Praca szuka pielęgniarek. Tyle chcą zapłacić.

3 min czytania
AktualnościOferty pracy
Praca szuka pielęgniarek. Tyle chcą zapłacić.

Praca szuka pielęgniarki

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zaprasza użytkowników pielegniarki.info.pl do zapoznania się z problematyką oferowanych wysokości wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę dla pielęgniarek. Temu zagadnieniu poświęcimy w najbliższym czasie sporo artykułów.

Nikogo nie potrzeba przekonywać, że w świadomości społecznej utrwalił się ogólny pogląd w sprawie zbyt małej liczby pielęgniarek. Różne instytucje przerzucają się danymi o niedoborze pielęgniarek w polskim systemie ochrony zdrowia.

Strona rządowa sukcesywnie chwali się licznymi dokonaniami w zakresie zwiększenia liczby pielęgniarek. Trzeba czasami naprawdę trzymać język na wodzy, aby nie użyć niecenzuralnych słów, słysząc argumentację rządzących o działaniach w celu zwiększenia kadry pielęgniarskiej. Koronnym argumentem jest wzrost liczby szkół kształcących w zawodzie pielęgniarki. Ten argument jest powtarzany jak mantra. Przy każdej okazji.

Co z tego, że liczba szkół wzrasta. Kiedy warunki pracy i wynagradzania pielęgniarek są na lichym poziomie. To tak samo jakby zwiększać liczbę stołówek dla głodujących, nie zwiększając dostaw żywności. Natomiast wzrost liczby absolwentów to jeden z kilkudziesięciu warunków zwiększenia liczby pielęgniarek. Także warto mieć wiedzę ilu absolwentów wchodzi do systemu ochrony zdrowia podejmując zatrudnienie na stanowisku pielęgniarki. W tym zakresie statystyki nie napawają optymizmem.

Poradnia chętnie zatrudni pielęgniarki… tanio

Przeanalizujmy pierwszą z brzegu ofertę pracy dla pielęgniarki w przychodni. W niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Czyli w podmiocie leczniczym. Wobec powyższego, tego pracodawcę obowiązują regulacje zawarte w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Pracodawca informuje, że praca jest wykonywana w systemie zmianowym. W godzinach 8.00 – 18.00. Jakie wynagrodzenie proponuje potencjalny pracodawca? 3 100 PLN brutto.

Z powyższego wynika, że pracodawca ma nikłe pojęcie o ustawie regulującej wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, wykonujących praktykę zawodową w podmiotach leczniczych.

Powyższa ustawa reguluje, że najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki jest obecnie na poziomie 3 772 PLN brutto. Pielęgniarki ze średnim wykształceniem zawodowym. To jest kwota wyższa o ponad 20% od oferowanej w ogłoszeniu.

Natomiast w przypadku gdy do powyższego pracodawcy zgłosi się pielęgniarka z tytułem magistra lub licencjata pielęgniarstwa albo tytułem specjalisty, to jej gwarantowane wynagrodzenia zasadnicze brutto musi być w wysokości 4 185 PLN. To jest kwota wyższa o 35% od oferowanej w ogłoszeniu.

W bardzo w niekomfortowej sytuacji postawi powyższego pracodawcę pielęgniarka z tytułem magistra i jednocześnie posiadająca tytuł specjalisty. Ta pielęgniarka, zgodnie z ustawą, minimalne wynagrodzenie zasadnicze musi mieć w wysokości 5 477 PLN. To jest kwota wyższa o prawie 80% od oferowanej w ogłoszeniu.

Czy na ogłoszenie o pracę zgłosi się jakaś pielęgniarka i na jakich warunkach zgodzi się pracować

Pracodawca w ogłoszeniu o pracę napisał, że warunkiem koniecznym jest posiadanie wykształcenia średniego zawodowego lub wyższego. Natomiast wysokość wynagrodzenia do uzgodnienia „uzależniona od posiadanych kwalifikacji i doświadczenia”.

Z jakimi kwalifikacjami zostanie zatrudniona pielęgniarka. Czy w przypadku zatrudnienia pielęgniarki z grupy 7 pracodawca stanie na stanowisku, że jemu pielęgniarka z tytułem magistra i specjalizacją nie jest potrzebna. Wobec powyższego zatrudni ją na warunkach finansowych przypisanych pielęgniarce w grupie 9.

Potrzebny spójny system wynagradzania pielęgniarek, oparty na realiach wykonywania praktyki zawodowej

Powyższe rozważania pokazują, że naprawdę liczba szkół kształcących pielęgniarki nie jest obecnie zasadniczym problemem polskiego pielęgniarstwa. Problemem jest brak spójnego systemu wynagradzania. Opartego na kompetencjach zawodowych, a nie liczbie „papierków w szufladzie”. Opartego na zasadzie: za taką samą pracę, taka sama płaca. Natomiast problemem zasadniczym jest TERAZ zatrzymanie rzeczy pielęgniarek w wieku przedemerytalnym i emerytalnym w systemie ochrony zdrowia.

Niestety. Minister zdrowia, związki zawodowe oraz Zespół Trójstronny ds. ochrony zdrowia doprowadzili do odarcia z godności zawodowej najbardziej doświadczonej części kadry pielęgniarskiej. W jaki sposób? Poprzez system wynagradzania, który deprecjonuje pielęgniarki absolwentki LM oraz SM. Mało tego, system wynagradzania wzniesie POGARDĘ wobec tej grupy pielęgniarek na wyższy poziom z dniem 1 lipca 2022 roku. Zwiększając już i tak horrendalne różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek wykonujących te same zadania i posiadających te same kompetencje zawodowe.

Zmiana tego stanu rzeczy jest celem redakcji pielegniarki.info.pl. To nasze zobowiązanie wobec niesprawiedliwie potraktowanych pielęgniarek i położnych. Pracujących w zawodzie od dziesiątków lat…

Wyszukiwarka ofert pracy dla pielęgniarek i położnych w Polsce

Zachęcamy pielęgniarki i położne do zapoznania się z wyszukiwarką ofert pracy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jest to funkcjonalność, która pozwala na filtrowanie ofert pracy z podziałem na wykonywany zawód, formę zatrudnienia lub lokalizację, np. województwo, czy miasto.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 72

Bądź pierwszym, który oceni wpis

370 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – nie będzie zmiany siatki płac. Tak rzecze działacz PiS.

3 min czytania
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko wykonuje dobrą propagandową robotę Była wiceminister zdrowia, posłanka, pielęgniarka odwiedza w ostatnim czasie media i wypowiada się w sprawie…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka - kto powinien podłączyć butlę z tlenem.