelu.

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze