Dodatki pielęgniarek – sprawa w prokuraturze.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Dodatki pielęgniarek – sprawa w prokuraturze.

Dodatki covidowe pielęgniarek w prokuraturze

Radio RDC – Radio dla Ciebie rdc.pl – wraca do sprawy dodatków covidowych dla pielęgniarek w jednym ze szpitali.

Radio informuje w artykule z dnia 12 stycznia 2022 roku, że 21 pielęgniarek z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach pod lupą śledczych. Chodzi o fałszowanie dokumentacji medycznej, by dostać dodatki covidowe. W związku z tą sprawą lecznica we wrześniu zwolniła już 13 pielęgniarek.

Część pielęgniarek odwołała się do sądu pracy. O ewentualnych zarzutach prokuratura zdecyduje w lutym. Za fałszowanie dokumentacji medycznej grozi do 10 lat więzienia.

Redaktor Olga Kwaśniewska z radia RDC przytacza aktualną informację uzyskaną w prokuraturze.

Prokuratura Rejonowa w Siedlcach wytypowała już te pielęgniarki, które mogły fałszować dokumentację medyczną pacjentów, żeby otrzymać dodatki covidowe – mówi prokurator Katarzyna Wąsak. – A więc kiedy to były wpisy, datowane na jaki dzień, numer pacjenta. Są to pielęgniarki zarówno z naszego, jak i nie naszego terenu, dlatego też na cały styczeń zaplanowane są przesłuchania tych osób – wyjaśnia.

Prokuratura analizuje wpisy w dokumentacji medycznej

Prokurator Katarzyna Wąsak dodaje:

Śledczy ciągle analizują dokumentację ze szpitala. Zwróciliśmy się z żądaniem do szpitala o całą dokumentację medyczną z ich systemu plus dokumentację wyjaśniającą. Jak na razie szpital nam dostarczył około 500 stron takiej dokumentacji. Prawdopodobnie nie jest to wszystko – zaznacza.

We wrześniu ubiegłego roku głos w sprawie zabrała przewodnicząca zakładowej organizacji OZZPiP

Wypowiedzi w powyższej sprawie udzieliła dla Polskie Radio – RDC, przewodnicząca zakładowej organizacji związku pielęgniarek i położnych Pani Zofia Czyż, którą cytujemy poniżej w całości.

Absolutnie nie miało miejsce takie zdarzenie. Są pewne umowne sytuacje, w pracy na oddziale, żeby oddział funkcjonował, żeby wykonać pracę. I to funkcjonuje każdego dnia, w każdej komórce innej szpitala. A więc nie rozumiemy dlaczego została wybrana taka grupa osób, żeby je jakoś wyjątkowo, szczególnie ukarać.

Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym, kiedy odebraliśmy zawiadomienia o wypowiedzeniu umów o pracę. Na chwilę obecną, złożyliśmy w ramach konsultacji nasze stanowisko do pracodawcy. Krótko mówiąc, czekamy, że jednak opadną emocje po stronie pracodawcy i że jednak dojdzie do jakiejś konstruktywnej rozmowy.

Kiedy wszyscy starali się ogarnąć epidemię w największym okresie, byłyśmy dumne, że dałyśmy radę. I dzisiejsza decyzja pracodawcy, to jest trochę dla nas tak jak policzek. Za tą ciężką pracę, zamiast wynagrodzenia dodatkowego, które wynika z polecenia ministra zdrowia, przedstawiono nam zamiar wypowiedzenia. To powinno być wstyd dla pracodawcy.

Prokurator o podejrzeniu fałszowania dokumentacji medycznej

Jeszcze w ubiegłym roku prokuratura informowała o ustaleniach, że doszło do wprowadzenia wpisów antydatowanych pozorujących dokonanie tych wpisów w okresie hospitalizacji pacjenta. To miało wpływ na ustalenie listy uprawnionych do dodatkowego świadczenia z tytułu uczestnictwa w programie wykonywania świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów, którzy byli zarażeni wirusem.

źródło: rdc.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 19

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1042 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka "nie ogarnia tej kuwety".

4 min czytania
Wypowiedź posłanki na posiedzeniu sejmowej podkomisji zakłamuje, rzeczywisty problem w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek… W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca szuka pielęgniarek. Tyle chcą zapłacić.