Czy warto używać irygatora do zębów?

3 min czytania
Aktualności
Czy warto używać irygatora do zębów?

Aby wyczyścić swoje przestrzenie międzyzębowe w sposób nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny, warto sięgnąć po irygator do zębów. Inne produkty stworzone do tego celu, takie jak wykałaczki czy nici dentystyczne, mogą doprowadzić do podrażnienia dziąseł. Poniżej znajdziesz wiele istotnych informacji na temat działania irygatorów do zębów.

Irygator do zębów to urządzenie przeznaczone do oczyszczania jamy ustnej, a w szczególności przestrzeni międzyzębowych. W swojej pracy korzysta ze strumienia wody o określonym ciśnieniu, który odpowiada za usuwanie płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pożywienia. Swoim wyglądem przypomina nieco szczoteczkę elektryczną, a działaniem – myjkę ciśnieniową. Najważniejszym elementem irygatora jest silnik elektryczny, który mieści się we wnętrzu urządzenia i napędza pompę połączoną ze zbiornikiem na wodę. U jego wylotu znajduje się dysza strumieniowa, przez którą przedostaje się sprężone powietrze.

Niektóre modele irygatorów do zębów dodatkowo wytwarzają strumień pulsujący.
W konsekwencji wyprodukowane drobne pęcherzyki łączą się z wodą i trafiają do ciasnych przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych, zwalczając tym samym bakterie beztlenowe, odpowiedzialne za nieświeży oddech.

Rodzaje irygatorów do zębów

Poszczególne typy irygatorów do zębów różnią się sposobem zasilania, pojemnością zbiornika na ciecz oraz proponowanym zakresem ciśnienia. Możemy wyróżnić następujące rodzaje irygatorów:

  • stacjonarne
  • bezprzewodowe
  • z podłączeniem do kranu.

Irygator stacjonarny oferuje szeroki zakres ciśnienia wody z uwzględnieniem jego wartości maksymalnej. Składa się ze zbiornika na płyn lub wodę (o pojemności do 600 ml), jego pokrywki, włącznika i wyłącznika prądu, rączki, pokrętła do strumienia oraz przewodu zasilającego. Irygator stacjonarny, przy odpowiedniej liczbie końcówek, może być stosowany przez wszystkich domowników. Jego zaletą jest fakt, iż podczas irygacji nie trzeba uzupełniać jego zbiornika, a wadą – konieczność stałego podłączenia do prądu.

Irygator bezprzewodowy posiada wydajny akumulator, który umożliwia pracę urządzenia nawet przez miesiąc bez konieczności ładowania. Jego ciśnienie jest zwykle nieco niższe niż
w irygatorze stacjonarnym, a zbiornik na płyn lub wodę jest mniejszy. W zestawie z irygatorem mobilnym znajdziesz stację ładującą. Urządzenie świetnie sprawdzi się poza domem,
a zwłaszcza wtedy, gdy Twój styl życia opiera się na ciągłym podróżowaniu. Dzięki irygatorowi mobilnemu możesz zadbać o swoje przestrzenie międzyzębowe gdziekolwiek tylko jesteś.

Ostatni typ irygatorów spotykany jest niezwykle rzadko. Są to irygatory podłączane do kranu. Wartość ciśnienia jest wówczas zależna od tego, jak mocno odkręcimy wodę. Tego typu przyrządy działają bez prądu.

Zalety irygatora do zębów

Regularne stosowanie irygatora do zębów przyniesie wiele korzyści dla jamy ustnej,
a w szczególności dla dziąseł. Oto zalety wynikające ze stosowania tego urządzenia:

  • poprawa kondycji dziąseł
  • poprawa kondycji zębów
  • długotrwałe uczucie świeżości w jamie ustnej
  • zapobieganie suchości w jamie ustnej
  • zapobieganie wielu dolegliwościom, np. paradontozie i próchnicy
  • bezpieczne oczyszczanie trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, w tym przestrzeni międzyzębowych czy elementów aparatu ortodontycznego.

Najlepsze irygatory do zębów

Szukasz odpowiedniego irygatora do zębów? Zapoznaj się z rankingiem najlepszych irygatorów 2023 roku. Znajdziesz go w tym miejscu: https://denthelp.pl/blog/ranking-irygatorow. Nieważne, czy potrzebujesz urządzenia stacjonarnego, czy też mobilnego, w stworzonym przez nas zestawieniu obecne są irygatory, które z pewnością przypadną Ci do gustu. Warto pochylić się chociażby nad irygatorem bezprzewodowym Smilesonic H2O, który wyposażony jest w aż 5 trybów pracy oraz 5 końcówek dostępnych w zestawie. Jeśli natomiast szukasz urządzenia do użytku domowego, sprawdź informacje dotyczące irygatora Waterpik WP-100.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania pielęgniarek - jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki oddziałowe – haniebne zeznania przed sądem.