Czy warto używać irygatora do zębów?

3 min czytania
Aktualności
Czy warto używać irygatora do zębów?

Aby wyczyścić swoje przestrzenie międzyzębowe w sposób nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny, warto sięgnąć po irygator do zębów. Inne produkty stworzone do tego celu, takie jak wykałaczki czy nici dentystyczne, mogą doprowadzić do podrażnienia dziąseł. Poniżej znajdziesz wiele istotnych informacji na temat działania irygatorów do zębów.

Irygator do zębów to urządzenie przeznaczone do oczyszczania jamy ustnej, a w szczególności przestrzeni międzyzębowych. W swojej pracy korzysta ze strumienia wody o określonym ciśnieniu, który odpowiada za usuwanie płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pożywienia. Swoim wyglądem przypomina nieco szczoteczkę elektryczną, a działaniem – myjkę ciśnieniową. Najważniejszym elementem irygatora jest silnik elektryczny, który mieści się we wnętrzu urządzenia i napędza pompę połączoną ze zbiornikiem na wodę. U jego wylotu znajduje się dysza strumieniowa, przez którą przedostaje się sprężone powietrze.

Niektóre modele irygatorów do zębów dodatkowo wytwarzają strumień pulsujący.
W konsekwencji wyprodukowane drobne pęcherzyki łączą się z wodą i trafiają do ciasnych przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych, zwalczając tym samym bakterie beztlenowe, odpowiedzialne za nieświeży oddech.

Rodzaje irygatorów do zębów

Poszczególne typy irygatorów do zębów różnią się sposobem zasilania, pojemnością zbiornika na ciecz oraz proponowanym zakresem ciśnienia. Możemy wyróżnić następujące rodzaje irygatorów:

  • stacjonarne
  • bezprzewodowe
  • z podłączeniem do kranu.

Irygator stacjonarny oferuje szeroki zakres ciśnienia wody z uwzględnieniem jego wartości maksymalnej. Składa się ze zbiornika na płyn lub wodę (o pojemności do 600 ml), jego pokrywki, włącznika i wyłącznika prądu, rączki, pokrętła do strumienia oraz przewodu zasilającego. Irygator stacjonarny, przy odpowiedniej liczbie końcówek, może być stosowany przez wszystkich domowników. Jego zaletą jest fakt, iż podczas irygacji nie trzeba uzupełniać jego zbiornika, a wadą – konieczność stałego podłączenia do prądu.

Irygator bezprzewodowy posiada wydajny akumulator, który umożliwia pracę urządzenia nawet przez miesiąc bez konieczności ładowania. Jego ciśnienie jest zwykle nieco niższe niż
w irygatorze stacjonarnym, a zbiornik na płyn lub wodę jest mniejszy. W zestawie z irygatorem mobilnym znajdziesz stację ładującą. Urządzenie świetnie sprawdzi się poza domem,
a zwłaszcza wtedy, gdy Twój styl życia opiera się na ciągłym podróżowaniu. Dzięki irygatorowi mobilnemu możesz zadbać o swoje przestrzenie międzyzębowe gdziekolwiek tylko jesteś.

Ostatni typ irygatorów spotykany jest niezwykle rzadko. Są to irygatory podłączane do kranu. Wartość ciśnienia jest wówczas zależna od tego, jak mocno odkręcimy wodę. Tego typu przyrządy działają bez prądu.

Zalety irygatora do zębów

Regularne stosowanie irygatora do zębów przyniesie wiele korzyści dla jamy ustnej,
a w szczególności dla dziąseł. Oto zalety wynikające ze stosowania tego urządzenia:

  • poprawa kondycji dziąseł
  • poprawa kondycji zębów
  • długotrwałe uczucie świeżości w jamie ustnej
  • zapobieganie suchości w jamie ustnej
  • zapobieganie wielu dolegliwościom, np. paradontozie i próchnicy
  • bezpieczne oczyszczanie trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, w tym przestrzeni międzyzębowych czy elementów aparatu ortodontycznego.

Najlepsze irygatory do zębów

Szukasz odpowiedniego irygatora do zębów? Zapoznaj się z rankingiem najlepszych irygatorów 2023 roku. Znajdziesz go w tym miejscu: https://denthelp.pl/blog/ranking-irygatorow. Nieważne, czy potrzebujesz urządzenia stacjonarnego, czy też mobilnego, w stworzonym przez nas zestawieniu obecne są irygatory, które z pewnością przypadną Ci do gustu. Warto pochylić się chociażby nad irygatorem bezprzewodowym Smilesonic H2O, który wyposażony jest w aż 5 trybów pracy oraz 5 końcówek dostępnych w zestawie. Jeśli natomiast szukasz urządzenia do użytku domowego, sprawdź informacje dotyczące irygatora Waterpik WP-100.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki o obowiązku pracy w szpitalu po szkole pielęgniarskiej.

2 min czytania
Praca po LM i studiach Pielęgniarki, które kończyły Liceum Medyczne pracę w zawodzie musiały rozpocząć od dwuletniego okresu pracy szpitalach. „Kiedyś był…
AktualnościOferty pracy

Praca dla "doświadczonej" pielęgniarki.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej poszukuje doświadczonej pielęgniarki, gotowej do podjęcia wyzwań i angażującej się w kompleksową opiekę pacjentów….
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Przewodnicząca związku pielęgniarek o przebiegu debaty nad ustawą OZZPiP.

2 min czytania
Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP, o sejmowej debacie na temat projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliła…
Komentarze
×
Aktualności

Komplet ręczników dla pielęgniarek przechodzących na emeryturę.