Dofinansowane specjalizacje pielęgniarek w 2022 roku.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Dofinansowane specjalizacje pielęgniarek w 2022 roku.

Bezpłatne specjalizacje pielęgniarek i położnych 2022 – liczba dofinansowanych miejsc szkoleniowych

W dniu 13 grudnia 2021 roku minister zdrowia w obwieszczeniu ogłosił, że na dofinansowanych specjalizacjach dla pielęgniarek i położnych w roku 2022 będzie 2 525 miejsc szkoleniowych. Natomiast dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego wyniesie 3 950 PLN. Kwota na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji w 2022 roku to 10 milionów PLN.

Na przykładzie poprzednich lat, można założyć, że miejsc dofinansowanych będzie znacznie więcej. Dlaczego? Ministerstwo zdrowia ogłasza przetargi na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji. Potencjalni organizatorzy składają deklaracje w zakresie kosztów jednego miejsca szkoleniowego. W 2020 roku najwyższa kwota za prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego, w postępowaniu przetargowym wynosiła 2 450 PLN. Najniższa 1 640 PLN. Efektem takiego stanu rzeczy są spore oszczędności, które zostają po rozdysponowaniu 2 525 miejsc szkoleniowych. Te oszczędności pozwalają na dofinansowanie kolejnych miejsc szkoleniowych. Tym sposobem w 2020 roku można było dofinansować nie 2 525 miejsc tylko 3 250. Zapewne sytuacja powtórzy się w 2022 roku.

Bezpłatne specjalizacje pielęgniarek i położnych – kropla w morzu potrzeb

Z dofinansowanych specjalizacji korzystają tysiące pielęgniarek i położnych. W latach 2017 – 2019 dofinansowane szkolenia ukończyło 7 505 osób. Natomiast specjalizacje, które nie miały dofinansowania z ministerstwa zdrowia ukończyło ponad 23,5 tys. osób. Reasumując, tylko około 30% pielęgniarek odbywających szkolenia specjalizacyjne mogło skorzystać z bezpłatnych szkoleń specjalizacyjnych.

Jaka była sytuacja w powyższej kwestii w roku 2020 możemy się dowiedzieć ze sprawozdania przygotowanego przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP).

Wśród pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty w 2020 r., 2.327 (33%) osób korzystało z miejsc dofinansowanych przez Ministra Zdrowia ze środków publicznych, natomiast zdecydowana większość osób, stanowiąca prawie 67%, nie korzystała z tego źródła dofinansowania (n=4.823).

ŹRÓDŁO: CKPPIP.EDU.PL

Poziom zainteresowania pielęgniarek i położnych szkoleniami specjalizacyjnymi wynika z przepisów płacowych zawartych w ustawie o sposobie ustalania najniższych wynagrodzeń zasadniczych pracowników podmiotów leczniczych.

Z danych statystycznych podawanych przez CKPPiP wynika, że 3/4 pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty w latach 2018-19, posiadało wykształcenie wyższe pierwszego i drugiego stopnia. To zdecydowanie wpłynęło na wzrost liczebności grupy 7 w siatce płac – pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją. Natomiast NFZ informuje, że w grupie 7 – magister pielęgniarstwa lub położnictwa ze specjalizacją zaszeregowanych jest prawie 26 tys. osób.

Warto jeszcze odnotować znamienny fakt. W 2020 roku nie zostało wykorzystanych 325 dofinansowanych miejsc specjalizacyjnych. Powód? Organizatorzy wyłonieni w postępowaniu przetargowym na prowadzenie bezpłatnych specjalizacji odstępowali od podpisania umów z powodu braku naboru.

Wykaz bezpłatnych specjalizacji pielęgniarek i położnych w 2020 roku

Ostateczny wykaz dofinansowanych specjalizacji w 2022 roku zostanie ogłoszony przez ministra zdrowia w I kwartale 2022 roku, po konsultacjach z izbą pip.

Natomiast poniżej publikujemy wykaz dofinansowanych specjalizacji w 2020 roku.

1. Ochrona zdrowia pracujących

2. Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki

3. Pielęgniarstwo chirurgiczne

4. Pielęgniarstwo epidemiologiczne

5. Pielęgniarstwo geriatryczne

6. Pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze

7. Pielęgniarstwo internistyczne

8. Pielęgniarstwo neonatologiczne

9. Pielęgniarstwo onkologiczne

10. Pielęgniarstwo operacyjne

11. Pielęgniarstwo opieki długoterminowej

12. Pielęgniarstwo opieki paliatywnej

13. Pielęgniarstwo pediatryczne

14. Pielęgniarstwo psychiatryczne

15. Pielęgniarstwo ratunkowe

16. Pielęgniarstwo rodzinne dla pielęgniarek

17. Pielęgniarstwo rodzinne dla położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

365 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Czy Niedzielski zwróci godność zawodową pielęgniarkom z grupy 6?

2 min czytania
Minister zdrowia po 6 latach dostrzegł, że siatka płac pielęgniarek ma wady… Można powiedzieć, że dzień 27 stycznia 2023 roku to taki…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Jaka wysokość odszkodowania dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Analiza wysokości odszkodowania dla dyskryminowanych pielęgniarek i położnych z grupy 6 Sprawa dyskryminującej siatki płac nabiera w ostatnich dniach znacznego przyspieszenia. Wbrew…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Top 3 torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek.

1 min czytania
Torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek. Torba medyczna powinna być podstawowym wyposażeniem każdej pielęgniarki, aby pomieścić wszystkie niezbędne materiały potrzebne do udzielenia pomocy…
Komentarze
×
AktualnościSzczepienia pielęgniarekZakażone pielęgniarki

Niezaszczepiona pielęgniarka napisała do ministra zdrowia.