Departament Pielęgniarek i Położnych przekazuje informację w zakresie zdawalności egzaminów państwowych, po których zdaniu pielęgniarka lub położna uzyskuje tytuł specjalistki w danej dziedzinie pielęgniarstwa.

2 min czytania
AktualnościDofinansowane specjalizacje
Departament Pielęgniarek i Położnych przekazuje informację w zakresie zdawalności egzaminów państwowych, po których zdaniu pielęgniarka lub położna uzyskuje tytuł specjalistki w danej dziedzinie pielęgniarstwa.

.

Departament na podstawie danych z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych informuje o tym, że w sesji wiosennej 2010 r. średnia zdawalność na egzaminach państwowych w poszczególnych dziedzinach pielęgniarstwa wyniosła 96,6%. Dla pielęgniarstwa: kardiologicznego, zachowawczego, diabetologicznego, pediatrycznego, opieki długoterminowej i położniczego była to modelowa zdawalność – 100%.

W porównaniu ze zdawalnością w sesji wiosennej w roku 2009, która wynosiła średnio 77,6%, oraz sesji jesiennej 2009 r., która średnio wynosiła 91,7%, jest to znacząca poprawa wyników.

Warto tu zwrócić uwagę na zdawalność w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego
i intensywnej opieki, która z niskiego pułapu 58, 7% w sesji wiosennej 2009 r., poprzez wynik 79,8% w sesji jesiennej 2009 r., osiągnęła zdawalność 91% w sesji wiosennej 2010.

Również pielęgniarstwo psychiatryczne, dziedzina kształcenia o niskiej zdawalności, w sesji wiosennej 2009 r. wynoszącej tylko 67,3%, wykazała tendencje wzrostowe, gdyż sesja jesienna 2009 to już 82,5% zdawalności (na wiosnę 2010 r. egzaminów w tej dziedzinie kształcenia nie było).

Widoczna poprawa wyników zdawalności dotyczy też dziedziny pielęgniarstwa chirurgicznego, z pułapu zaledwie 60,4% zdawalności na wiosnę 2009 r., poprzez wynik – 92,3% zdawalności na jesieni 2009 r. , osiągnęła 99% zdawalności na wiosnę 2010 r.

W dziedzinie pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania,
w 2009 roku nastąpił znaczący wzrost zdawalności, z 50% na wiosnę do 100% w sesji jesiennej.

Niewielką poprawę odnotowano w zdawalności egzaminu państwowego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, z 55,6% w sesji wiosennej, do 62,5% w sesji jesiennej 2009 r.

Zgodnie z obowiązującym regulaminem egzaminu państwowego liczba zadań egzaminacyjnych wynosi 180, a czas trwania egzaminu 180 minut.

Wpływ na poprawę zdawalności ma m.in.:
»  weryfikacja zadań egzaminacyjnych przez zespoły ekspertów dla każdej z dziedzin pielęgniarstwa oraz aktualizacja literatury w każdej z dziedzin; 
»  publikacja na stronie internetowej CKPPiP zadań egzaminacyjnych oraz wydanie publikacji Państwowy egzamin specjalizacyjny dla pielęgniarek i położnych – z przykładowymi zadaniami egzaminacyjnymi z każdej dziedziny kształcenia; 
»  warsztaty dla organizatorów kształcenia, w trakcie których szczegółowo omawiane są formy zaliczeń szkoleń specjalizacyjnych, struktura zadań egzaminacyjnych i budowa testu egzaminacyjnego. 

Departament informuje o tym, że dla osób przystępujących do egzaminu państwowego
oraz dla organizatorów szkoleń specjalizacyjnych istnieje możliwość konsultacji
z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w sprawach dotyczących egzaminu (tel. 48 22 592 34 50 lub e-mail
[email protected]).

Powyższa informacja został opublikowana na stronie ministerstwa zdrowia w dniu 20 września 2010 roku.

.

Zobacz także:

12 maja 2010 roku – Przykład radosnej twórczości urzędników ministerstwa zdrowia. Aby zdać egzamin specjalizacyjny pielęgniarka i położna musi odpowiedzieć poprawnie na 126 ze 180 zadań testowych. Okazuje się, że nie tak do końca to twierdzenie jest prawdą.

30 stycznia 2010 roku – Przeczytaj wystąpienie redakcji Portalu i Gazety do ministra zdrowia. W sprawie pojawia się . . . ksiądz proboszcz oraz dzielnicowy.

28 kwietnia 2009 roku – Z redakcyjnej poczty: W sprawie egzaminu specjalizacyjnego: ’Nielogiczne pytania. I odpowiedzi nie wiem skąd brane. I nie mam wglądu do pytań. Więc jak mam im udowodnić prawdziwość odpowiedzi? Skąd wiem czy dobrze sprawdzili?’

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8294 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania pielęgniarek - jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy…
Komentarze