Dodatki dla pielęgniarek z konkursu. Dlaczego nie z dotacji.

2 min czytania
AktualnościDodatki
Dodatki dla pielęgniarek z konkursu. Dlaczego nie z dotacji.

Na stronie sejm.gov.pl w dniu 15 sierpnia opublikowano interpelację w sprawie sytuacji domów pomocy społecznej w perspektywie wzmożonej liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Grupa zgłaszających posłów zwraca się z problemem do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej dotyczącym wysokości zasiłku chorobowego oraz dodatku za pandemię. 


Pielęgniarka – interpelacja w sprawie dodatków za koronawirusa

Autorzy interpelacji zwracają uwagę na wystosowane wcześniej pisma dotyczące sytuacji domów pomocy społecznej w dobie pandemii. W ich opinii, działania ministerstwa w tej kwestii były niewystarczające, zabrakło środków finansowych i środków ochrony osobistej. Dowodem potwierdzającym taki stan rzeczy mogą być doniesienia o powstawaniu w tych instytucjach ognisk koronawirusa.

Wysokość zasiłku chorobowego dla pielęgniarek 

Kolejnym problemem jest niekonkretne stanowisko ministerstwa wobec zwiększenia podstawy zasiłku chorobowego dla pracowników DPS-ów. Bardzo ważna i niepokojąca jest sytuacja pielęgniarek ograniczających swoją pracę do jednego zakładu: Również zastanawiający jest fakt, że dodatkowe wynagrodzenia dla m.in. pielęgniarek, które w epidemii ograniczyły swoją pracę do jednego zakładu, np. DPS, zostały przez Narodowy Fundusz Zdrowia zorganizowane w formie konkursu, a nie odgórnej dotacji. Może to ostatecznie doprowadzić do momentu, w którym część pielęgniarek rezygnujących z pracy w innych miejscach straci możliwość otrzymania pełnego wynagrodzenia.

Dodatki dla pielęgniarek nie z dotacji?

W związku z powyższym zgłaszający zwracają się do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dwunastoma pytaniami. Trzy z nich dotyczą sytuacji pielęgniarek w domach pomocy społecznej w dobie pandemii:

1. Dlaczego Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował się na przyznawanie dotacji na dodatki do pensji dla m.in. pielęgniarek pracujących w domach pomocy społecznej, które ograniczyły ilość miejsc, w których świadczą usługi medyczne, ze względu na epidemię koronawirusa, w drodze konkursowej, a nie odgórnie przyznanej dotacji? Jak MRPiPS odnosi się do tej decyzji i jaki był udział ministerstwa w opracowywaniu, opiniowaniu i zatwierdzaniu tego przedsięwzięcia? Czy MRPiPS posiada informacje na temat tego, ile DPS dokonało już zgłoszenia celem uzyskania wyżej wskazanych środków? Jeśli tak, proszę o przedstawienie stosownych danych.
2. Kiedy można spodziewać się pierwszych wypłat środków finansowych dla m.in. domów pomocy społecznej, które złożyły odpowiednie dokumenty?
3. Jak MRPiPS odnosi się do postulatów pielęgniarek pracujących w domach pomocy społecznej, które od lat alarmują, iż dostają najniższe pensje spośród wszystkich pielęgniarek pracujących w Polsce? Czy MRPiPS przewiduje w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2020 podwyższenie zasadniczego wynagrodzenia pielęgniarek pracujących w DPS?

Wybrała: Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl 


Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8988 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka – nazywają nas: stare, grube, wredne pielęgniary.

2 min czytania
Pielęgniarka – zmieniłam się nie do poznania Publikujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jestem…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki milczały. Tego doświadczyłam.

6 min czytania
Internety o pielęgniarkach Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 21 lipca 2021 roku, opublikowaliśmy tweeta, który dotyczył kwestii zakresu informacji…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka – MZ o zembalowym, w tym na kontraktach.

3 min czytania
Dodatek zembali dla pielęgniarek – spotkanie z dyrektorem departamentu ministerstwa zdrowia W dniu 15 lipca 2021 roku odbyło się spotkanie. Przedstawiciele władz…
Komentarze