Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
AktualnościDodatki
Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jest adresatem wielu zapytań dotyczących wypłaty przez podmioty lecznicze zasiłków chorobowych oraz zasiłków chorobowych w ciąży, a także samych zasiłków macierzyńskich, w związku z dodatkami COVID-19.

Warto pamiętać, że długotrwałe zasiłki chorobowe wypłacane są przez ZUS. Natomiast zakład pracy wypłaca zasiłek przez pierwsze 33 dni. To stanowi duży koszt dla szpitali. W przypadku kiedy pielęgniarki lub położne miały lub nadal maja wypłacany dodatek w wysokości 50%, a następnie 100% wynagrodzenia zasadniczego.

Powyższa sytuacja powoduje znaczące koszty dla szpitali. Dlatego często szpitale udzielają pielęgniarkom i położnym, błędnych informacji, chcąc uniknąć wyższych kosztów osobowych.

Jednak argumentem za wypłaceniem wyższych zasiłków chorobowych i macierzyńskich przemawia argument, że od dodatków covidowych pielęgniarki i położne odprowadzały składki na ubezpieczenie społeczne, rentowe i emerytalne.

Dlatego dodatki Covidowe zaskutkują na wypłacane przez ZUS – wyższe emerytury oraz wypłacaniem przez podmioty lecznicze wyższej średniej za urlop wypoczynkowy.

Dodatki podnoszą podstawę zasiłków macierzyńskich

Jedno z pytań do redakcji portalu brzmiało:

Witam, czy szpital może mieć swój regulamin i nie wliczać mi średniej z dodatku covid do wypłaty L4 ciążowe? Odpowiedzi w powyższej materii, należy zasięgnąć w ZUS-e.

Na stronie internetowej ZUS opublikowano następujący komunikat:

Na podstawie polecenia Ministra Zdrowia z dnia 1 listopada 2020 r., od tej daty osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych:

  • wykonującym zawód medyczny, uczestniczącym w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2,
  • udzielającym świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub w izbach przyjęć,
  • wykonującym czynności diagnostyki laboratoryjnej w tych podmiotach przysługuje dodatek covidowy.

Dodatek covidowy przysługuje w wysokości 100% wynagrodzenia danej osoby, a jego maksymalna kwota to 15 000 zł.

W związku z tym, że dodatek covidowy jest składnikiem wynagrodzenia przysługującym za czas pracy na oddziałach covidowych, czyli w czasie trwania epidemii, należy uznać, że jest to składnik wynagrodzenia przysługujący do określonego terminu, tj. do zakończenia stanu epidemii. Zatem, powinien być uwzględniany przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, który przysługuje nie dłużej niż do zakończenia stanu epidemii.

Komunikat ZUS z dnia 12 marca 2021 roku

Dodatek covidowy nie przysługuje za okresy, w których pracownik nie wykonuje pracy w związku z nieobecnością w pracy z powodu pobierania zasiłków w razie choroby i macierzyństwa. Korzystania z urlopu wypoczynkowego, bezpłatnego, okolicznościowego, odbywania kursów i szkoleń lub innej przyczyny. To oznacza, że pracownik nie zachowuje prawa do dodatku covidowego za okresy pobierania zasiłków. I dodatek ten powinien być uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków, w kwocie faktycznie wypłaconej.

źródło: ZUS – 12 marca 2021 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 32

Bądź pierwszym, który oceni wpis

38 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki – co się dzieje z naszym zawodem.