Długoletnie pielęgniarki oddziałowe odwołane. W tle nowe wymogi kwalifikacyjne.

2 min czytania
AktualnościWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie
Długoletnie pielęgniarki oddziałowe odwołane. W tle nowe wymogi kwalifikacyjne.

Szpital odwołuje długoletnie pielęgniarki oddziałowe…

Dotychczasowe wymagania kwalifikacyjne wobec osób na stanowisku starszej pielęgniarki regulowało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Natomiast w dniu 10 lipca 2023 roku minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie, w którym kwestię wymogów kwalifikacyjnych. Szczegółowe informacje w przedmiotowym zakresie redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje w dziale pt. Wymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie.

Jeden ze szpitali poinformował o zmianach na stanowiskach pielęgniarek oddziałowych. „Przez 9 ostatnich lat Pani Renata Kotecka była Pielęgniarką Oddziałową Oddziału Otolaryngologicznego w #szpitalKalisz. Dziś otrzymała podziękowania za pełną profesjonalizmu, pasji i zaangażowania pracę. Nowelizacja przepisów wymaga od osób koordynujących pracę personelu pielęgniarskiego dodatkowych kwalifikacji i uprawnień. Teraz, do czasu rozstrzygnięcia postępowania konkursowego, pełniącą obowiązki Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Otolaryngologicznego będzie Pani Urszula Garstka. Życzymy powodzenia”!

Szpital skierował do odwołanych pielęgniarek oddziałowych poniższe życzenia:

PODZIĘKOWANIE

Szanowna Pani
Renata Kotecka
Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Otolaryngologicznego w WSZ w Kaliszu

W imieniu swoim i całego zespołu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, a szczególnie personelu Oddziału Otolaryngologicznego, serdecznie dziękuję Pani za 9-letni trud pracy w roli Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Otolaryngologicznego. Zdaję sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywała na Pani przez ten czas i tym bardziej dziękuję za zaangażowanie, niegasnący zapał, fachowość i jednocześnie ogromne pokłady empatii i zrozumienia.

Z wyrazami szacunku i życzeniami dalszej, owocnej pracy, satysfakcji zawodowej oraz osobistej.
Dyrektor
dr n. med. Radosław Kołaciński

Nowe pielęgniarki oddziałowe oraz jej zastępcy tylko z tytułem magistra i specjalisty

W rozporządzeniu ministra zdrowia, które weszło w życie z dniem 5 września uregulowano następujące wymogi kwalifikacyjne wobec pielęgniarki oddziałowej.

Stanowisko: pielęgniarka oddziałowa, zastępca pielęgniarki oddziałowej

Wymagane kwalifikacje: tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Liczba lat pracy w zawodzie: 5 lat w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych

Podkreślamy, że § 3. pkt 1. przedmiotowego rozporządzenia zapisano:

„Pracownik zatrudniony przed dniem wejścia w życie rozporządzenia w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, nieposiadający wymaganych kwalifikacji, może być zatrudniony na dotychczasowym stanowisku lub stanowisku równorzędnym, jeżeli był zatrudniony na tym stanowisku zgodnie z dotychczasowymi przepisami”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 35

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8118 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ostrzegały. Ale Zespół Trójstronny wiedział lepiej.

2 min czytania
Dobrze, że te słowa padły… gdyż ukazują role jaką odegrał Zespół w lansowaniu radosnej twórczości legislacyjnej w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek, której skutkiem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - ponad 2 tys. pielęgniarek zdało egzamin specjalizacyjny.