Nowość! NFZ dla pielęgniarek – 3 razy 1450 PLN dodatku za pandemię.

4 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarekPielęgniarka DPS
Nowość! NFZ dla pielęgniarek – 3 razy 1450 PLN dodatku za pandemię.

Z puli 326 mln zł, 175 mln zł przeznaczone zostanie na dodatki także dla pielęgniarek przez okres 3 miesięcy. Wsparciem objętych zostanie ponad 41 tys. pracowników. Miesięczny dodatek dla jednj pielęgniarki (zatrudnionionej w wymiarze pełnego etatu) zaplanowano w wysokości 1 450 zł miesięcznie. Ministerstwo zdrowia: "Dodatkowe pieniądze trafią na dodatkowe wynagrodzenia dla pielęgniarek i innych członków personelu medycznego, którzy ze względów bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka zakażania, musieli zrezygnować z innych miejsc zatrudnienia".


Pielęgniarka/Pielęgniarz – zapowiedź specjalnego dodatku

Ponad 326 mln zł ze środków krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój trafi wkrótce do Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wsparcie domów pomocy społecznej w czasie epidemii koronawirusa. Z tej puli aż 175 mln zł trafi do pracowników placówek w ramach dodatkowych wynagrodzeń. Ale to niejedyna pomoc. Od wybuchu pandemii samorządy otrzymały już 50 mln zł na wsparcie w prowadzeniu DPS-ów.

Chociaż prowadzenie domów pomocy społecznej jest zadaniem własnym gminy, powiatu oraz samorządu województwa, te nie są zostawiane same sobie. Resort rodziny monitoruje sytuację w placówkach, jest w kontakcie z wojewodami.

Wkrótce dodatkowe 326 mln zł na wsparcie DPS-ów

Już wkrótce ze środków krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój do Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej trafi dodatkowe 326 mln zł na projekty wspierające domy pomocy społecznej w całej Polsce. Środki te będą dystrybuowane przez ROPS w formie grantów dla domów pomocy społecznej. Placówki będą wnioskować o nie bezpośrednio do Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej.

Dzięki tym projektom zapewnione zostanie przede wszystkim dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników DPS, którzy pracują bezpośrednio z mieszkańcami placówek, a także sfinansowanie innych potrzeb domów pomocy społecznej.

175 mln zł na dodatkowe wynagrodzenie pracowników

Z puli 326 mln zł aż 175 mln zł przeznaczone zostanie na dodatki dla pracowników placówek przez okres 3 miesięcy. Wsparciem objętych zostanie ponad 41 tys. pracowników. Miesięczny dodatek dla jednego pracownika (zatrudnionego w wymiarze pełnego etatu) zaplanowano w wysokości 1 450 zł miesięcznie.

– Zdajemy sobie sprawę, jak dużym wyzwaniem jest dzisiaj praca w placówkach takich jak domy pomocy społecznej. Dostrzegamy trud, jaki personel wkłada w zapewnienie bezpieczeństwa i opieki podopiecznym DPS-ów. Dodatkowe środki na wynagrodzenie to forma docenienia ich pracy – wskazuje ministerstwo rodziny.

Czytaj więcej poniżej…


NFZ wypłaci dodatek dla kolejnych 5 tys. pielęgniarek. 


Pozostałe 151 mln zł przeznaczone zostanie m.in. na zakup testów, maseczek, kombinezonów czy organizację miejsc wytchnieniowych dla pracowników. To jednak nie koniec. Dzięki ustaleniu przez resort rodziny oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej szybkiej ścieżki zmian w budżetach projektów już realizowanych przez ROPS, 51 mln zł w ramach tych projektów przeznaczono już na działania niwelujące skutki COVID-19 w placówkach całodobowej opieki.

50 mln zł dla samorządów na wsparcie domów pomocy społecznej

Od wybuchu pandemii z rezerwy celowej budżetu państwa do samorządów na wsparcie w prowadzeniu domów pomocy społecznej trafiło już 50 mln zł. Na początku pandemii było to 20 mln zł, a ostatnio kolejne 30 mln zł. Przy podziale środków na poszczególne województwa wzięto pod uwagę liczbę mieszkańców DPS-ów oraz liczbę etatów osób zatrudnionych w placówkach.

Jak w poprzednich latach wyglądało wsparcie w prowadzeniu domów pomocy społecznej?
Jeszcze w 2015 r. dofinansowanie wynosiło niespełna 13 mln zł. Rok później – przeszło dwa razy więcej, bo już 30 mln zł. W ubiegłym roku kwota ta sięgnęła ponad 83 mln zł.

źródło: gov.pl/web/rodzina

Natomiast Związek Miast Polskich informuje na stronie internetowej:

Członkowie senackich komisji zwracali uwagę na różnice w zarobkach personelu medycznego pracującego w DPS-ach w stosunku do tych, pracujących w służbie zdrowia. Uzyskali zapewnienie, że wspólny zespół przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad tym problemem. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że starano się ograniczyć możliwość pracy personelu medycznego jednocześnie w dwóch miejscach, aby zapobiec przenoszeniu się wirusa. „Decyzja ta, wskazująca na jedną pracę, sprawiła, że tych pielęgniarek było mniej w DPS-ach (…). Dlatego, by tę sytuację ratować, wprowadziliśmy przez NFZ specjalny fundusz, który będzie wyrównywał tę stratę finansową dla osób, które zdecydują się pracować tylko w domach pomocy społecznej. To kwota 250 mln zł – 230 mln zł na wynagrodzenia i 20 mln zł na środki ochrony osobistej i dezynfekujące. To będzie dobra zachęta, by pielęgniarki, które pracują w domach pomocy społecznej, dostawały podobne wynagrodzenia jak w innych placówkach ochrony zdrowia” – zaznaczył wiceminister.

źródło: miasta.pl

Warto dodać, że warunkiem uzyskania powyższego dodatku będzie utrata dodatkowego źródła zarobkowania… Ministerstwo podkreśla w komunikacie:

"Dodatkowe pieniądze trafią na dodatkowe wynagrodzenia dla pielęgniarek i innych członków personelu medycznego, którzy ze względów bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka zakażania, musieli zrezygnować z innych miejsc zatrudnienia".

Więcej szczegółowych informacji w sprawie rekompensat dla pielęgniarek w dziale pt. Rekompensaty dla pielęgniarek 

Mariusz Mielcarek 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7791 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Ministerstwo przeniosło pielęgniarki z licencjatem do innej grupy na wniosek izby i związku.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy fragment interpelacji do ministra zdrowia w sprawie realizacji Polityki Wieloletniej Państwa na Rzecz…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 90 PLN/godz. Wymagana specjalizacja i studia.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Klinika, która oferuje zabiegi z zakresu: ortopedii, chirurgii plastycznej, laryngologii poszukuje do pracy pielęgniarki anestezjologicznej. Praca na część…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki - minister dookreśli kompetencje z uwzględnieniem poziomu wykształcenia.

2 min czytania
Ministerstwo prowadzi prace mające na celu dookreślenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych Dnia 14 kwietnia 2023 r. Posłowie RP – Marcelina Zawisza,…
Komentarze