Doceńmy opiekunów medycznych.

3 min czytania
Aktualności


Ochrona zdrowia to nie tylko pielęgniarki i lekarze

My Opiekunowie Medyczni – osoby RÓWNIEŻ zatrudnione w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu chcielibyśmy także wyrazić swoje zdanie na temat podniesienia wynagrodzenia za wykonywaną przez nas pracę. Nasz zawód od początku istnienia jest bagateliozowany, ignorowany i niedoceniany przez środowisko szpitalne. Nie jest rzadkością, kiedy słyszymy, że nic nie robimy bądź robimy rzeczy, które są zupełnie niepotrzebne. Pragniemy jednak nadmienić, iż wszystko czym się zajmujemy dąży do tego, by poprawić komfort pobytu pacjenta na oddziale szpitalnym. Wszystkie powierzone nam zadania wykonujemy ze starannością i dbałością – a zadań na dyżurze nie mamy mało. Myślimy, iż na ten temat mogliby przede wszystkim wypowiedzieć się pacjenci, którym towarzyszymy m.in. przy porannej toalecie, w specjalistycznych badaniach diagnostycznych, w porze obiadowej, w transporcie materiałów do badań, a nie rzadko w ostatniej minucie życia, w której cała rodzina zawiodła. Główną cechą naszego zawodu jest empatia i godność. Tych słów brakuje w stosunku do naszego zawodu. Godne traktowanie to również godne zarobki.

W obecnej sytuacji jaką jest przekształcenie Szpitala w Szpital Zakaźny zwracamy uwagę, iż OPIEKUN MEDYCZNY także zajmuje miejsce w ogniwie walki z Coronawirusem! Otóż część Opiekunów pracuje razem ze swoimi koleżankami PIELĘGNIARKAMI z pacjentami zarażonymi, natomiast druga część jest tzw. transportem szpitalnym, ktory bardzo wspomaga poprawne funkcjonowanie oddziałów zakaźnych. Transport dba o odpowiednie transportowanie materiałów zakaźnych, sterylizację, dostarczenie na oddziały magazynów medycznych, ale również transport osób już wyleczonych. Szpital nigdy nie zorganizował szkolenia dla Opiekunów Medycznych. Przeszkoleniem Nas zajmowały się koleżanki – Pielęgniarki z oddziałów. Nie zgadzamy się także na dalszy chaos w rozkładach naszej pracy. W ciągu 8 dni grafik Opiekunów był zmieniany 6 razy. Przez cały czas próbuje się naszym zawodem zapchać braki kadrowe. Warto zwrócić uwagę, iż każdy z nas ma swoją rodzinę, której także musi poświęcić czas i umieć odpowiednio wcześnie zagwarantować opiekę dla dzieci w czasie obecności w pracy. Przy takiej dezorganizacji jest to niemożliwe.

Czytaj dalej poniżej…

O tym w jaki sposób jesteśmy traktowani świadczy również fakt, iż w aktualnej sytuacji, kiedy Ludzie Wielkich Serc ofiarowują wiele darów dla naszego Szpitala, z myślą, że takimi gestami mogą przyłączyć się do Wielkiej Walki z Pandemią, osoby koordynujące przekazywanie darów w tym posiłków NOTORYCZNIE pomijają Opiekunów pracujących w transporcie uzasadniając to słowami "Wam się nie należy". Przychodząc do pracy zdajemy sobie sprawę, iż musimy wziąć ze sobą prowiant lecz, czy nie jest wręcz szokujące, że osoby które ciężko fizycznie pracują, przewożą codziennie setki kilogramów zaopatrzenia medycznego, pokonują kilkanaście kilometrów dziennie – zaopatrując każdy oddział są traktowane gorzej niż pozostali pracownicy?

Praca w nowych warunkach niesie za sobą ogromne ryzyko. Możemy stracić zdrowie albo nawet życie. Zdajemy sobie sprawę, iż wybierając pracę w Ochronie Zdrowia musimy być przygotowani na różne scenariusze. Lecz obecna sytuacja i ryzyko jakie podejmujemy powinno być odpowiednio wynagradzane. Chcielibyśmy nadmienić, choć pewnie to nieprawdopodobne, że większość z Nas Opiekunów Medycznych codziennie przekracza progi naszego Szpitala za mniej niż 2000 tys. zł netto! Zapoznaliśmy się szczegółowo z przedstawionymi ogólnikowymi danymi o zarobkach tzw. personelu pozostałego i z przykrością musimy stwierdzić ,iż NIGDY nie zarobiliśmy ok. 4000 zł brutto.

Wnioskujemy o zmianę naszego wynagrodzenia i jednocześnie zgadzamy się ze wszystkimi punktami ujętymi w Piśmie z dn. 17.04.2020r. Pielęgniarek i Położnych do Dyrekcji Szpitala podtrzymując tamtejsze postulaty. Jednosześnie wyrażamy głęboką wiarę w to, że nasz zawód również zostanie zauważony i w końcu doceniony – w aspekcie finansowym także.

Z wyrazami szacunku
Opiekunowie Medyczni Szpitala w Raciborzu

źródło: www.naszraciborz.pl


Zobacz także:

Praca dla pielęgniarki – szpital wypłaca 50% dodatku za pandemię.

Pielęgniarka: zaniedbania to nie ostatnie dni. To ignorowanie pielęgniarek latami…

Pielęgniarka: Proszę osoby decyzyjne o troszkę wyobraźni!


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8110 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o noszeniu biżuterii na stanowisku pracy.

2 min czytania
Czy pielęgniarka obejmująca dyżur powinna ściągać biżuterię? W dzisiejszym artykule poruszymy temat noszenia biżuterii przez pielęgniarki i położne. Od zawsze jest to…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister zdrowia o dysproporcjach płacowych pomiędzy grupami.

2 min czytania
Minister zdrowia wyraziła pogląd na temat obecnego zróżnicowania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek… W dniu wczorajszym w sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - pisałam pracę magisterską na nockach. Dzięki temu koleżanki mogły spać...

2 min czytania
Przemęczyłam się i dziś dostając wypłatę wiem, że było warto, bo zaczynałam z pensją równą salowej… W miniony weekend na Ogólnopolskim Portalu…
Komentarze