Dodatki pielęgniarek za specjalizację oraz magistra.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Dodatki pielęgniarek za specjalizację oraz magistra.

Projekt nowej siatki płac autorstwa związków zawodowych

W dniu 9 września 2021 roku związki zawodowe pracowników ochrony zdrowia, wykonujących zawody medyczne, opublikowały projekt siatki płac opartej na posiadanym stażu pracy w zawodzie.

W stosunku do obowiązującej od 1 lipca 2021 roku siatki płac jest to zmiana rewolucyjna. Obecna siatka opiera się na wykształceniu. Jej ostateczne wprowadzenie doprowadziło do totalnego chaosu w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Różnice w wynagrodzeniach osób wykonujących te same zadania i posiadających te same kompetencje zawodowe są horrendalne. Należy stanowczo podkreślić, że obecne zróżnicowanie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych absolwentów LM oraz SM jest sprzeczne z zapisami dyrektywy UE w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek i położnych. Jest jawnym pogwałceniem zasad Kodeksu pracy.

Powyższe doprowadziło do niepokojów w podmiotach leczniczych na tle płacowym. Skłóciło środowisko pielęgniarskie. Dyrektorzy jednostek ochrony zdrowia mówią już o buncie. Także oni podkreślają, że skutki obecnej siatki płac są dla nich zaskoczeniem i nie dziwi ich frustracja pracowników.

Obraz powyższej sytuacji jest skutkiem działań związków zawodowych i ministra zdrowia.

Wysokość dodatków dla pielęgniarek za specjalizację oraz tytuł magistra

W dniu wczorajszym w artykule pt. Siatka płac pielęgniarek – projekt z dnia 9 września, opublikowaliśmy projekt nowej siatki płac pielęgniarek i położnych.

W przedmiotowym projekcie dodatki za wykształcenie określono jako współczynnik podwyższający wynagrodzenie zasadnicze.

Poniżej szczegółowe zapisy w omawianym zagadnieniu.

0,1 średniej krajowej za wyższe wykształcenie kierunkowe I stopnia

oraz dodatkowo

0.1 średniej krajowej za wyższe wykształcenie kierunkowe II stopnia

oraz dodatkowo

0,2 średniej krajowej za specjalizację.

Wobec powyższego pielęgniarka i położna posiadająca wykształcenie wyższe kierunkowe II stopnia oraz tytuł specjalisty będzie miała dodatek w wysokości 0,4 średniej krajowej.

Jak to się kształtuje w złotych wobec obecnej średniej krajowej, która wynosi 5802,42 zł (lipiec 2021)? ) – 0.1 średniej krajowej to 580,24 zł.

Wobec powyższego zaproponowana wysokość dodatków przedstawia się następująco:

– wyższe wykształcenie kierunkowe I stopnia – 580,24 zł.

– wyższe wykształcenie kierunkowe II stopnia – 1160,48 zł.

– wyższe wykształcenie kierunkowe II stopnia oraz tytuł specjalisty – 2320,96 zł.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 318

Bądź pierwszym, który oceni wpis

36 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
Komentarze
×
Aktualności

Minister o 100 tysiącach pielęgniarek.