Dlaczego pielęgniarki z różnym wykształceniem wykonuj to samo?

3 min czytania
Aktualności
Dlaczego pielęgniarki z różnym wykształceniem wykonuj to samo?

Zakresy czynności pielęgniarek i położnych z różnym stopniem wykształcenia

Jednym z ostatnich aspektów poruszonych przez, redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jest ten sam zakres obowiązków pielęgniarek z różnym stopniem wykształcenia.

Pielęgniarki z tytułem magistra, specjalizacją mają ten sam zakres obowiązków co pielęgniarki LM. Pierwsze są oburzone bo mają wyższe wykształcenie a zarobki takie sama jak pielęgniarki ze średnim wykształceniem. Drugie uważają, że są dyskryminowane. Dlaczego? Bo wykonują taką samą pracę jak pierwsze pielęgniarki a mają o 30% mniejsze wynagrodzenie. Dlatego oddają sprawy do sądów pracy, które przyznają im odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Więcej informacji o przyznawanych przez sądy odszkodowaniach piszemy w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM i SM.

Pielęgniarki z wyższym wykształceniem są oburzone takim stanem rzeczy. Nie po to studiowały czy odbywały specjalizację, żeby teraz mieć takie samo wynagrodzenie jak pielęgniarki LM oraz SM.

Niestety taki stan rzeczy wynika z błędnych założeń do siatki płac. Nie jest więc winą ani pierwszych i drugich pielęgniarek. To wina systemu. Dlatego nie ma sensu skupiać się na waśniach pomiędzy pielęgniarkami. Należy podjąć działania mające na celu zlikwidowanie absurdalnej siatki płac.

Spójrzmy prawdzie w oczy: jakie uprawnienia uzyskują pielęgniarki w toku kształcenia podyplomowego

Zasadnicze pytanie brzmi: dlaczego pielęgniarka z tytułem magistra, specjalizacją wykonuje ten sam zakres obowiązków co pielęgniarki bez specjalizacji i ze średnim wynagrodzeniem.

Odpowiedź jest bardzo prosta. I brutalna. Studia oraz specjalizacja nie niosą za sobą dodatkowych uprawnień zawodowych dla pielęgniarek i położnych. Kogo to jest wina? Systemu! A bardziej szczegółowo, to zasad kształcenia podyplomowego. Także systemu kształcenia na studiach wyższych dla pielęgniarek już posiadających prawo wykonywania zawodu. Jakież to uprawnienia uzyskuje pielęgniarka z 20 letnim stażem, która ukończyła studia licencjackie lub magisterskie na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo? Odpowiedź udzieli każda pielęgniarka pracująca na odcinku.

Dlatego przyjmijmy za dogmat zasadę: wyższe wynagrodzenie należy się pielęgniarce, która podniosła swoje wykształcenie, tylko w przypadku kiedy jej zakres obowiązków zostanie zmieniony. W taki sposób, że zwiększy się jej odpowiedzialność zawodowa. Na przykład poprzez objęcie stanowiska funkcyjnego lub jej zakres czynności zostanie poszerzony przez co jej kompetencje zawodowe ulegną podwyższeniu.

Kluczem są uprawnienia zawodowe. Jak ta sprawa wygląda w rzeczywistości staramy się pokazać w dziale pt. uprawnienia zawodowe pielęgniarek.

Winne nie są pielęgniarki lecz system

Niestety powyższy stan rzeczy jest wypadkową działań ministerstwa zdrowia oraz związków zawodowych i izby pip. Ministerstwa, które na wszystkie możliwe sposoby deprecjonuje zawód pielęgniarki w Polsce. Dlaczego izba i związek? Nie wymogły na decydentach uregulowania omawianych powyżej kwestii.

Działania ministerstwa sprowadzają się do jednego: pielęgniarką zostałaś i zwykłą pielęgniarką umrzesz. Skąd takie działanie ministerstwa? Z powodu braku pielęgniarek oraz braku wyobraźni urzędników ministerstwa.

System, który stworzono przez ostatnie 20 lat sprowadza się do jednego: każda pielęgniarka nawet z tytułem magistra i z pięcioma specjalizacjami może zostać zastąpiona przez pielęgniarkę bez tych papierów a nawet bez doświadczenia zawodowego.

W wielu zakresach wykonywania świadczeń pielęgniarskich wymagany jest tytuł magistra lub specjalizacja lub kurs kwalifikacyjny. Takie ustawienie wymogów kwalifikacyjnych deprecjonuje tytuł magistra i specjalizację. Ministerstwo zdrowia idzie jeszcze dalej. Teraz świadczenia w niektórych zakresach będzie mogła wykonywać pielęgniarka… w trakcie kursu kwalifikacyjnego.

Brnie ministerstwo w zaułek pt. pielęgniarką zostałaś i zwykłą pielęgniarką umrzesz.

Więc apelujemy jako redakcja portalu za jedną z pielęgniarek:

Pomyślcie najpierw zamiast szczuć jedną na drugą.

Kolejny artykuł w powyższej problematyce wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 33

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
Aktualności

III Ogólnopolski Kongres "Menedżer w Służbie Zdrowiu" już w lutym!