Doświadczenie zawodowe pielęgniarek w siatce płac.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Doświadczenie zawodowe pielęgniarek w siatce płac.

Staż pracy zawodowej pielęgniarek w nowej siatce płac

Porozumieniezawodów medycznych tworząc siatkę płac oparło się na założeniu, że wyznacznikiem wynagrodzenia zasadniczego powinno być wykształcenie. Niestety szczegółowa analiza zapisów w siatce płac prowadziła do wniosków, że rękami związków zawodowych doprowadzono do dyskryminacji pielęgniarek i położnych względem innych zawodów medycznych. Niestety w budowaniu tej siatki płac brał udział związek pielęgniarek i położnych. Firmował ją w podmiotach leczniczych, namawiał pielęgniarki i położne do jej podpisywania.

Taką też opcję przy budowaniu siatki płac obrało ministerstwo zdrowia. Kiedy spotkało się z krytyką związków zawodowych, wiceminister zdrowia w sejmie powiedziała, że rządowy projekt siatki płac spełnia oczekiwania społeczne. Dlaczego? Bowiem same związki zawodowe promowały siatkę płac zbudowaną na tych samych zasadach.

W 2021 roku w sposób dobitny, pracownicy ochrony zdrowia odczuli absurdalność zapisów siatki płac opartej na wykształceniu. Pracownicy wykonujący te same zadania, w zakresie tych samych kompetencji zawodowych otrzymują wynagrodzenia różniące się kwotą około 2,5 zł. Taki skutek siatki płac to pogwałcenie zapisów Kodeksu pracy, w zakresie równej płacy za taką samą pracę.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przez lata, zdecydowanie krytykowała zasady wynagradzania narzucone przez porozumienie zawodów medycznych. Dopiero po kilku latach związki zawodowe zmieniły filozofię, na której mają się opierać zasady wynagradzania pracowników podmiotów leczniczych.

Obecnie protestujące związki zawodowe zrzeszające pracowników ochrony zdrowia – wykonujących zawody medyczne – przyjęły inną koncepcję zasad wynagradzania pracowników. Głównym czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia jest doświadczenie zawodowe – staż pracy w zawodzie. Natomiast wykształcenie wyższe oraz posiadanie tytułu specjalisty jest premiowane dodatkami.

Zobacz: Siatka płac pielęgniarek – projekt z dnia 9 września.

Doświadczenie zawodowe pielęgniarek głównym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia zasadniczego

W dniu 9 września 2021 roku związki zawodowe ujawniły projekt siatki płac, której natychmiastowe wdrożenie jest jednym z postulatów protestujących pracowników ochrony zdrowia.

Redakcja portalu nie zajęła stanowiska w sprawie powyższej siatki płac. Nie wyrażała pozytywnego ani negatywnego stanowiska w przedmiotowej sprawie. Dlatego głoszenie opinii, że przedtem nie pasowała siatka płac oparta na wykształceniu, a teraz znowu też nie pasuje, mimo że opiera się na doświadczeniu zawodowym jest nadużyciem. Diabeł tkwi w szczegółach. A to wymaga szczegółowej analizy.

Zobacz: Dodatki pielęgniarek za specjalizację oraz magistra.

Natomiast warto przyjrzeć się w jaki sposób związki zawodowe powiązały doświadczenie zawodowe z wysokością wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

W siatce płac związki zawodowe zaproponowały 3 progi w zakresie wynagrodzeń zasadniczych, powiązane z „liczbą lat pracy w zawodzie”.

Pierwszy – „wchodzący do zawodu”, drugi – „po 5 latach pracy w zawodzie” oraz trzeci – „po 10 latach pracy w zawodzie”.

Jaką wysokość wynagrodzenia zasadniczego przyjęto w poszczególnych progach.

Pierwszy próg – 1,3 średniej krajowej,

Drugi próg – 1,5 średniej krajowej,

Trzeci próg – 1,8 średniej krajowej.

Jake powyższe wskaźniki będę miały przełożenie na konkretną wysokość wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych progach. Do wyliczeń przyjęto obecną średnią krajową wynoszącą 5802,42 zł. (lipiec 2021).

Pierwszy próg – 7543,15 zł.

Drugi próg – 8703,63 zł.

Trzeci próg – 10444,36 zł.

Wynagrodzenia pielęgniarek: Po pierwsze Kodeks pracy

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych nie odnosząc się do projektu związkowego siatki płac, podkreśla, że wyrażała pogląd, iż pielęgniarki i położne powinny zostać zaszeregowane w jednej grupie. Tej grupie powinien być przypisany współczynnik pracy. Natomiast za tytuł specjalisty dodatek. Zasada Kodeksu pracy – równa płaca za taką samą płacę – powinna być determinantem zasad wynagradzania.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 403

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7455 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek: osoba z kwalifikacjami grupy 2, nie musi być zaszeregowana w grupie 2.

2 min czytania
Zaszeregowanie pielęgniarek w siatce płac z kwalifikacjami z grupy 2   Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza komunikat zamieszczony na stronie…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarkom nie dałam 7300 PLN. Nie mogę dawać jednym, kosztem drugich.

1 min czytania
Dyrektor szpitala o wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek z grupy 2 W dniu 11 sierpnia 2022 roku na starachowicka.pl ukazał się wywiad z dyrektorem…
AktualnościNowa siatka płacSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarka: Moralnie nie mogę się z tym pogodzić.

1 min czytania
Jak siatka płac pielęgniarek nie przystoi do realiów wykonywania praktyki pielęgniarskiej  Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejną korespondencję otrzymaną na redakcyjną…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Siatka płac pielęgniarek – projekt z dnia 9 września.