Dlaczego od pielęgniarek wymaga się posiadania wykształcenia, które zdobyły 30 lat temu?

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Dlaczego od pielęgniarek wymaga się posiadania wykształcenia, które zdobyły 30 lat temu?

Posłanka o pielęgniarkach z lepszym wykształceniem

Posiedzenie sejmu w dniu 13 lipca 2023 roku.

Publikujemy wystąpienie posłanki, która zapewne nie ma bladego pojęcia o specyfice wykonywania zawodu pielęgniarki. Jej wywód brzmi nawet dość racjonalne, gdyby nie brać pod uwagę realiów wykonywania zawodu. Komentarz redakcyjny pielegniarki.info.pl pod wystąpieniem posłanki.

Poseł Wanda Nowicka:

Szanowny Panie Marszałku! Szanowne Wniosko dawczynie! Wysoka Izbo! Jakiż to szatański plan sprawił, że obecne regulacje dotyczące ustalania wynagrodzeń niektórych pracowników medycznych, m.in. pielęgniarek i położnych, na najniższym poziomie doprowadziły do sytuacji szkodliwej dla zdrowia pacjentów i pacjentek?

Dlaczego zamiast premiować i odpowiednio wynagradzać osoby o lepszym wykształceniu medycznym, co w dobie szybkiego rozwoju medycyny jest koniecznością, aby zapewnić najwyższy poziom świadczeń medycznych, od średniego personelu wymaga się posiadania wykształcenia, które te osoby zdobyły 30 lat temu?

Jeśli chodzi o groszowe oszczędności na wynagrodzeniach dla pielęgniarek i położnych, to szpitale i tak muszą dodatkowo płacić za procesy przegrywane w sądach pracy. Ale najgorsze jest to, że pacjenci nie uzyskają wystarczająco profesjonalnej opieki medycznej. Oczywiście mogłoby się tak zdarzyć, gdyby pielęgniarki nie były tak odpowiedzialne, jak są.

No i trzeba pamiętać, że jeśli pacjentki nie uzyskają terapii zgodnej z najwyższymi standardami, to ich stan zdrowia się pogorszy, a koszty leczenia wzrosną astronomicznie.

Nie wspomnę już o naruszeniu godności i praw pracowniczych, bo tak się dzieje, gdy zmusza się wykształconych pracowników do przyjęcia wynagrodzenia nieadekwatnego do ich zdobytego z dużym wysiłkiem wykształcenia.

Panie Ministrze! Czy skorygujecie te absurdalne zapisy i poprzecie projekt obywatelski? Dziękuję. (Oklaski)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Droga pani posłanko! Ileż w pani wystąpieniu merytorycznych braków w zakresie znajomości zasad wykonywania zawodu pielęgniarki w Polsce. Mówi pani o rzeczach, które pani się wydają. Natomiast sugerowanie z sejmowej mównicy, że pielęgniarki, które „zdobyły 30 lat temu”, nie są w stanie „zapewnić najwyższego poziomu świadczeń medycznych” jest niedorzeczne.

Pani wywód, że „jeśli pacjentki nie uzyskają terapii zgodnej z najwyższymi standardami (w domyśle będąc pod opieką lepiej wykształconych pielęgniarek), to ich stan zdrowia się pogorszy (w domyśle, będąc pod opieką pielęgniarek, które zdobyły uprawnienia 30 lat temu), jest obrzydliwością, wobec pielęgniarek z długoletnim stażem zawodowym posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu. Dlaczego pani poseł obiera tym osobom godność zawodową?

Wobec powyższego sugerujemy pani poseł lekturę wyroków sądowych, które zasądzają na rzecz pielęgniarek, „które zdobyły uprawnienia 30 lat temu” odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Może wtedy pani przejrzy na oczy i nie będzie już wygłaszała w sejmie egzotycznych wywodów…

Pani wystąpienie można spuentować tylko w jeden sposób, cyniczny: tytuł magistra zdobyła pani 44 lata temu. A innym wypomina pani, że 30 lat temu zdobyły uprawnienia do wykonywania zawodu, czego skutkiem jest, że „najgorsze jest to, że pacjenci nie uzyskają wystarczająco profesjonalnej opieki medycznej”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 58

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Aktualności

In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi - podsumowanie konferencji #invitroToMY

5 min czytania
In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi 4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno – medyczna InvitroToMY, która…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Specjalizacje pielęgniarek - duże zainteresowanie tym szkoleniem.